X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prokuratura w USA: wywiad Iranu chciał uprowadzić z Nowego Jorku znaną irańską dziennikarkę. Cztery osoby z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 10:56
Jak podaje agencja Associated Press, czterem pracownikom irańskiego wywiadu sąd w Nowym Jorku postawił we wtorek zarzuty przygotowania spisku, który miał na celu uprowadzenie z USA do Teheranu znanej irańskiej opozycjonistki i dziennikarki.
Irański wywiad planował porwanie mieszkającej w USA Masih Alineżad, dziennikarki i aktywistki, która krytykuje rząd w Teheranie
Irański wywiad planował porwanie mieszkającej w USA Masih Alineżad, dziennikarki i aktywistki, która krytykuje rząd w TeheranieFoto: Forum/Reuters/BRENDAN MCDERMID

Iran miał planował uprowadzenie trzech osób mieszkających w Kanadzie oraz jednej z Wielkiej Brytanii. Nie ujawniono tożsamości tych ludzi, ale mieszkająca w Nowym Jorku Masih Alineżad, którą AP określa jako dziennikarkę i prominentną działaczkę irańskiej opozycji, poinformowała, że to ona była celem.

Raisi Iarn PAP 2-1200.jpg
Iran ma nowego prezydenta. MSZ: Ebrahim Raisi wygrał wybory

Według aktu oskarżenia grupą spiskowców kierował oficer wywiadu Iranu Alireza Szahwarogi Farahani, który pozostaje zbiegiem. Wraz z trzema innymi pracownikami irańskiego wywiadu, również ukrywającymi się przed amerykańskimi służbami, miał co najmniej od lipca 2020 r. planować porwanie Alineżad, w tym zatrudnił prywatnych detektywów do inwigilacji, fotografowania oraz filmowania Alineżad i jej domowników. Jeśli zostaną złapani i skazani, grozi im dożywocie.

Zagrożona za krytykę

- Wiem, że Islamska Republika Iranu ma w zwyczaju uprowadzanie, aresztowanie, torturowanie oraz zabijanie ludzi, ale nie mogłam uwierzyć, że to mogłoby mi się przydarzyć w Stanach Zjednoczonych - powiedziała w rozmowie z AP Alineżad. Dziennikarka jest znana m.in. z koordynowania kampanii, która polega na publikowaniu przez Iranki zdjęć, na których nie mają na głowach hidżabu, co w tym kraju jest karane grzywną, a nawet aresztem.

wybory 1200 pap.jpg
"Reżim brutalnych katów". Premier Izraela potępił wybór Raisiego na prezydenta Iranu

Alineżad jest obywatelką USA od 2019 r. i pracuje dla perskojęzycznych kanałów telewizyjnych, które mają krytyczny stosunek do polityki władz Iranu.

Czytaj także:

Irańskie przedstawicielstwo przy ONZ nie odpowiedziało dotychczas na prośbę o komentarz, a państwowe media w Iranie nie informowały o sprawie.

AP przypomina, że do uprowadzenia opozycyjnych irańskich dziennikarzy i dysydentów za granicą dochodziło już wcześniej. Jako przykład podaje porwanie członka opozycyjnej wobec władz irańskich grupy bojowej przebywającego na uchodźstwie w Kalifornii, który w 2020 r. - według jego rodziny - został porwany podczas pobytu w Dubaju.

st

Czytaj także

Media: USA monitorują irańskie okręty wojenne. Ich celem może być Wenezuela

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 23:24
Amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego monitorują dwa irańskie okręty wojenne, których ostatecznym celem może być Wenezuela. Płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden przydzielił Harris nowe obowiązki. Wiceprezydent USA ma przebudować system wyborczy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:32
Prezydent Joe Biden poinformował, że desygnuje wiceprezydent Kamalę Harris do kierowania działaniami Białego Domu w celu przebudowy i federalizacji systemu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Reforma prawa wyborczego to inicjatywa prezydenckiej administracji i Partii Demokratycznej.
rozwiń zwiń