X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ogród Krzysztofa Pendereckiego". Na Litwie zostanie zasadzony dąb upamiętniający polskiego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:33
W środę w Ogrodzie Botanicznym w Kownie zostanie zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny polski kompozytor i dyrygent zmarł w ubiegłym roku. Na Litwie bywał wielokrotnie.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Foto: forum

Polski kompozytor interesował się botaniką, a przede wszystkim hodowlą drzew. Dlatego Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie stworzył w tym roku wirtualny "Ogród Pendereckiego". Jest to specjalna platforma, która pozwala internautom zapoznać się nie tylko z twórczością artysty, ale też z jego pasją. Zainicjowana została też akcja poszerzania ogrodu.

Posłuchaj
00:57 11191114_1.mp3 Na Litwie w Kownie zostanie zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
 
PAP Mariusz Błaszczak 1200 (1).jpg
MON dostarczy namioty wojskowe na Litwę. "Będziemy wspierać naszych sojuszników"

Instytut Polski w Wilnie

Dołączył do niej Instytut Polski w Wilnie, który jest jednym z organizatorów dzisiejszego zasadzenia dębu w Kownie.
Jak mówi Polskiemu Radiu Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie, w byłej stolicy Litwy powstała symboliczna alejka zasłużonych Polaków. - Mamy tam dąb poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, buk poświęcony Tadeuszowi Kościuszce czy róże Fryderyka Chopina - wyjaśnia.

W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele różnych instytucji artystycznych na Litwie, w tym kierownik Kowieńskiej Filharmonii Państwowej Justinas Krepšta czy kompozytor Giedrius Kuprevičius. - Cieszymy się, że wiele poważnych instytucji z Kowna i Wilna zaangażowało się w to wydarzenie. Świadczy to o wielkości Krzysztofa Pendereckiego i ciepłych uczuciach wobec niego - dodaje Kierulis.

Czytaj także:

Podczas uroczystości wystąpi klarnecistka z Kowieńskiej Państwowej Filharmonii Amelija Lapinskaite. Artystka wykona dwie miniatury Krzysztofa Pendereckiego.

nt

Czytaj także

Dzień Żałoby i Nadziei na Litwie. W obchodach biorą udział polscy parlamentarzyści

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:42
Na Litwie obchodzona jest dzisiaj 80. rocznica masowych wywózek mieszkańców kraju w głąb Związku Radzieckiego. W uroczystościach biorą udział wicemarszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Po południu w Wilnie politycy spotkają się m.in. z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca w ramach Trójkąta Lubelskiego. Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali ważny dokument

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:21
W Wilnie szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali mapę drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.
rozwiń zwiń