X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Angela Merkel pojedzie do Waszyngtonu. Media: chce rozwiązać spór o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:03
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze dziennik "Handelsblatt". Jak dowiedział się dziennik, dokładna data nie została jeszcze ustalona, ale przewiduje się, że spotkanie odbędzie się w lipcu lub sierpniu. Obecnie trwają prace nad umowami międzyrządowymi.
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
  • Kanclerz Niemiec chce w Waszyngtonie zakończyć spór wokół gazovgu Nord Stream 2- pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt"
  • Wizyta Angeli Merkel ma być kontynuacją rozmów doradcy kanclerz Niemiec ds. polityki zagranicznej Jana Heckera z doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa Jake'em Sullivanem
  • Według gazety ich spotkanie "nie rozwiązało konfliktu, ale zostało odebrane jako konstruktywne przez obie strony"
  • Dziennik zauważa także, że budowa Nord Stream 2 jest prawie skończona, a kiedy rurociąg zostanie uruchomiony, pozwoli Rosjanom na ominięcie dotychczasowej trasy tranzytowej przez Ukrainę
  • "Amerykanie przyjęli więc w ostatnich latach kilka ustaw grożących sankcjami europejskim firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2. Rząd niemiecki oskarża Waszyngton o bezprawną ingerencję w suwerenność Europy" - pisze gazeta

1200 (1).jpg
Premier w amerykańskim "Newsweeku": jesteśmy zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Podróż będzie pierwszą wizytą kanclerz w stolicy USA od czasu, gdy prezydent Joe Biden pokonał w wyborach Donalda Trumpa.  "Rozmowy obejmą cały szereg tematów, ale Nord Stream 2 będzie odgrywał szczególnie istotną rolę" - pisze "Handelsblatt".

Podkreślenie pomocy dla Ukrainy

W ostatnim czasie doradca Merkel ds. polityki zagranicznej Jan Hecker oraz doradca Bidena ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan rozmawiali w Waszyngtonie, szukając wyjścia z dylematu związanego z rurociągiem. Według gazety "spotkanie nie rozwiązało konfliktu, ale zostało odebrane jako konstruktywne przez obie strony". 

Czytaj także: 

Amerykanie dostrzegli nową gotowość ze strony rządu federalnego do wysłuchania ich argumentów. Według informacji "Handelsblatt", Niemcy przedstawili propozycje, jak można załagodzić konflikt. Mają one zostać teraz dopracowane i skoordynowane, a następnie posłużyć za podstawę spotkania Bidena i Merkel.

Niemiecka koncepcja ma na celu uwidocznienie pomocy, jakiej Niemcy udzielają Ukrainie

"Bezprawna ingerencja w suwerenność Europy"

"Handelsblatt" przypomina, że "Nord Stream 2 stał się poważnym obciążeniem dla stosunków transatlantyckich. Nawet pod nowym przywództwem USA postrzegają gazociąg między Rosją a Niemcami jako broń polityki gospodarczej Kremla, która służy doprowadzeniu Europy do większej zależności energetycznej i osłabieniu strategicznej pozycji Ukrainy".

1200_Putin_Forum.jpg
Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

"Budowa rurociągu została opóźniona, ale nie zatrzymana, przez amerykańskie sankcje. Pierwsza z dwóch nitek gazociągu została już zakończona. Jak poinformowała w czwartek spółka Nord Stream 2 AG, ma on zostać przygotowany do napełnienia gazem - proces ten ma potrwać kilka miesięcy" - informuje "Handelsblatt". Budowa drugiej linii wciąż trwa, ale według prezydenta Rosji Władimira Putina, do lata zostanie ona w pełni oddana do użytku. Nord Stream 2 podwoi zdolność do bezpośrednich dostaw gazu z Rosji do Niemiec.

Nord Stream 2 pozwoli ominąć Ukrainę w tranzycie rosyjskiego gazu do Niemiec (PAP) Nord Stream 2 pozwoli ominąć Ukrainę w tranzycie rosyjskiego gazu do Niemiec (PAP)

Kiedy rurociąg zostanie uruchomiony, Rosjanie będą mogli ominąć dotychczasową trasę tranzytową przez Ukrainę. "Amerykanie przyjęli więc w ostatnich latach kilka ustaw grożących sankcjami europejskim firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2. Rząd niemiecki oskarża Waszyngton o bezprawną ingerencję w suwerenność Europy" - pisze gazeta.

"Duże ryzyko" administracji USA

USA nadal uważają rurociąg za błąd, ale nowa administracja doszła do wniosku, że środki karne wobec Warniga i Nord Stream 2 AG byłyby bezcelowe. - Naszym zdaniem sankcje wobec firmy i dyrektora zarządzającego nie zmieniłyby fizycznego zakończenia (budowy) - powiedział Blinken.

Czytaj także:

W zeszłym tygodniu USA umieściły na liście sankcji kilka rosyjskich statków do układania rur, ale oszczędziły spółkę Nord Stream 2 AG i jej prezesa Matthiasa Warniga.  Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził kilka dni temu, podczas przesłuchania w Kongresie USA, że Niemcy złożyły ofertę negocjacji. Rząd USA obecnie "aktywnie" zajmuje się tą sprawą.

Posłuchaj
00:52 msz - darmoros .mp3 Szef polskiego MSZ, który w Rydze rozmawiał m.in. o Nord Stream 2 ubolewał, że USA konsultują budowę gazociągu z Niemcami - relacja Karola Darmorosa (IAR)

"Blinken i Biden podejmują duże ryzyko, chcąc dojść do porozumienia z Niemcami. Administracja znajduje się pod dużą presją wewnętrzną. Walka z Nord Stream 2 jednoczy obozy polityczne w Waszyngtonie. Projekt budzi kontrowersje także w niemieckiej polityce. Zieloni i FDP opowiadają się za moratorium. Ale rząd federalny stanowczo to odrzuca" - podsumowuje "Handelsblatt".


mbl

Czytaj także

"Zwolennikami tego projektu są najbardziej wpływowe osoby w Niemczech". Gmyz o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:40
- Decydujący głos w dyskusji o Nord Streamie 2 nadal będą mieć Stany Zjednoczone - tak o projekcie mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga o Nord Stream 2: Joe Biden szuka partnerów wśród najsilniejszych państw

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:48
- Niemcy to zdecydowanie najsilniejszy gospodarczo i politycznie kraj, który de facto układa unijną mozaikę w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga, ekspert ds. międzynarodowych z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Doleśniak: Zieloni domagają się, aby zakończyć budowę gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 20:56
- W postulatach niemieckich pojawiają się liczne przykłady łamania prawa przez Federację Rosyjską - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak, Nowe Państwo. 
rozwiń zwiń