X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy chcą do sierpnia porozumieć się z USA ws. Nord Stream 2. Oczekują też nowego "paktu migracyjnego" w UE

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 06:46
W rozmowie z dziennikiem "Die Welt" szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Niemcy i USA zakończą spór związany z budową Nord Stream 2. - Naszym celem jest znalezienie rozwiązania do sierpnia - powiedział. Niemiecki polityk mówił także o konieczności zawarcia nowego porozumienia w UE ws. migrantów.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko MaasFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W wywiadzie dla "Die Welt" niemiecki minister spraw zagranicznych wyraził nadzieję, że do sierpnia uda się zakończyć konflikt na linii Berlin-Waszyngton związany z inwestycją Nord Stream 2. Heiko Maas zaznaczył, że w sprawie "osiągnięto już znaczne postępy".

mid-21610578 (1).jpg
Szef MSZ: Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami, NS2 umacnia agresywną politykę Rosji

- Niemieckie firmy i osoby zostały wyłączone z ostatnich sankcji nałożonych w Waszyngtonie. Trwają dalsze rozmowy i naszym celem jest znalezienie rozwiązania do sierpnia. Niemiecka delegacja była właśnie w Waszyngtonie – powiedział Maas.

W maju administracja Joe Bidena zniosła sankcje wobec spółki budującej Nord Stream 2 oraz jej dyrektora Matthiasa Warninga. Amerykańskie restrykcje wciąż dotyczą rosyjskich firm i statków układających gazociąg. 

Szef niemieckiej dyplomacji wyraził przekonanie, że wzajemne nakładanie na siebie sankcji przez Europę i USA jest "działaniem pozbawionym perspektyw". - Będziemy pracować nad tym, by z sankcji, które nałożono w ostatnich latach za Donalda Trumpa, nic nie pozostało – stwierdził niemiecki minister. Nawiązał do sankcji w wieloletnim sporze o subsydia między Boeingiem a Airbusem. Kompromis w tej sprawie zawarto na niedawnym szczycie UE-USA. 

"Pakt migracyjny" w UE

W rozmowie Maas odniósł się także do wyzwań związanych z migracją. Opowiedział się za zawarciem w przez państwa Unii Europejskiej nowego porozumienia ws. rozwiązania tego problemu. Ustalenia miałyby obejmować kwestię rozdziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie. Porozumienia takiego wcześniej domagał się premier Włoch Mario Draghi.

Biden UE PAP-1200.jpg
"Niemcy chcą być mocarstwem suwerennym". Marek Wróbel o relacjach USA-Europa

- Niemcy w pełni poparłyby całościowy pakt migracyjny w UE. Powinniśmy znaleźć unijny klucz podziału uchodźców – powiedział Maas. Mówiąc o krajach, które nie chcą przyjmować uchodźców, stwierdził, że "powinny one w inny sposób uczestniczyć w uporaniu się z tymi zadaniami, chociażby udostępniając środki finansowe dla zabezpieczenia granic zewnętrznych". - Musimy w końcu pójść do przodu w sprawie dzielenia się odpowiedzialnością – podsumował Maas.

Czytaj także:

Jego zdaniem konieczna jest także aktualizacja porozumienia z Turcją ws. migracji. W ramach zawartego w 2016 roku porozumienia unijno-tureckiego, które pomogło pohamować kryzys migracyjny, UE przekazało Turcji 6 mld euro. Zdaniem Maasa finansowe wsparcie dla tego kraju musi być ponowione. - W końcu Turcja ponosi ogromne koszty, które innym zostają oszczędzone. Chodzi przecież o opiekę nad milionami ludzi – tłumaczył.

Konferencja ws. Libii

Negatywnie ocenił natomiast nową unijną misję ratowania migrantów u wybrzeży Libii. Jego zdaniem wśród krajów Unii nie ma obecnie zgody na tego typu projekt. 

W środę w Berlinie odbędzie się międzynarodowa konferencja w sprawie Libii. Według Maasa priorytetem jest zapewnienie, by wyznaczone na 24 grudnia br. wybory w tym kraju odbyły się zgodnie z planem. Istotna jest także kwestia wycofania obcych wojsk z Libii. - Jeżeli Libijczycy sami mają znów decydować o losie swojego kraju, to zagraniczne siły muszą się wycofać. To także jasne stanowisko rządu tymczasowego – powiedział Maas. W Libii stacjonują wojska m.in. Turcji, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

dw.com/kp

Czytaj także

"Niemcy znów myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych". Cezary Gmyz o propozycji zniesienia prawa weta

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:52
- Wypowiedź Heiko Maasa o zniesieniu prawa weta jest tylko dowodem tego, że Niemcy ponownie myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych. To jest niebezpieczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Cezary Gmyz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ: będą kolejne sankcje na reżim w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:54
Alaksandr Łukaszenka musi spodziewać się kolejnych unijnych sankcji, jeśli nie ustaną prowokacje i łamanie praw człowieka - oznajmił w Luksemburgu przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.
rozwiń zwiń