X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Unijny komisarz pisze do polskiego ministra. Krasnodębski: chodzi o wyższość prawa UE nad krajowym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:46
W liście KE do Polski ws. TK oraz uruchomieniu procedury naruszeniowej wobec Niemiec chodzi o to samo, czyli o kwestię wyższości prawa unijnego nad konstytucjami państw członkowskich i kompetencjami trybunałów konstytucyjnych - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli
Gmach Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: sashk0/shutterstock

Zdaniem Zdzisława Krasnodębskiego, list komisarza Reyndersa do ministra Szymańskiego należy rozpatrywać w kontekście procedury naruszeniowej uruchomionej wobec Niemiec w związku z wyrokiem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. - W gruncie rzeczy chodzi o to samo, czyli o wyższość prawa unijnego nad konstytucjami państw członkowskich i kompetencjami trybunałów konstytucyjnych. Te kwestie zostały powiązane, żeby nie narażać się na zarzut, że pewne prawa obowiązują w stosunku do jednych, a w stosunku do innych nie - powiedział.

pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Polityk przypomniał, że wielokrotnie niemiecki TK stwierdzał już o wyższości konstytucji Niemiec nad prawem unijnym. - Myślę, że to jest głębszy kryzys ustrojowy UE. Czytałbym to w kontekście dążeń do zmiany traktatów - powiedział.

List do polskich władz

W środę unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał list do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego z apelem o wycofanie wniosku złożonego przez premiera RP do Trybunału Konstytucyjnego. Pisze w nim, że wniosek ten "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich".

Czytaj także: 

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie o naruszenie prawa UE wobec Niemiec za podważanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Chodzi u ubiegłoroczne orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. programu skupu obligacji przez EBC.


mbl

Czytaj także

"Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:37
- Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:00
- Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń