X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pokazy filmu TVP o Polakach ratujących Żydów w ponad 700 kinach w USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:01
Koprodukowany przez Telewizję Polską film dokumentalny "O zwierzętach i ludziach" już wkrótce zobaczą widzowie w USA. Pokazy nagradzanego filmu odbędą się 22 czerwca 2021 r. w ponad 700 amerykańskich kinach. 
Kadr z filmu O zwierzętach i ludziach
Kadr z filmu "O zwierzętach i ludziach" Foto: Autograf

Film "O zwierzętach i ludziach" w reżyserii Łukasza Czajki opowiada historię Jana Żabińskiego, twórcy i wieloletniego dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego, i jego żony Antoniny, którzy w czasie wojny w swoim domu na terenie zoo i na zapleczu wybiegów dla zwierząt dali schronienie ok. 300 ludziom. Za swoje działania rodzina Żabińskich została uznana przez Yad Vashem za "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Próba oddania sprawiedliwości

Jan_Zabinski 663.jpg
Jan Żabiński. Jego zoo było azylem dla ludzi i zwierząt

W filmie wykorzystano zarejestrowane rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń, m.in. Moshe Tiroshem, ocalałym dzięki kryjówce w zoo, a także nigdy wcześniej nie publikowane filmy archiwalne, pokazujące rodzinę państwa Żabińskich, ich willę oraz zoo.

- Film o "O zwierzętach i ludziach" jest kolejną próbą udokumentowania bohaterskiej postawy Polaków podczas okupacji i Holocaustu. Liczne pokazy tego dokumentu w Stanach Zjednoczonych są więc nie tylko sukcesem TVP jako dystrybutora, ale i udaną próbą oddania sprawiedliwości polskim rodzinom, które z narażeniem życia były zaangażowane w ratowanie współobywateli pochodzenia żydowskiego. Dzięki naszemu projektowi historię Żabińskich będą mogły poznać tysiące Amerykanów. Pierwsze recenzje filmu w USA udowodniły, że jest on potrzebny i spotyka się z dobrym odbiorem, także w środowiskach żydowskich – podkreśla Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP.

Wersja z dubbingiem

Film zostanie pokazany amerykańskim widzom jednego dnia, 22 czerwca 2021 r., w ponad 700 kinach w USA, m.in. w największych sieciach kin, takich jak: Regal Cinemas, AMC i Cinemark.

Antonina żabinska 1200.jpg
Antonina Żabińska - niezwykła bohaterka działająca w cieniu

- Film przeszedł pomyślnie surową selekcję kwalifikującą do ogólnokrajowej dystrybucji amerykańskiej już ponad rok temu, ale z powodu globalnej pandemii wszystkie plany dystrybucyjne musiały zostać zawieszone. Dopiero w styczniu 2021 roku mogliśmy wspólnie z dystrybutorem z USA rozpocząć prace nad przygotowaniem filmu do ekspozycji kinowej za oceanem - wyjaśnia Aleksandra Kaźmieruk, kierownik działu sprzedaży międzynarodowej Biura Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP.

Jak dodała, widzowie w USA obejrzą film w wersji z dubbingiem, a od kilku tygodni trwa intensywna akcja promująca pokazy.

Organizatorem pokazów filmu w USA jest firma Fathom, jeden z czołowych dystrybutorów kinowych w USA oraz największy dystrybutor filmów dokumentalnych oraz wydarzeń live.

yad vasehm free shutt 1200 .jpg
Warszawa: pożegnano Teresę Żabińską-Zawadzki. Jej rodzice uratowali ponad 300 Żydów

Film z nagrodami

Dokument "O zwierzętach i ludziach" jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody dla najlepszego filmu artystycznego na MFFD w Kantonie w 2019 roku, Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w 2019 roku oraz nagrody Bei Doc na Bellaria Film Festival w 2020 roku. Film został wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w 2020 roku za "artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci".

Producentem filmu na podstawie scenariusza i w reżyserii Łukasza Czajki jest Anna Wereda (Autograf). Koproducentami są: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, MX35.

TVP/fc

Czytaj także

"Jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii". Premier o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:42
"Pomoc niesiona w czasie okupacji niemieckiej Żydom to jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas otwarcia wystawy "Zawołani po imieniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

4. edycja nowojorskiego przeglądu New Polish Cinema. Wśród tytułów kandydat do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:02
Siedem polskich filmów mogą obejrzeć amerykańscy widzowie w ramach organizowanego w Nowym Jorku przeglądu New Polish Cinema. Pokazy zorganizowałInstytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wspólnie z Brooklyn Academy of Music, która od lat przedstawia najciekawsze wydarzenia artystyczne z całego świata.
rozwiń zwiń