X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Powtórzyłem swoje wątpliwości ws. Nord Streamu 2". Joe Biden po spotkaniu z Angelą Merkel

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 00:08
Prezydent Joe Biden przekazał kanclerz Angeli Merkel swoich krytyczne uwagi dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu po spotkaniu w Białym Domu.
Konferencja prasowa Joe Bidena i Angeli Merkel w Waszyngtonie
Konferencja prasowa Joe Bidena i Angeli Merkel w WaszyngtonieFoto: PAP/EPA/Alex Edelman / POOL

W Białym Domu zakończyły się rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem USA Joe Biden odbywające się w ramach jej ostatniej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie. Przywódcy USA i Niemiec rozmawiali m.in. o polityce wobec Chin i współpracy transatlantyckiej.

Posłuchaj
00:45 USA Niemcy IAR Wałkuski.mp3 Wizyta Angeli Merkel w Białym Domu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Angela Merkel Joe Biden Biały Dom PAP 1200.jpg
Angela Merkel w Białym Domu. Wśród tematów relacje z Chinami i Rosją oraz COVID-19

Czytaj również:

"Zjednoczeni w poparciu dla integralności Ukrainy"

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania na najwyższym szczeblu rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa Merkel i Biden poświęcona tematyce czwartkowych rozmów.

- Jesteśmy zjednoczeni w poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy, obrony wschodniej flanki NATO przed rosyjską agresją i integracji Bałkanów Zachodnich z UE - powiedział podczas konferencji Joe Biden.

Prezydent USA oświadczył też, że z szefową niemieckiego rządu łączą go wspólne poglądy na "erozję demokratycznych wartości, korupcję, fałszywy populizm w Unii Europejskiej" i w państwach ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Sprawa Nord Streamu 2

pap_20181205_1DI (1).jpg
B. premier Francji w zarządzie rosyjskiej spółki. Ekspert: Francja prowadzi dwuznaczną politykę wobec NATO i Rosji

Joe Biden zwrócił też uwagę na problem Nord Streamu 2. - Choć powtórzyłem swoje obawy związane z Nord Streamem 2, kanclerz Angela Merkel i ja jesteśmy całkowicie zgodni co do tego, że nie można pozwolić Rosji na stosowanie energetyki jako metody do zniewalania państw sąsiednich i zagrażania im - mówił.

Posłuchaj
00:14 Biden NS2 IAR.mp3 Joe Biden: powtórzyłem swoje wątpliwości dot. Nord Streamu 2 (IAR)

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że Niemcy i Stany Zjednoczone mają różne spojrzenie na Nord Stream 2. Jednak jak podkreśliła, dla władz jej kraju ważne jest, że Ukraina ma pozostać krajem tranzytowym dla przesyłu gazu ziemnego z Rosji do Europy Zachodniej.

- I zamierzamy działać, jeżeli Rosja nie będzie respektowała praw Ukrainy jako kraju tranzytowego. Dla mnie Nord Stream 2 jest projektem dodatkowym, a nie projektem, który ma zastąpić tranzyt gazu przez Ukrainę. Inne podejście wywołałoby duże napięcia - stwierdziła.

Posłuchaj
00:20 Merkel NS2 IAR.mp3 Angela Merkel: Nord Stream 2 jest projektem dodatkowym (IAR)

Co z sankcjami na NS2?

- Kiedy obejmowałem urząd, projekt Nord Stream 2 był w 90 proc. ukończony i nakładanie dodatkowych sankcji wydawało się nie mieć sensu - powiedział Joe Biden, wyjaśniając, dlaczego USA zrezygnowały z najostrzejszych sankcji na gazociąg. Prezydent USA stwierdził, że zamiast nakładać sankcje, wolał wypracować z kanclerz Angelą Merkel "praktyczne metody" poradzenia sobie z problemami związanymi z gazociągiem.

- Poleciłem naszym zespołom przyjrzeć się praktycznym środkom rozwiązania tego problemu, by przyjrzeć się, czy europejskie bezpieczeństwo energetyczne będzie dzięki temu wzmocnione, czy osłabione. Zobaczymy - powiedział prezydent USA.

facebook anna fotyga free 1200.jpg
Wygrana Polski w TSUE ws. OPAL. Fotyga: to potwierdzenie wieloletnich tez Polski

Ukraina, podobnie jak m.in. Polska i kraje bałtyckie, sprzeciwia się dokończeniu drugiej nitki gazociągu Nord Stream, transportującego gaz z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Ukraińskie władze obawiają się, że przełoży się to na zmniejszenie bądź wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, a w efekcie narazi Ukrainę na kolejne ataki ze strony Rosji.

Podczas konferencji przywódcy USA i Niemiec zadeklarowali zawiązanie partnerstwa ds. zmian klimatu i energetyki, które ma na celu pogłębienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju technologicznego sektora energetycznego.

Sprawa relacji z Chinami

W kwestii innego potencjalnie spornego tematu - polityki wobec Chin - niemiecka kanclerz przyznała, że USA i Niemcy mogą mieć odmienne interesy, lecz dodała, że chce większej koordynacji polityki wobec Pekinu z USA. Zapewniła też, że Niemcy nie będą milczeć, gdy będzie dochodzić do gwałcenia praw człowieka. Podkreśliła jednak, że współpraca z Chinami jest konieczna m.in. w kwestiach zmian klimatu i handlu.

Liderzy przyjęli "deklarację waszyngtońską", nakreślającą wspólne zasady działania i wartości, którymi kierować mają się oba państwa w obliczu wyzwań przyszłości.

Kondolencje po powodziach w Niemczech

Prezydent Joe Biden przekazał także kanclerz Angeli Merkel kondolencje w związku z tragicznymi skutkami powodzi w zachodnich Niemczech. Liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła w ostatnich godzinach do 59, a kilkaset osób uważa się za zaginione.

- Pragnę przekazać pani i całemu narodowi niemieckiemu moje najszczersze kondolencje oraz kondolencje narodu amerykańskiego z powodu tragicznych ofiar śmiertelnych i zniszczeń spowodowanych powodzią w Niemczech i krajach sąsiednich. To tragedia. Jesteśmy sercem z tymi, którzy stracili najbliższych - powiedział prezydent USA.

Niemcy Powódź PAP-1200.jpg
Powodzie w Niemczech. Gwałtownie rośnie liczba ofiar, jest wielu zaginionych
Posłuchaj
00:24 Biden Niemcy IAR.mp3 Joe Biden: jesteśmy sercem z tymi, którzy stracili najbliższych (IAR)

Walka z pandemią

Joe Biden podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel odniósł się także do globalnej walki z pandemią COVID-19. - Musimy walczyć z pandemią COVID-19 wszędzie, aby wzmocnić w przyszłości bezpieczeństwo zdrowotne i być gotowym na kolejną pandemię - podkreślił.

Posłuchaj
00:08 Biden COVID IAR 1.mp3 Joe Biden: musimy być gotowi na następną pandemię (IAR)

Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone sprawdzają teraz, kiedy będą mogły znieść ograniczenia w podróżowaniu dla obywateli państw trzecich. Amerykański prezydent zapewnił, że w ciągu kilku najbliższych dni odpowie, jakie decyzje będą mogły zapaść.

Także Angela Merkel zwróciła uwagę na potrzebę współpracy w zwalczaniu pandemii. - Zgadzamy się, że to może się udać nie wtedy, kiedy zaszczepimy obywateli naszych krajów, i to największą możliwą liczbę, ale dopiero wtedy, gdy pomożemy szczepić ludzi we wszystkich krajach świata - mówiła.

Posłuchaj
00:27 Merkel COVID IAR 2.mp3 Angela Merkel: musimy pomóc szczepić ludzi we wszystkich krajach świata (IAR)

- Współpracujemy w ramach COVAX. Chcę podziękować Stanom Zjednoczonym Ameryki, pod twoim przywództwem, drogi Joe, za przystąpienie do współdziałania w tym zakresie, także w ramach Światowej Organizacji Zdrowia - dodała Angela Merkel.

COVAX to globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i koncerny farmaceutyczne, działająca na rzecz zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 najbardziej potrzebującym. Głównym celem COVAX jest przyspieszenie produkcji szczepionek oraz zapewnienie sprawiedliwego ich dostępu dla wszystkich krajów na świecie.

Ostatnia wizyta Merkel jako kanclerz Niemiec

Rozmowy na najwyższym szczeblu, najpierw w cztery oczy, a potem z udziałem rozszerzonych delegacji, trwały ponad dwie godziny.

Niemiecka kanclerz jest pierwszym europejskim przywódcą przyjętym przez prezydenta Bidena w Białym Domu. Joe Biden jest z kolei czwartym przywódcą USA, z którym Angela Merkel spotkała w ciągu 16 lat swoich rządów kanclerskich.

Wizytę szefowej niemieckiego rządu zakończy wspólna kolacja z udziałem Merkel, Bidena i wiceprezydent Harris oraz ich małżonków w Białym Domu.

jmo

Czytaj także

Kreml na razie nie zmienia decyzji. USA wciąż na liście "nieprzyjaznych państw"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 14:28
- Rosja na razie nie wykreśli Stanów Zjednoczonych z listy "nieprzyjaznych państw" - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa Jack Sullivan poinformował, że Biały Dom przygotowuje nowy pakiet sankcji w stosunku do Rosji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Administracja Bidena stawia na Niemcy". Budzisz o polityce Waszyngtonu wobec UE

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 17:33
- Widać, że dla Waszyngtonu głównym strategicznym partnerem są Niemcy i współpraca z Unią Europejską będzie prowadzona za pośrednictwem Berlina - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń