X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Delsol: Zachód praktykował niewolnictwo, ale także jako pierwszy go zakazał

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:52
Prof. Chantal Delsol, uznana francuska filozof, włączając się do dyskusji na temat winy Zachodu za przeszłość, jaką jest niewolnictwo, stwierdza, że nie należy przemilczać tego rozdziału historii, ale nie znaczy to, że mamy posypywać głowę popiołem z powodu nie swoich win.
Protesty przed Kapitolem w Waszyngtonie
Protesty przed Kapitolem w WaszyngtonieFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Chantal Delsol forum 1200.jpg
"Polityka pozbawiona aspektu duchowego pada ofiarą nieumiarkowania". Znana filozof o roli chrześcijaństwa

"Troska o prawdę i odmowa kajania się" to tytuł jej artykułu zamieszczonego w środowym numerze dziennika "Le Figaro", który wiele miejsca poświęca oskarżeniom o rzekomo "systemowy rasizm Francji", "białe przywileje" czy "winę potomków handlarzy niewolników".

Za przykład odpowiedniej postawy prof. Delsol uznaje umieszczenie na tabliczkach z nazwami ulic informacji o zwązanej z handlem niewolnikami przeszłości ich patronów. "To oznaka dobrego zdrowia demokratycznego" – wyraża satysfakcję filozof – przeciwstawiając temu szacunkowi dla pamięci ciemnych stron historii "ostracyzm i obalanie pomników".

"Pokazywanie zdarzeń, jakimi były"

"Herodot pokazał, że historia polega na pokazywaniu zdarzeń takimi, jakie były, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były". I społeczeństwa zachodnie nazywa spadkobiercami Herodota. "Wiedzą one, czym jest pisanie historii, choć ludzką jest pokusa, by ukrywać to, co dokucza. Wbrew temu, co usiłuje się nam obecnie wmawiać, niewolnictwo nigdy nie było tabu w naszej narracji o minionych wiekach" – podkreśla prof. Delsol.

Lori Lightfoot forum 1200.jpg
"Nierównowaga, która musi się zmienić". Burmistrz Chicago nie udzieli wywiadów białym dziennikarzom

Postawie Zachodu przeciwstawia politykę Rosji i Chin, gdzie "raniące prawdy zamiata się pod dywanik". Po czym zwraca uwagę, że i we Francji pamięć jest selektywna. "To, że jesteśmy tak czuli na zbrodnie nazizmu (i słusznie) i tak zapominający o zbrodniach komunizmu (jakże niesłusznie) wskazuje, że nie jesteśmy do końca uczciwi wobec historii".

Czytaj także: 

Prof. Delsol przypomina, że Zachód, podobnie jak wszystkie inne cywilizacje, praktykował niewolnictwo, ale to "zachodnia kultura jako pierwsza zakazała niewolnictwa". W innych kulturach – pisze – znoszone było pod presją, a "w niektórych krajach muzułmańskich niewolnictwo do dziś uważane jest za dozwolone".


Konstfack Sztokholm forum 1200.jpg
Szwecja: nazwa "Morze Białe" uznana za rasistowską. Studenci z "Brązowej Wyspy" żądają zmiany

Zgodę na przedstawianie nieprzyjemnych faktów z przeszłości nazywa prof. Delsol "zgodą na przyjęcie schedy przodków". I przyznaje, że "choć nie jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za to, co robili handlarze niewolników z Nantes, czujemy historyczny wstyd, bo zdarzyło się to u nas, w naszej kulturze, w naszym języku i naszej religii".

"Kaleczenie historii"

Filozof przestrzega jednak przed "ekscesami", jakie obecne są w tej pasji odsłaniania prawdy, gdyż "nawet w cnocie bywają one niemożliwe do przyjęcia" i przeciwstawia się "diabolizacji kultury zachodniej za to, że uprawiała niewolnictwo". Podobnie potępia "inne kaleczenie historii", jakim jest - jak pisze - wykreślanie nazwisk z historii i obalanie pomników.

"Nie należy mylić troski o prawdę z jakąkolwiek odpowiedzialnością zbiorową" – zwraca uwagę autorka. Choć "nie wystarczy powiedzieć, że nas wtedy nie było, to nie musimy się kajać za winy nie przez nas popełnione, posypywać głowę popiołem przed potomkami ofiar, którzy, nawiasem mówiąc, nie ucierpieli".

Czytaj także

"Krajowy terroryzm". Szef FBI w Senacie USA o ataku na Kapitol

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:05
Szef FBI Christopher Wray powiedział we wtorek, że jego agencja uznaje atak na Kapitol w Waszyngtonie z 6 stycznia za akt "krajowego terroryzmu". Dodał, że służby nie znalazły dowodów na to, by w szturmie na Kongres USA uczestniczyli anarchiści czy Antifa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manifestacja pod hasłem "Black lives matter" w Belgii. Doszło do starć z policją

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 04:07
W starciach policji z demonstrującymi w Liege, na wschodzie Belgii, dziewięć osób zostało rannych, w tym pięciu funkcjonariuszy.
rozwiń zwiń