X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szynkowski vel Sęk: nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:02
- Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Chizhenok/shutterstock

Wiceszef MSZ przypomniał, że 4 czerwca ukończona została pierwsza nitka gazociągu, a prace nad drugą nitką według Gazpromu mają zostać ukończone do końca roku. Zaznaczył zarazem, że zakończenie budowy nie będzie tożsame z uruchomieniem gazociągu - do tego potrzebna będzie m.in. certyfikacja projektu przez Komisję Europejską.

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Mateusz Morawiecki w amerykańskim "Newsweeku": jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

"Nie jest za późno"

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślał, że Nord Stream 2 sprzeciwia się nie tylko wiele państw UE, ale także część amerykańskiego Kongresu.

- Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie projektu mimo jego zaawansowania - ocenił Szynkowski vel Sęk. - Mamy nadzieję, że administracja USA po ponownie analizie zdecyduje o cofnięciu przyznanych wyłączeń, które szkodzą europejskim sojusznikom Stanów Zjednoczonych - dodał.

Czytaj także:

Szynkowski vel Sęk krytycznie odniósł się do ostatnich decyzji amerykańskiej administracji dotyczących do Nord Stream 2. - Uważamy, że decyzja administracji prezydenta (Joe) Bidena jest kontrproduktywna i przeczy prezentowanemu przez niego wcześniej stanowisku, w którym krytykował on Nord Stream 2 - powiedział wiceszef MSZ. Dodał, że "retoryka niepoparta działaniami jeszcze bardziej zachęci Kreml do bardziej agresywnej polityki w naszym regionie".

Dominacja Gazpromu

Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji uruchomienie gazociągu przyczyni się do dominacji Gazpromu, osłabi pozycję Ukrainy i będzie złym sygnałem politycznym dla Kremla.

shutterstock flaga polski ue 1200.jpg
"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

W połowie maja Departament Stanu USA powiadomił w raporcie dla Kongresu, że zmienił poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Motywował to "względami bezpieczeństwa narodowego".

Po przedstawieniu raportu przez Departament Stanu prezydent USA Joe Biden oświadczył, że "sankcje wobec Nord Stream 2 przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego". Po raz kolejny zaznaczył też, że był przeciwny projektowi niemiecko-rosyjskiego gazociągu "od początku". Dodał, że sojusznicy USA w Europie "doskonale znają jego stanowisko w tej sprawie".

Polska oczekuje wyjaśnień

W rozmowie z dziennikarzami w Rydze szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział, że o decyzji dotyczącej wycofania się z nałożenia sankcji przez USA dowiedział się - podobnie jak ministrowie krajów naszego regionu - z mediów. Szef MSZ podkreślił, że Polska będzie domagała się od USA wyjaśnień w tej kwestii.

Biden PAP-1200.jpg
Irena Lasota: w relacjach z Rosją Joe Biden wykazuje się naiwnością

Składający się z dwóch nitek rurociąg jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE. Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.

Czytaj także:

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Wdalszej części piątkowego posiedzenia komisja spraw zagranicznych rozpatrzy trzy projekty uchwał: w sprawie wezwania rządu Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2, w sprawie wezwania rządów państw Unii Europejskiej, w tym szczególnie rządu Niemiec do podjęcia pilnych działań na rzecz przerwania budowy Gazociągu Nord Stream II oraz w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

pg

Czytaj także

"Tydzień po pochodzącym z Rosji cyberataku". "New York Post" krytykuje decyzje Bidena ws. NS2

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 00:15
Amerykański dziennik "New York Post", odnosząc się do kwestii odstąpienia od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę Nord Stream 2, skrytykował demokratycznych prezydentów USA Baracka Obamę i Joe Bidena za ich politykę wobec Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogranicza bezpieczeństwo Polski, ma charakter typowo polityczny". Rzecznik rządu o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:17
- Budowa Nord Stream 2 jest przejawem dużej geopolitycznej gry Rosji i Niemiec. Informacje pojawiające się arenie międzynarodowej, są oczywiście niepokojące i niedobre - stwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do tego, że nie będzie sankcji USA wobec Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kokoszczyński: rozmowy Putin-Biden nie zatrzymają Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 21:58
- Nord Stream 2 jako rurociąg powstanie. Pytanie, czy uda się go faktycznie uruchomić i na jakich warunkach. Ale tutaj, mówiąc szczerze, też jestem dość pesymistyczny, jeśli chodzi o szanse powstrzymania tego, zanim to wszystko ruszy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń