X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Słowacja: reżim na granicach niekonstytucyjny. Chodzi o obowiązek kwarantanny dla niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:13
Słowacki Sąd Konstytucyjny (US) zawiesił w środę przepis o obowiązku kwarantanny przy wjeździe na Słowację dla wszystkich osób, które nie są zaszczepione przeciwko COVID-19. Do czasu oficjalnej publikacji tej decyzji nadal wiążące są obowiązujące od 9 lipca przepisy o kwarantannie.
Granica polsko-słowacka
Granica polsko-słowackaFoto: FORUM/ Marcin Szkodzinski

pap_20210601_0W0 (1).jpg
Ekspert ICM: wzrosty liczby zakażeń jesienią są pewne, w najgorszym scenariuszu mogą przynieść wiele tysięcy zgonów

Decyzja Sądu Konstytucyjnego ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek spędzić co najmniej pięć dni w kwarantannie.

Przeciwko przepisom tym na granicach z Czechami i Węgrami dochodziło do protestów, a stowarzyszenia hotelarzy zwracały uwagę, że turyści z Polski, Czech i Węgier masowo odwołują rezerwacje wakacyjnych pobytów.


Posłuchaj
00:47 Reżim na słowackich granicach niezgodny z konstytucją. Relacja Wojciecha Stobby (IAR).mp3 Reżim na słowackich granicach niezgodny z konstytucją. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

 

Wkrótce nowe przepisy

Po publikacji decyzji Sądu Konstytucyjnego mają obowiązywać przepisy, które uzależniać będą ewentualną kwarantannę od kraju, z którego przyjeżdża się na Słowację.

Wcześniej były one podzielone na trzy kategorie, wynikające z poziomu zagrożenia epidemicznego. Polska, podobnie jak większość państw UE, oznaczona była kolorem zielonym i do przekroczenia granicy ze Słowacją wystarczał negatywny test na obecność koronawirusa, certyfikat o szczepieniach lub o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Osoby, które nie spełniały tych wymagań, musiały poddać się kwarantannie, ale można było ją zakończyć natychmiast po przyjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa.

Czytaj także:

Publikacja wyroku ma nastąpić w najbliższych dniach

Regulacje zaskarżyła grupa posłów opozycyjnej partii Smer. Trybunał konstytucyjny przychylił się do ich wniosku, uzasadniając, że pozbawienie osób niezaszczepionych ich podstawowych praw i swobód jest nieproporcjonalnym środkiem w świetle obecnej, korzystnej sytuacji epidemicznej i przy dobrowolności szczepień.

Kwarantanna dla osób niezaszczepionych będzie obowiązywać do momentu publikacji wyroku w dzienniku ustaw, co ma nastąpić w najbliższych dniach. Później zasady wjazdu na Słowację będzie ponownie regulował podział państw według ryzyka epidemicznego.

PAP/IAR/in./

Czytaj także

WHO ostrzega: wariant Delta koronawirusa wkrótce może dominować w świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 00:16
Wariant koronawirusa Delta jest już obecny w 104 krajach na świecie - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Chodzi o odmianę, wykrytą po raz pierwszy w Indiach, która rozchodzi się o 60 procent szybciej niż poprzednie warianty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wciąż groźny w Hiszpanii. Minionej doby ponad 25 tys. nowych zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 02:43
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano ponad 26 tys. zakażeń koronawirusem - podało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Wskazano jednocześnie, że wraz z nasileniem się pandemii w całym kraju w szpitalach przebywa już ponad 4,4 tys. osób.
rozwiń zwiń