X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pomnik Ireny Sendler stanął w Anglii. "Przypomina o zdolności do czynienia dobra"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 19:45
W angielskim Newark-on-Trent odsłonięto drugi na świecie pomnik Ireny Sendler. - Będzie przypominać o zdolności człowieka do czynienia dobra - mówi szefowa Instytutu Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii Marta de Zuniga.
Pomnik Ireny Sendler odsłonięty w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii
Pomnik Ireny Sendler odsłonięty w Newark-on-Trent w Wielkiej BrytaniiFoto: Twitter/@PLInst_London

źródło: youtube.com/PolishCulturalInstituteinLondon

Szefowa IKP podkreślała, że ma nadzieję, że wizerunek Sprawiedliwej wśród Narodów Świata będzie od teraz przyciągać uwagę mieszkańców miasteczka. 

00:21 pomnik - sendlerowa - pomnik .mp3 Szefowa Instytutu Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii o pomniku Ireny Sendlerowej w Newark (IAR)

Autor rzeźby Andrew Lilley mówi, że zależało mu, by pokazać emocje targające sanitariuszką podczas pomagania żydowskim dzieciom.

- Chciałem pokazać strach na jej twarzy, ale jednocześnie stres związany z próbą zachowania spokoju na zewnątrz. W końcu zdawała sobie sprawę, że gdyby zdradziła nerwowość, nazistowscy strażnicy by to wyłapali - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:16 11159519_1.mp3 Autor pomnika Andrew Lilely mówi Polskiemu Radiu, że zależało mu, by pokazać emocje targające sanitariuszką podczas pomagania żydowskim dzieciom (IAR)

 Pomnik przedstawia Irenę Sendler oddalająca się z getta wraz z dwojgiem dzieci. Jedno patrzy z bólem wstecz. Zostawia za sobą rodzinę i dotychczasowe życie.

Irena Sendler 663x364.jpg
Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

Ten fragment rzeźby został stworzony na podstawie zdjęcia zrobionego niedawno. Jest na nim uchodźczyni z Syrii trzymającą płaczące dziecko.

- To był dokładnie taki obraz, jakiego szukałem. Zawsze staram się bowiem znaleźć jak najwięcej źródeł, tak by moje prace wyglądały naturalnie. To dziecko ze zdjęcia patrzy wstecz, na przerażający obraz bombardowań, jakim reżim Asada poddał Syryjczyków - wspomina rzeźbiarz.

Posłuchaj
00:20 11159519_2.mp3 Andrew Lilely o pomniku Ireny Sendler (IAR)

Choć Newark nie ma bezpośrednich związków z Ireną Sendler, to miasteczko wiele łączy z Polską. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam polscy piloci, znajduje się tam duży cmentarz wojskowy, gdzie nie brakuje mogił naszych rodaków.

Czytaj także:

Poza tym David Lloyd, szef rady miasta z Partii Konserwatywnej, uważa, że choć historia Ireny Sendler może się Brytyjczykowi wydawać historią z dalekiego kraju sprzed niemal stulecia, to i dziś wybrzmiewa głośno.

- Ocenianie innych na podstawie jakiejś wrodzonej cechy nigdy nie powinno mieć miejsca. Historia Ireny Sendler to pokazuje. Powinniśmy się wszyscy kochać, trzymać razem jako społeczność, wspólnie walczyć z każdym złem - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Pomnik Ireny Sendler stoi też w Moskwie. Ten londyński został częściowo ufundowany przez IPN i londyński oddział Instytutu Kultury Polskiej.

bf

Czytaj także

"Nie zapomnisz mnie". Opowieść o Irenie Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:19
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zaprezentowaliśmy historię Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej ocaliła życie ok. 2500 żydowskich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 21:15
Napięcie między narodem polskim i żydowskim stwarza głównie historia Holokaustu, kładąca się cieniem na wzajemnych relacjach. Jednym z  zadań, których podjęła się Polska Fundacja Narodowa, jest próba pokazywania pozytywnych stron oddziaływania obu społeczności, zaś jednym z symboli jasnych stron wspólnej historii jest Irena Sendlerowa. O spektaklu, który przywołuje jej postać, mówili w Polskim Radiu 24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej oraz Jarosław Papis z Fundacji Hatikva.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Polski spektakl porwał żydowską publiczność

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 07:30
- W Polsce groziła kara śmierci za pomaganie Żydom. Jednak Polacy nie wahali się tej pomocy udzielać - mówiła w PR24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej. Gościem Tadeusza Płużańskiego był również Jarosław Papis z fundacji Hatikva.
rozwiń zwiń