X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef Rady Europejskiej odwiedził przejścia graniczne na Litwie. Zapowiedział pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:00
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel obiecuje pomoc w rozmowach z krajami, z których pochodzą nielegalni migranci, przedostający się ostatnio z Białorusi na Litwę. Szef RE wspólnie z litewską premier Ingridą Simonyte odwiedził dzisiaj pogranicze litewsko-białoruskie. Tylko w tym roku na Litwę z terytorium Białorusi nielegalnie przedostało się około 1300 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż przez cały ubiegły rok.
Charles Michel (z lewej) i Gitanas Nauseda
Charles Michel (z lewej) i Gitanas NausedaFoto: PAP/EPA/Robertas Dackus / LITHUANIAN PRESIDENT PRESS HANDOUT

Charles Michel zapoznał się z systemami monitoringu oraz spotkał się z funkcjonariuszami Frontexum czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Odwiedził również szkołę pograniczników w Miednikach, gdzie przebywa obecnie część nielegalnych migrantów.

Posłuchaj
00:58 11177405_1.mp3 Litwa: szef RE obiecuje pomoc w rozmowach z krajami, z których pochodzą nielegalni migranci (IAR)

michel pap 1200 .jpg
"Potępiamy próby wykorzystywania migracji do wywarcia presji". Mińsk w ogniu krytyki UE

Potrzeby i możliwości

- Litewskie granice są też granicami Unii Europejskiej, dlatego ważne dla mnie było, aby tu przyjechać i zrozumieć, jakie są potrzeby i jakie możliwości posiada Unia, aby wesprzeć Litwę - powiedział dziennikarzom szef RE.

Charles Michel zapewnił też, że będzie rozmawiał z krajami spoza Wspólnoty w sprawie powrotu uciekinierów. Chodzi przede wszystkim o Irak, bo stamtąd pochodzi większa część migrantów. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu kwestię tę poruszy podczas spotkania z szefem irackiego rządu Mustafą al-Kadhimim. - Będziemy kontaktować się też z innymi państwami, z których pochodzą migranci, aby zobaczyć, jak można z nimi współpracować i wysłać sygnał, że nie da się tu dostać, używając nielegalnych narzędzi i instrumentów - dodał szef Rady Europejskiej.

Czytaj także: 

Wczoraj podczas konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Charles Michel potępił Białoruś za wywieranie migracyjnej presji na Wilno. Powiedział też, że Unia jest gotowa wysłać na Litwę zwiększoną liczbę funkcjonariuszy europejskiej agencji do spraw ochrony granic.

Dzisiaj szef Rady Europejskiej spotka się w Wilnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausedą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (około godziny 13 czasu obowiązującego w Polsce). Ma także zaplanowane rozmowy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską (około godziny 15.15).

dz

Czytaj także

Polska przekaże 80 domów modułowych dla uchodźców. Trafią do obozu na Cyprze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:14
80 składanych domów dla uchodźców trafi z Polski na Cypr. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że transport z pomocą dla uciekinierów wyrusza właśnie z Polski. Cypr jest kolejnym krajem do którego trafia tego typu pomoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala migracji do Francji. Organizacje pomocowe proszą władze o "plan awaryjny"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 02:17
Granicę francusko-włoską przekracza codziennie kilkudziesięciu nielegalnych migrantów. Organizacje pozarządowe apelują do francuskiego rządu o pomoc w zakwaterowaniu migrantów, którzy przybywają do francuskich regionów alpejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imigranci z Białorusi szturmują granice Litwy. "To element wojny hybrydowej"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 18:10
Litewscy pogranicznicy zatrzymali w miniony weekend na granicy z Białorusią 294 nielegalnych imigrantów: 160 w sobotę i 134 w niedzielę. Służba Ochrony Państwowej Litwy poinformowała, że większość migrantów pochodzi z Iraku i poprosiła o azyl.
rozwiń zwiń