X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef sztabów sił zbrojnych USA: łączne budżety wojskowe Chin i Rosji przewyższają amerykański

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:46
- Łączne wydatki na cele militarne Chin i Rosji, po uwzględnieniu siły nabywczej, przewyższają budżet wojskowy USA - powiedział w czwartek w amerykańskim Senacie przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley. - Wzrost wydatków Chin jest niepokojący - dodał.
Nowoczesne wyrzutnie Terminal High Altitude Area Defense (THAAD)
Nowoczesne wyrzutnie Terminal High Altitude Area Defense (THAAD)Foto: Ralph Scott/U.S. Department of Defense

"Chiny i Rosja to dwaj najwięksi konkurenci USA pod względem siły militarnej, a ministrowie obrony już od kilku lat zaznaczają, że rozwój chińskiego wojska to poważne wyzwanie dla amerykańskiej armii. Widoczna jeszcze trzy, dwie dekady temu luka miedzy zdolnościami militarnymi USA i Chin stopniowo się zmniejsza" - pisze portal radia Głos Ameryki.

Trudne wybory

NATO 1200.jpg
"Jesteśmy gotowi na każde zagrożenie ze Wschodu". Szef NATO o współpracy Rosji i Białorusi

Milley i minister obrony Lloyd Austin mówili wcześniej, że poziom tegorocznych wydatków militarnych USA, 715 mld dolarów, wymagał podejmowania "trudnych wyborów", ale kraj ma zapewnioną "odpowiednią obronę".

Czytaj także:

- Przez zbyt długi czas prosimy nasze siły zbrojne o to, by robiły tak wiele przy zbyt małych środkach - Głos Ameryki przytacza apelującego o zwiększenie wydatków na armię republikańskiego senatora Jima Inhofe'a.

Według jego wyliczeń, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, Chiny wydają na wojsko 604 mld dolarów, a Rosja - ok. 200 mld.

Okrojony budżet

1200.jpg
Ćwiczenie Dragon-21. Szef MON: dowodzi umiejętności i zaangażowania żołnierzy

Tegoroczny budżet wojskowy USA przygotowany przez administrację Joe Bidena jest o 6 mld mniejszy niż propozycja z czasów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Demokratyczny senator Tim Kaine bronił tej decyzji, tłumacząc, że chociaż za czasów Trumpa na armię teoretycznie przeznaczano więcej pieniędzy, środki te często wydawano na "niemilitarne sytuacje kryzysowe", jak chociażby budowa muru wzdłuż południowej granicy kraju.

Według zestawienia Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2020 r. USA wydały na wojsko 778 mld dolarów, Chiny - 252 mld, a Rosja - 61,7 mld. 

fc

Czytaj także

"Będziemy musieli w coraz większym stopniu liczyć na siebie". Marek Budzisz o bezpieczeństwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:25
- USA są słabsze i mają inne priorytety, postrzegają Europę Środkową jako region marginalny, istnieje w związku z tym ryzyko, że dla celu politycznego, nawet doraźnie pojmowanego, nasze interesy w zakresie bezpieczeństwa zostaną wystawione na szwank. Suma tendencji jest potencjalnie niebezpieczna - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz ekspert ds. spraw wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy sprawić, by reguły rządzące światem ustalały demokracje". Biden o podróży do Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:29
W artykule opublikowanym w sobotę na łamach "Washington Post" prezydent USA Joe Biden przedstawił cele swej pierwszej podróży zagranicznej. Podkreślił w nim wagę światowego przywództwa USA i sojuszu z krajami, które "podzielają nasze wartości i wizję przyszłości".
rozwiń zwiń