X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory prezydenckie w Iranie. Częściowe wyniki wskazują na wygraną Ebrahima Raisiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 08:48
Ebrahim Raisi prowadzi w wyborach prezydenckich w Iranie. Wciąż trwa liczenie głosów. Ebrahim Raisi to 60-letni duchowny szyicki i polityk konserwatywny. Według częściowych danych zdobył 17,8 miliona głosów.
Ebrahim Raisi
Ebrahim RaisiFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

W czasie kampanii wyborczej wspierał go Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu Ali Chamenei. Do urn wyborczych poszło wczoraj ponad 28 milionów Irańczyków z 59 milionów uprawnionych.

mid-epa09277418 (1).jpg
Ekspert: wynik wyborów w Iranie może zaskoczyć, możliwe też protesty

Ustępujący prezydent Hassan Rouhani, który sprawował funkcję przez dwie kadencje, przez co nie mógł startować w tych wyborach, pogratulował ludowi irańskiemu wyboru głowy państwa, jednak nie wymienił Ebrahima Raisiego z imienia i nazwiska. Ponieważ nie zostało to jeszcze oficjalnie ogłoszone, odłożę oficjalne gratulacje. Ale jasne jest, kto otrzymał większość głosów - powiedział Hassan Rouhani. Inni kandydaci, jak choćby Abdolnasser Hemmati, również pogratulowali Ebrahimowi Raisiemu.

Nowy prezydent podlega amerykańskim sankcjom za domniemane łamanie praw człowieka i jest zagorzałym krytykiem Zachodu. Zarzuca mu się odpowiedzialność za masowe egzekucje więźniów politycznych w Iranie w 1988 roku. Przez dziesięciolecia zajmował ważne stanowiska państwowe. W 2017 roku Ebrahim Raisi przegrał wybory prezydenckie z Hassanem Rouhanim.

Czytaj także:

Wczorajsze wybory odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu rozmowy, które mają uratować irańskie porozumienie nuklearne sprzed 6 lat.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Iranu ma nastąpić w sierpniu.

Gratulacje złożył także prezydent Rosji. - Władimir Putin pogratulował w sobotę Ebrahimowi Raisiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie - poinformowała rosyjska ambasada w Teheranie. Według pierwszych cząstkowych oficjalnych wyników Raisi uzyskał 62,2 proc. poparcia w piątkowym głosowaniu. Składając Raisiemu gratulacje Putin wyraził także nadzieję na "dalszy rozwój konstruktywnej współpracy dwustronnej".

nt

Czytaj także

Iran zamierza wzbogacać uran do 60 proc. Hasan Rowhani: to odpowiedź na zło

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:41
Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę decyzję Teheranu o wzbogacaniu uranu do 60 proc. "odpowiedzią na zło", po niedzielnym ataku sabotażystów na ośrodek nuklearny w Natanz, łącząc ten incydent z trwającymi w Wiedniu rozmowami ws. utrzymania umowy nuklearnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael ma nowego prezydenta. To syn byłego przywódcy kraju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:15
Izaak Herzog został wybrany na prezydenta Izraela. Centrolewicowy polityk, z wykształcenia prawnik, w latach 2013-2017 przewodniczący Izraelskiej Partii Pracy, jest synem byłego prezydenta Izraela, Chaima Herzoga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieoficjalna zimna wojna między Iranem a Izraelem". Prof. Boćkowski o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:46
- W Zatoce Perskiej trwa nieoficjalna, ale dosyć aktywna zimna wojna pomiędzy Izraelem a Iranem. Osłabianiem pozycji Iranu zainteresowana jest też Arabia Saudyjska - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i politolog prof. Daniel Boćkowski.
rozwiń zwiń