X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef kontrwywiadu Francji: trzeba coraz częściej walczyć z dżihadem nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:42
- We Francji coraz częściej trzeba walczyć z dżihadem nastolatków - powiedział w rozmowie z "Le Figaro" szef Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI, kontrwywiad) Nicolas Lerner. Zastępca red. nacz. tego dziennika ocenił, że to właśnie niepełnoletni islamiści "wywołują największy niepokój".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Francuskie służby wyłapują niemal wszystkie zorganizowane, przygotowane za granicą, zamachy islamistyczne, ale zagrożenie endogenne, powodowane przez samotnych, bardzo młodych często, urodzonych we Francji islamistów, jest o wiele trudniejsze do wyśledzenia – przyznał Lerner.

TT Francja mega meczet 1200.jpg
"Obca interwencja wprowadzająca niebezpieczne podziały w życie państwa". Kontrowersje wokół budowy "mega" meczetu

Nowoczesna technologia

Dzięki użyciu nowoczesnej technologii oraz tradycyjnej informacji wywiadowczej, służby bezpieczeństwa wewnętrznego zatrzymały w ostatnich miesiącach kilkunastu młodocianych radykałów islamskich, którzy przygotowywali zamachy w wielu regionach kraju.

"W kalejdoskopie sylwetek terrorystów islamskich grożących Francji największy niepokój wywołują niepełnoletni" – pisze we wtorkowym numerze "Le Figaro" zastępca red. nacz. tej gazety Jean Chichizola. Według dziennikarza, powołującego się na DGSI, za wszystkimi czterema udaremnionymi ostatnio zamachami stały nastolatki.

Żaden z nich nie miał bezpośredniego kontaktu z Daesh, Al-Kaidą czy innymi ugrupowaniami terrorystycznymi. Wszyscy przyklejeni byli do internetu, co pozwoliło ich namierzyć - cytuje dziennikarz pracownika kontrwywiadu, który kładzie nacisk na to, że "ci młodzi rozgrzani są do białości islamistycznym radykalizmem i w każdej chwili przejść mogą do czynu".

Czytaj także:

I tak pod koniec maja w Strasburgu i okolicy zatrzymano czterech chłopców, z których najstarszy skończył właśnie 18 lat, a pozostali mieli 16 i 17. Ich islamistyczne wpisy spowodowały, że zostali objęci obserwacją elektroniczną przez DGSI. Zatrzymano ich, gdy badali teren, co uznano za przygotowanie do niezwłocznego zamachu.

policja francja 1200 shutter.jpg
Atak Antify na katolików. Arcybiskup Paryża potępił napad lewicowych aktywistów

Radykalizacja

W Farebersviller w pobliżu granicy niemieckiej zatrzymano 15-latka, o którym wiadomo było z donosu, że uległ radykalizacji. Obserwacja elektroniczna pokazała, że szykuje się do zamachu na synagogę, jakąś własność żydowską lub redakcję.

17-latek z Mantes-la-Jolie (region paryski) z domu swej matki planował zamach na wojskowych. W Beziers (Francja Płd.) zatrzymano przed Wielkanocą niespełna 18-letnią dziewczynę, która szykowała się do zamachu na wychodzących z kościoła, by - jak czytamy w "Le Figaro" - "zabijać ich i okaleczyć".

We wcześniejszym wywiadzie dla "Le Figaro" dyrektor gen. DGSI tłumaczył, że młodzi kandydaci na terrorystów, z którymi coraz częściej przychodzi walczyć, przesiąknięci są ideą nienawiści do Francji, demokracji i wartości europejskich.

Dyrektor bezpieczeństwa zewnętrznego (DGSE, wywiad) Bernard Emie podkreślał w tym samym wywiadzie, że indoktrynacja celuje w osoby bardzo młode, nieznane służbom i dopiero od niedawna zradykalizowane. Do ich wykrycia konieczna jest nieustanna obserwacja mediów społecznościowych i islamistycznych portali propagandowych. Według jego kolegi z kontrwywiadu, wciąż najważniejszy jest wywiad ludzki i dobra znajomość terenu.

dz

Czytaj także

Planowali jeden z największych zamachów w historii Francji. Dżihadyści skazani na 24 lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:55
Paryski sąd skazał na 24 lata więzienia trzech francuskich dżihadystów którzy planowali zamach podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 roku. Wyroki usłyszało także dwóch wspólników terrorystów. Zamach udaremniły francuskie służby kilka tygodni przed rozpoczęciem zawodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zróbcie wszystko, aby mnie uwolnić". Dżihadyści porwali francuskiego dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:15
Francuski dziennikarz Olivier Dubois został porwany przez dżihadystów w Mali - poinformowały francuskie władze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej krwawy atak od lat. Wzrosła liczba ofiar masakry w Burkina Faso

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:26
Liczba ofiar masakry w Burkina Faso wzrosła do 160. Do ataku doszło w nocy z piątku na sobotę. Uzbrojeni napastnicy wtargnęli do miejscowości Solhan w północnej części kraju, zabili część mieszkańców i spalili domy.
rozwiń zwiń