Będą afrykańskie szczepionki na COVID-19? WHO chce stworzyć hub technologii mRNA

2021-06-21, 23:37

Będą afrykańskie szczepionki na COVID-19? WHO chce stworzyć hub technologii mRNA
Siedziba WHO w Genewie. Foto: EQRoy/shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczyna tworzenie specjalnego centrum szczepionkowego w RPA. Ma to być miejsce w którym koncerny z afrykańskich krajów będą poznawać najnowszą technologię i uczyć się produkcji szczepionek opartych na mRNA.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, poinformował, że pomysł powołania centrum nowych technologii powstał dwa miesiące temu. - Huby technologiczne to miejsca szkoleń, gdzie producenci z biedniejszych krajów są uczeni, jak produkuje się określone rodzaje szczepionek oraz otrzymują niezbędne licencje - dodał Ghebreyesus.

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_shutterstock.jpg
"Największe zagrożenie pandemii COVID-19". Epidemiolog ostrzega przed wariantem Delta

Posłuchaj

W centrum szczepionkowego w RPA koncerny z afrykańskich krajów będą poznawać najnowszą technologię i uczyć się produkcji szczepionek opartych na mRNA. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

WHO twierdzi, że dzięki centrum w Afryce będzie można produkować szczepionki oparte na mRNA, czyli najskuteczniejsze i najbardziej zaawansowane preparaty. Takimi właśnie szczepionkami są produkty firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Czytaj także:

Szkolenie poszczególnych afrykańskich firm ma trwać od 9-12 miesięcy. Do tej pory do udziału w pracach hubu zgłosiły się dwa miejscowe koncerny. WHO prowadzi obecnie rozmowy z firmami Pfizer oraz Moderna w sprawie ewentualnego udzielenia licencji na produkcję. 


opr. Johns Hopkins University

Afryka to najbiedniejszy kontynent na świecie, gdzie zaledwie 3 procent mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa uważa, że przyszłe centrum może znacznie to przyspieszyć. - Nie możemy dłużej polegać na szczepionkach produkowanych poza Afryką, bo one do nas nie docierają na czas, a ludzie umierają - dodaje prezydent RPA.

Do tej pory na całym świecie w pełni zaszczepiono 775 milionów osób.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej