X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany na granicy Czech i Słowacji. Sprawdź, o czym musisz pamiętać podróżując z Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:01
Zmieniają się zasady wjazdu dla turystów z Polski podróżujących do Czech i Słowacji. Od piątku (9 lipca) te zasady zostały zaostrzone. Ma to związek z rozszerzającym się wariantem Delta koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Matthias Wehnert/Shutterstock

Zasady podróżowania do Czech

Osoby, które będą chciały przekroczyć naszą południową granicę i wjechać do Czech muszą przed przyjazdem wypełnić internetowy formularz wjazdowy. Wymagany jest aktualny, negatywny wynik na obecność koronawirusa. Z obowiązku przedstawienia testu zwolnione są osoby, które są w pełni zaszczepione. Warunkiem przekroczenia granicy bez konieczności przedstawienia aktualnego wyniku wymazu, jest przyjęcie ostatniej dawki co najmniej 14 dni wcześniej przed planowanym wjazdem.

certtyfikat podróż shutterstock_1930262825 1200.jpg
Straż Graniczna szybko odczyta dane z tzw. paszportów covidowych. Nowe usprawnienia w weryfikacji kodów QR

Na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID-19 mogą wjechać ozdrowieńcy. Warunkiem jest przebycie infekcji w ciągu ostatnich 180 dni.

Bez przedstawionego zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu, przejściu infekcji, albo negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie można skorzystać z hotelu ani restauracji.

Czytaj także:

Z zaostrzonych przepisów, zwolnione są osoby, które przez terytorium Republiki Czeskiej przejeżdżają tranzytem. Podróż ta nie może trwać dłużej niż 12 godzin.

Posłuchaj
00:53 11182958_1.mp3 Czechy zaostrzają przepisy dotyczące przyjeżdżających z zagranicy. Z Pragi, Wojciech Stobba (IAR)

Nowe zasady przekraczania granicy Słowacji

Aby wjechać na terytorium Słowacji, należy wcześniej obowiązkowo zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej www.korona.gov.sk/ehranica. Z tego obowiązku zwolnione są osoby przejeżdżające tranzytem. 

Przez Słowację można przejechać tranzytem, który musi odbyć się po jednej z wyznaczonych tras. Podróż nie może trwać dłużej niż osiem godzin.

straż graniczna free shutterstock 1200.jpg
Utrudnienia na granicy polsko-słowackiej. Zamknięte zostaną niektóre szlaki

Przekroczenie granicy może wiązać się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zwolnione z niej mogą być osoby, które przyjęły wszystkie dawki szczepionki, dzieci do 12. roku życia, a także starsze dzieci, które są pod opieką dorosłych zwolnionych z kwarantanny. Z izolacji będzie można być zwolnionym w 5. dniu, ale wyłącznie po uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Wszystkie granice ze Słowacją otwarte

Od piątku znów można przejechać przez wszystkie przejścia na granicy ze Słowacją. 

W poniedziałek w obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu Delta koronawirusa zamkniętych zostało 10 punktów granicznych z Polską.

IAR/rmf.fm/bf

Czytaj także

Polska otwiera granice z krajami UE. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 01:00
Od północy na granicy wewnętrznej z krajami UE zniesione zostały kontrole graniczne. Oznacza to, że nie obowiązują już również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny - przypomina w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obostrzenia na południowej granicy Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 11:00
Od ostatniej soboty (27 lutego) wjeżdżający do kraju ze Słowacji i Czech muszą poddać się kwarantannie. Podróżujący mogą być z tego zwolnieni pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych podjęło starania o zwolnienie z tych przepisów kierowców zawodowych i... udało się!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudniejszy wjazd z Polski do Czech. Obowiązują zaostrzone przepisy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 06:33
Osoby wjeżdżające do Czech z Polski obowiązują od 22 marca nowe zasady. Przepisy zostały zaostrzone w związku z pogarszającą się w Polsce sytuacją epidemiczną.
rozwiń zwiń