X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anglia: pomnik polskich żołnierzy oblany czerwoną farbą. Sprawców szuka policja

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 13:43
W Grimsby we wschodniej Anglii pomazano czerwoną farbą tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy z Pułku Ułanów Karpackich, który po II wojnie światowej przez pewien czas stacjonował w tym mieście - podał miejscowy dziennik "Grimsby Telegraph". Tablica znajduje się w miejskim parku Weelsby Woods i została postawiona w 2011 r. przez Anglo-Polish Society. Na pomniku widnieje motto "Za naszą i waszą wolność" w języku polskim i angielskim.
Policja szuka sprawców dewastacji pomnika polskich żołnierzu w Grimsby
Policja szuka sprawców dewastacji pomnika polskich żołnierzu w GrimsbyFoto: Twitter/@HumberbeatNEL

Jak widać na zamieszczonych przez gazetę zdjęciach, tablica pomazana jest farbą w sprayu, przez co stała się zupełnie nieczytelna, a dodatkowo na każdej z twarzy żołnierzy są plamy, wyglądające jakby strzelano do nich z pistoletu do paintballa. Na razie nie jest jasne, czy ten akt wandalizmu miał podłoże narodowościowe. Policja apeluje o pomoc, jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat zdarzenia.

ntpo_663x364.jpg
Polacy na frontach II wojny światowej

Tablica, która znajduje się w miejskim parku Weelsby Woods została postawiona w 2011 r. przez Anglo-Polish Society, a na pomniku widnieje motto "Za naszą i waszą wolność" w języku polskim i angielskim. Powstanie tablicy wsparły lokalne władze North East Lincolnshire oraz różne grupy brytyjskich weteranów, zaś w ceremonii jej odsłonięcia uczestniczyli żyjący weterani pułku i ich krewni.

W pobliżu tablicy znajduje się wykonana z drewna rzeźba niedźwiadka Wojtka, maskotki 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, który po wojnie również trafił do Wielkiej Brytanii.

Z Afryki przez Włochy do Wielkiej Brytanii

Pułk Ułanów Karpackich uczestniczył m.in. w walkach w Afryce, w tym w bitwie o Tobruk, oraz w kampanii we Włoszech, w tym w bitwie o Monte Cassino. Po zakończeniu II wojny światowej został w lipcu 1946 r. przeniesiony do Wielkiej Brytanii i przez prawie rok stacjonował w obozie w Weelby Woods. Rozformowany został w lipcu 1948 r.

Czytaj także: 

Ponieważ żołnierze nie mogli wrócić do Polski, która dostała się do sowieckiej strefy wpływów, większość z nich pozostała w Wielkiej Brytanii. Jak pisze "Grimsby Telegraph", w mieście i okolicach ostatecznie osiedliło się około tysiąca żołnierzy. Potomkowie części z nich nadal tam mieszkają.

src="http://static.prsa.pl/2c9cd5d3-53ff-4dee-a5cd-62a56f784a73.file"


mbl

Czytaj także

"Jedna z największych operacji ratunkowych II wojny światowej". "Daily Mail" pisze o grupie Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 01:25
Brytyjski dziennik "Daily Mail" opisuje w środę historię Aleksandra Ładosia, szefa polskiej ambasady w Szwajcarii w czasie II wojny, który ze współpracownikami uratował przed śmiercią tysiące Żydów dostarczając im fałszywe paszporty państw Ameryki Łacińskiej. Gazeta porównuje go do Oskara Schindlera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, gdzie zostanie pochowana Maria Barr. To ona była tajemniczą kobietą ze zdjęcia IPN

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 08:47
Maria Barr, kobieta z archiwalnej fotografii IPN, której tożsamość ustalono dzięki zaangażowaniu badaczy i pasjonatów historii, zostanie pochowana na londyńskim cmentarzu Gunnersbury. Spocznie w grobie jej drugiego męża, a nie w grobie rodziców, jak do tej pory przypuszczano. To otwiera możliwość szybszej renowacji zaniedbanego grobowca rodziców Marii Barr, którą po jego odnalezieniu obiecał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Londynie odsłonięto tablice poświęcone Polskim Wojskom Lądowym. "Aby oddać hołd i okazać wdzięczność"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 22:32
W Ogrodzie Pamięci obok Pomnika Lotników Polskich w Hillingdon w zachodnim Londynie odsłonięto w niedzielę tablice pamiątkowe poświęcone Polskim Wojskom Lądowym.
rozwiń zwiń