X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Relacje z Rosją, cyberataki, sytuacja na Białorusi. Rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 05:25
Relacje Unii Europejskiej z Rosją będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli (początek ok. godz. 13.00). Wczoraj duże poruszenie wywołała propozycja Francji i Niemiec, by złagodzić projekt wniosków na to spotkanie, zaoferować Moskwie bliższą współpracę i rozważyć możliwość zorganizowania unijno-rosyjskiego szczytu na poziomie przywódców. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że spotkanie ambasadorów z unijnych krajów, które odbyło się wczoraj późnym wieczorem, potwierdziło sprzeciw wielu krajów - w tym m.in. Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/artjazz
shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200 2.jpg
Cyberataki i solidarność z Polską. Znamy szczegóły projektu wniosków na szczyt UE

Wśród pozostałych tematów szczytu są cyberataki, sytuacja na Białorusi, relacje z Turcją, walka z COVID-19 i migracja oraz odbudowa gospodarcza po pandemii.

Czytaj także:

Dyskusję o Rosji zaplanowano podczas kolacji i wtedy przywódcy ostatecznie mają uzgodnić wnioski ze szczytu. Po wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów pozostało zdanie dotyczące możliwości zorganizowania spotkania liderów z Unii Europejskiej i Rosji, ale jest ono w nawiasach kwadratowych, co oznacza brak porozumienia.

- W momencie, w którym mamy do czynienia z atakami cybernetycznymi przeprowadzanymi przez Rosjan w krajach członkowskich, z dezinformacją, podważaniem przez Kreml kwestii, które dla Unii są strategiczne i fundamentalne, nie można decydować się na organizowanie szczytu i ogłaszanie poprawy relacji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

twitter konrad szymański free 1200.jpg
Specjalny dwudniowy szczyt UE. Szymański: to okazja do dyskusji ws. cyberataków w Polsce

Sprzeciw wobec propozycji Francji i Niemiec

Jego zdaniem jest mało prawdopodobne, że zdanie dotyczące możliwego unijno-rosyjskiego szczytu pozostanie we wnioskach ze szczytu, ale decyzja będzie należała do przywódców. Sprzeciw wobec propozycji Francji i Niemiec zaraz po jej pojawieniu się wyraziły kraje bałtyckie i Polska, które zwróciły uwagę, że od 2014 r., czyli aneksji Krymu przez Rosję i jej agresji na Ukrainę, nie zdarzyło się w relacjach na linii Moskwa-Bruksela nic, co uzasadniałoby poprawę kontaktów.

- To dla nas nie do zaakceptowania. Co więcej, nastąpiło pogorszenie relacji - mówił dziennikarzom jeden z dyplomatów. Zaprotestowała też m.in. Holandia, która przypomniała zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą okupowaną przez Rosjan.

Do uzgodnienia podczas kolacji jest też fragment we wnioskach zaproponowany przez Francję i Niemcy, a dotyczący selektywnej współpracy Unii z Rosją w takich dziedzinach jak klimat, umowa nuklearna z Iranem, COVID-19, walka z terroryzmem czy energia. Część państw już zapowiedziała, że będzie chciała zaostrzyć brzmienie tych zapisów.

Kolejne sankcje wobec Rosji

Natomiast już m.in. wpisano, że Komisja powinna przygotować propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji, by wzmocnić odporność unijnych krajów na jej działania. Chodzi o ataki hybrydowe i cybernetyczne. Sprawa ostatnich ataków w Polsce ma pojawić się dziś podczas kolacji - poinformował o tym wczoraj wysoki rangą unijny urzędnik odpowiedzialny za zorganizowanie szczytu. Podkreślił, że podczas konsultacji, które przeprowadził przewodniczący Rady Europejskiej z unijnymi stolicami, wiele krajów wyraziło poparcie dla dyskusji na ten temat.

Pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia o dokument z Polski na temat ataków, potwierdził, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel go otrzymał. Został on także wysłany do krajów członkowskich i unijnych instytucji.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała wczoraj, że w projekcie konkluzji na ten szczyt - na wniosek Polski - dopisano paragraf dotyczący cyberataków. Jest mowa o ich potępieniu i o solidarności z Polską oraz innymi krajami, które padły ofiarami ataków hakerskich. Napisano, że atak na jedno państwo lub więcej krajów jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej.

Cyberataki na Polskę

We wnioskach, które zaproponowała Polska, zapisano też, że unijna Rada powinna zbadać możliwość wspólnych działań dyplomatycznych w reakcji na złośliwe działania cybernetyczne. Unia ma już odpowiednie procedury na wypadek cyberataków. Wśród nich jest oficjalne oświadczenie szefa unijnej dyplomacji, a na końcu zestawu są sankcje.

Unijny szczyt rozpocznie się o godz. 13.00 od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. Ma ono potrwać dwie godziny. Później, po krótkiej rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, unijni przywódcy rozpoczną dyskusję na temat migracji i walki z pandemią. Na kolacji zaplanowano rozmowy na temat relacji z Rosją i Turcją oraz sytuacji na Białorusi. W piątek natomiast dyskusja ma dotyczyć wyłącznie spraw gospodarczych, w tym odbudowy po pandemii.

pb

Czytaj także

W czwartek szczyt w Brukseli. Wśród tematów sprawa cyberataków w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:55
- Sprawa cyberataków w Polsce ma by poruszona podczas rozpoczynającego się jutro, dwudniowego szczytu w Brukseli - powiedział wysoki rangą unijny dyplomata zaangażowany w przygotowanie szczytu. Podkreślił, że podczas konsultacji, które przeprowadził przewodniczący Rady Europejskiej z unijnymi stolicami wiele krajów wyraziło poparcie dla dyskusji na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja i Niemcy chcą zbliżenia UE z Rosją. Unijny dyplomata: to nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 17:35
Według unijnych dyplomatów Paryż i Berlin zaproponowały poprawki do wniosków na rozpoczynający się jutro dwudniowy szczyt w Brukseli, które łagodzą wymowę dokumentu. To wywołuje opór części krajów w tym Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE zatwierdziła kolejny Krajowy Plan Odbudowy. Pieniądze trafią do Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:30
Unia przekaże Francji niemal 40 miliardów euro do 2026 roku. Przewodnicząca Komisji Ursula Von der Leyen spotkała się dziś w Paryżu w tej sprawie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
rozwiń zwiń