Zabójstwa w czasie wojny narkotykowej na Filipinach. MTK: możliwa zbrodnia przeciwko ludzkości

2021-06-15, 10:55

Zabójstwa w czasie wojny narkotykowej na Filipinach. MTK: możliwa zbrodnia przeciwko ludzkości
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) zwróciła się w poniedziałek do Trybunału o upoważnienie do wszczęcia pełnego śledztwa ws. zabójstw w czasie wojny narkotykowej na Filipinach, twierdząc, że mogło dojść do popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył, że nie będzie współpracował w śledztwie MTK - poinformował we wtorek jego rzecznik. - Nie będziemy współpracować, ponieważ nie jesteśmy już członkiem (Filipiny wycofały się z traktatu założycielskiego MTK-red.) - powiedział Harry Roque.

Powiązany Artykuł

shutterstock archeologia wykopaliska odkrycie 1200 free.jpg
Meksyk: w domu podejrzanego o serię morderstw znaleziono prawie 4 tys. fragmentów kości

Kilka tysięcy zabójstw

Według danych rządu Filipin od czasu objęcia urzędu przez Duterte w 2016 roku do końca kwietnia br. filipińskie siły bezpieczeństwa zabiły w tajnych operacjach 6117 dilerów narkotykowych.

Organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że władze dokonały egzekucji podejrzanych o handel narkotykami na miejscu schwytania, bez procesu, a policja twierdzi, że "dilerzy narkotykowi brutalnie się bronili".

- Ogłaszam, że wstępne badanie sytuacji w Republice Filipin zostało zakończone i że zwróciłam się do Trybunału o upoważnienie do kontynuowania (formalnego dochodzenia) - powiedziała w oświadczeniu główna prokurator MTK Fatou Bensouda.

Zbrodnia przeciwko ludzkości

Kończąc wstępne śledztwo w grudniu ub.r., Bensouda powiedziała, że istnieją "uzasadnione podstawy", by sądzić, że w latach 2016-2019 podczas krwawej rozprawy Duterte z narkotykami, której bilans ofiar śmiertelnych wywołał międzynarodowe oburzenie, "zostały popełnione zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na morderstwach, torturach (...) i innym nieludzkim traktowaniu".

W przemówieniu nagranym w tym tygodniu, zanim pojawiła się informacja o wniosku Bensoudy, Duterte wezwał organizacje praw człowieka, aby przyjrzały się bliżej jego wojnie z narkotykami. - Zauważylibyście, że naprawdę są osoby, które umierają prawie codziennie, ponieważ walczyły (z policją) – powiedział. I ostrzegł handlarzy narkotyków: "Nie niszczcie kraju. Ja was zabiję".

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

1200_Afryka_PAP.jpg
"To nasze dzieci zabili". Rosyjscy najemnicy oskarżeni o okrucieństwa w Republice Środkowej Afryki

Filipińskie ministerstwo sprawiedliwości odmówiło komentarza na temat komunikatu MTK w Hadze.

Zgodnie z traktatem założycielskim MTK (Statutem Rzymskim z 1998 r.) prokurator musi zwrócić się do sędziów o pozwolenie na wszczęcie oficjalnego śledztwa w sprawie domniemanych przestępstw. Sędziowie trybunału mają do czterech miesięcy na wydanie decyzji w sprawie takiego wniosku.

***

W marcu 2018 roku Duterte anulował członkostwo Filipin w traktacie założycielskim MTK zaledwie kilka tygodni po ogłoszeniu przez prokurator Bensoudę informacji, że wstępne dochodzenie jest w toku. Stwierdził, że MTK jest do niego uprzedzony. Zgodnie z mechanizmem wycofania się z MTK trybunał zachowuje jurysdykcję nad zbrodniami popełnionymi w okresie członkostwa danego państwa, w tym przypadku między 2016 a 2019 rokiem, kiedy wycofanie się Filipin stało się oficjalne.

as

Polecane

Wróć do strony głównej