X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatnia szansa na uregulowanie pobytu w Wielkiej Brytanii. Tysiącom ludzi grozi status nielegalnego imigranta

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:48
Setki tysięcy unijnych obywateli w Wielkiej Brytanii wciąż czeka na pobrexitowy status. Termin minął wczoraj. Ale już wcześniej brytyjskie MSW nie nadążało z przetwarzaniem wniosków i powstała duża kolejka. Co więcej, w ostatnich dniach system przeżywał oblężenie. Do czasu otrzymania statusu Polacy czy Rumunii powinni móc nadal korzystać z dotychczasowych praw, na podstawie tymczasowego certyfikatu potwierdzającego złożenie wniosku. Ale eksperci ostrzegają, że w praktyce mogą pojawić się trudności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ivan Marc

Prawo mówi jasno: dopóki decyzji nie ma - nie powinno być też problemu. - Choć ludzie nie wiedzą jeszcze, czy dostali status osoby osiedlonej lub nieosiedlonej mogą okazać certyfikat, by w pełni cieszyć się dotychczasowymi prawami - mówi PR Rhys Davies z Independent Monitoring Authority, organizacji nadzorującej to, czy brytyjskie instytucje nie łamią praw unijnych obywateli na Wyspach.

Posłuchaj
00:56 11170064_1.mp3 Setki tysięcy ludzi wciąż czeka na pobrexitowy status. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
 
shutterstock_ parlament europejski europarlament strasburg 1200 .jpg
"To jest rozwód. Brexit to ostrzeżenie". PE ratyfikował unijno-brytyjską umowę

Tyle, że do wielu ludzi certyfikaty docierają z opóźnieniem. - Ci, którzy złożyli wnioski, po 1 lipca nadal mają prawo pobytu. Ale czasem nie mają na to dowodu - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem dr Kuba Jabłonowski z uniwersytetu w Exeter i organizacji The Three Million. A to nie koniec obaw. Bo wielu działaczy obawia się, że w praktyce dochodzić będzie do nieformalnej dyskryminacji. - Postawmy się w sytuacji pracodawcy lub wynajmującego mieszkanie. Banku, który ma zdecydować o kredycie hipotecznym. Czy taki tymczasowy certyfikat wystarczy? - mówi Elena Remigi z organizacji In Limbo.

System był przeciążony

Jak donosi dziennik Guardian, wczoraj system pozwalający na zgłoszenie wniosku o Settled Status przeżywał obciążenie. Wpłynęło ponad 50 tysięcy wniosków Ci, którzy nie złożyli wniosku w terminie dziś są nielegalnymi imigrantami: bez prawa do wynajęcia mieszkania, podjęcia pracy czy nauki. Ale brytyjskie MSW przekazało Polskiemu Radiu, że w pewnych uzasadnionych przypadkach przymknie oko na opóźnienie.

nt

Czytaj także

PE głosuje nad umową o współpracy z Wielką Brytanią. Deputowani nieufni wobec Londynu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 16:10
Deputowani większości grup w Parlamencie Europejskim zapowiedzieli poparcie dla nowej umowy o współpracy Unii z Wielką Brytanią. Dodawali jednak, że nie ufają władzom w Londynie co do wdrożenia ustaleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania chce przystąpić do strefy wolnego handlu. "Skrząca się nagroda po brexicie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:15
Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia szansa na uregulowanie pobytu w Wielkiej Brytanii. Tysiącom ludzi grozi status nielegalnego imigranta

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 16:31
Unijni obywatele, w tym Polacy, mają ostatni dzień, aby uniknąć statusu nielegalnego imigranta w Wielkiej Brytanii. Kończy się pobrexitowa rejestracja. Eksperci ostrzegają, że dziesiątki tysięcy ludzi może jutro wypaść poza system.
rozwiń zwiń