X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przybył do Sofii. "Szczyt określi miejsce Trójmorza w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 12:49
Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do stolicy Bułgarii, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Inicjatywy Trójmorza. - Szczyt określi miejsce Trójmorza w Europie po pandemii i w nowym kształcie relacji transatlantyckich - zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda (P) na lotnisku Okęcie w Warszawie przed wylotem do Sofii
Prezydent Andrzej Duda (P) na lotnisku Okęcie w Warszawie przed wylotem do SofiiFoto: PAP/Andrzej Lange

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że w czwartek, pierwszego dnia szczytu, odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.

shutterstock andrzej duda free prezydent free 1200.jpg
Szczyt państw Trójmorza w Sofii. W spotkaniu udział weźmie prezydent Andrzej Duda

Strategiczny moment

Zwracał uwagę, że szczyt odbywa się w strategicznym momencie - kiedy Europa projektuje swój model gospodarczy, uwzględniając wnioski z pandemii Covid-19 i planuje inwestycje związane z nową perspektywą finansową, wzmocnioną przez Fundusz Odbudowy. Ponadto - mówił Szczerski - "mamy do czynienia ze zmianą administracji amerykańskiej, a co za tym idzie, także redefinicją relacji transatlantyckich".

Posłuchaj
00:12 11181240_1.mp3 Szczerski: państwa Trójmorza rozszerzą współpracą m.in. o kulturę i turystykę. Karol Surówka (IAR)

 - Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza, jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii - podkreślił minister.

Oczekiwania wobec USA

Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze - w Europie i w relacjach z USA.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że przywódcy państw Trójmorza będą rozmawiali także na temat polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji. - Transformacja musi uwzględniać specyfikę społeczną i gospodarczą każdego z państw. To jest nasze wspólne wyzwanie - mówił.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że podczas szczytu zaplanowano zdalne wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena. - To ważny sygnał. To będzie drugie wystąpienie prezydenta Bidena na naszym regionalnym spotkaniu, pierwszym było połączenie w czasie szczytu wschodniej flanki NATO. To dobry sygnał zainteresowania administracji amerykańskiej kwestiami naszego regionu i w wymiarze bezpieczeństwa militarnego, a także w wymiarze współpracy gospodarczej – mówił Szczerki.

- Oczekujemy, że prezydent Biden w swoim wystąpieniu potwierdzi amerykańskie partnerstwo z naszym regionem – dodał prezydencki minister.

Czytaj także:

Prezydent PAP 1200.jpg
"Przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy". Prezydent o odbudowie Pałacu Saskiego

Poinformował, że na szczycie pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza - do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Współodpowiedzialność za Europę

Szczerski przekazał, że Andrzej Duda jedzie na szczyt z przesłaniem o konieczności dalszego umacniania Trójmorza jako "wyrazu naszej współodpowiedzialności za przyszłość polityki europejskiej", a także "budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań".

Jak mówił, prezydent Duda będzie też proponował poszerzenie obszarów współpracy państw Trójmorza o nowe dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka, które pozwolą na budowanie społecznej wspólnoty w regionie.

Prezydencki minister poinformował, że podczas szczytu Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z prezydent Grecji, prezydentem Bułgarii oraz z delegacją amerykańskich kongresmenów.

***

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

as

Czytaj także

Represje wobec Polaków na Białorusi. Prezydent rozmawiał z sekretarz generalną Rady Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:10
"W efekcie rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić sprawa Polaków na Białorusi była omówiona na forum Komitetu Ministrów RE. Sekretarz generalna zapewniła, że sprawa będzie w spektrum jej zainteresowania" - napisał minister w KPRP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń