W Paryżu otwarto wystawę o ofiarach stalinowskich zbrodni. "Wydarzenia te nie są w ogóle znane"

2021-06-05, 16:33

W Paryżu otwarto wystawę o ofiarach stalinowskich zbrodni. "Wydarzenia te nie są w ogóle znane"
Wystawa "Ostatnie spojrzenia. Komunizm od kul”. . Foto: facebook.com/editeursreunis

W Paryżu w centrum Aleksandra Sołżenicyna otwarto wystawę obrazów zatytułowaną "Ostatnie spojrzenia. Komunizm od kul” przedstawiającą portrety ofiar stalinowskich zbrodni, w tym Polaków. Autorką wystawy jest francuska artystka Madeleine Melot. Jej obrazy powstały na podstawie prac polskiego fotografa Tomasza Kiznego.

W paryskim centrum Aleksandra Sołżenicyna wystawiono 25 portretów przedstawiających przede wszystkim Rosjan, ale także Polaków, Łotyszów czy Ukraińców, którzy zostali zamordowani podczas Wielkiej Czystki przeprowadzonej przez Stalina w 1937 roku.

Powiązany Artykuł

deportacja_gułag_kołyma663wiki.jpg
Premiera polskiego wydania albumu "Gułag". Tomasz Kizny: to próba przywołania obrazu Archipelagu Gułag przez fotografie

Obrazy powstały w oparciu o archiwalne zdjęcia ofiar wykonane przed egzekucją przez NKWD. Zdjęcia te zostały odnalezione i opracowane przez fotografa Tomasza Kiznego w 2013 roku.

- Są tu intelektualiści, robotnicy czy rolnicy. Wybrałam te twarze, które wydawały mi się najbardziej wymowne. Malowanie tych portretów było dla mnie bardzo silnym przeżyciem - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem autorka obrazów Madeleine Melot.

Czytaj także:

Posłuchaj

Paryż: otwarcie wystawy o ofiarach stalinowskich zbrodni. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Zapominana historia 

Powiązany Artykuł

perm 1200 free.jpg
Słynne muzeum Gułagu przejęły władze. "Usunięto wzmianki o zbrodniach reżimu"

Artystka podkreśliła, że we Francji rzadko mówi się o komunistycznych zbrodniach. - Wydarzenia te nie są w ogóle znane. Zupełnie się o tym zapomina, ponieważ to był Stalin, to był komunizm, i trudniej o tym mówić niż o Hitlerze. A przecież komuniści zabili zdecydowanie więcej osób - mówiła.

Madeleine Melot zaznaczyła, że osobiście zetknęła się komunizmem w latach 80., gdy jeździła do Polski w ramach akcji humanitarnych, przywożąc Polakom paczki z produktami pierwszej potrzeby, które przekazywali jej Francuzi.

Wystawę "Ostatnie spojrzenia. Komunizm od kul” można oglądać w Paryżu do końca października.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej