X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE zatwierdziła stosowanie szczepionki BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku 12-15 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:10
 - Komisja Europejska przyjęła decyzję o zatwierdzeniu stosowania szczepionki BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat - poinformowała unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tong_stocker/shutterstock.com

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Czytaj także:
szczepienie dziecko free shutterstock 1200.jpg
Szczepienia dzieci 12+. Rada Medyczna rekomenduje konkretny preparat

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Badanie

Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Osoby te otrzymały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, u żadnego nie wystąpił COVID-19 w porównaniu z 16 dzieci z 978, które otrzymały pozorowany zastrzyk. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc.).

Czytaj także:

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Czytaj także:
shutterstock_dostawa_szczepionka_1200.jpg
Szykuje się rekord. W tym tygodniu nowe dostawy szczepionek na COVID-19

EMA uznała, że korzyści ze stosowania leku Comirnaty w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

Rzadkie skutki uboczne

EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Komisja zauważyła również, że komisja ds. Bezpieczeństwa EMA ocenia obecnie bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie błony otaczającej serce), które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką - podała Agencja.

Comirnaty to szczepionka zapobiegająca COVID-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

jbt

Czytaj także

Certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. Parlament Europejski wznawia negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 06:38
W Brukseli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów podejmą dziś kolejną próbę porozumienia w sprawie certyfikatów, które mają ułatwić podróżowanie tego lata bez konieczności poddawania się kwarantannie. Chodzi o dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsze dane MZ. Kraska: liczba nowych zakażeń zdecydowanie maleje

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 12:00
W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 579 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 56 osób. Wyzdrowiało dotąd 2 638 222 zakażonych. Od początku epidemii wykryto ponad 2,8 mln przypadków i zanotowano 73,7 tys. zgonów. Jak podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z IAR "dzisiejsze dane to o 45 proc. mniej niż tydzień temu".
rozwiń zwiń