X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Torturowanie ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan. Dziś prezentacja raportu w PE

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:04
W poniedziałek zostanie w przestawiony wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców.
Bojownik separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na ruinach pomnika na Wzgórzach Donieckich w miejscowości Sawur-Mohyła
Bojownik separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na ruinach pomnika na Wzgórzach Donieckich w miejscowości Sawur-MohyłaFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, będzie opublikowany dziś o 14.00. Z raportem zapoznała się już brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:52 11082084_1.mp3 W raporcie skupiono się na wydarzeniach na terenie Zakładu Materiałów Izolacyjnych w Doniecku wykorzystywanego jako areszt śledczy "Izolacja". Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)

Torturowanie poprzez rażenie prądem elektrycznym, podtapianie, duszenie, wbijanie igieł w paznokcie i katowanie podczas przesłuchań, wymuszanie zeznań, przetrzymywanie w bardzo ciasnych pomieszczeniach - to relacje jeńców. W raporcie skupiono się na wydarzeniach na terenie Zakładu Materiałów Izolacyjnych w Doniecku wykorzystywanego jako areszt śledczy "Izolacja", ponieważ - jak napisano - skala łamania praw człowieka w tym miejscu jest niewyobrażalna w skali światowej.

Republika Środkowej Afryki 1200 PAP.jpg
Niezależna prasa: Rosyjscy najemnicy zamieszani w gwałty i grabieże w Republice Środowej Afryki

Czytaj także:

- Stosunek do wszystkich przebywających tam, jest okrutny. To realnie stało się obozem koncentracyjnym - relacjonował jeden z jeńców przetrzymywany w latach 2016-2019, bez żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Droga do ukarania sprawców

"W raporcie są fakty łamania praw człowieka w rozumieniu prawa międzynarodowego dokonywane przez Rosjan oraz tak zwanych separatystów na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej" - napisano we wstępie raportu. Rysunki jednego z jeńców potęgują wymogę dokumentu.

Autorzy raportu liczą, że przysłuży się on do nagłośnienia dokonywanych zbrodni i ukarania sprawców. W dokumencie mowa jest przede wszystkim o torturowaniu i katowaniu cywilów w Zakładzie Materiałów Izolacyjnych w Doniecku. Ale jest także informacja o tym, że podczas trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego w Donbasie, do niewoli w ręce wspieranych przez Rosję separatystów trafiło prawie 4 tys. obywateli Ukrainy.

st

Czytaj także

Aktywność rosyjskich wojsk. Gen. Tomasz Piotrowski: bezpieczeństwo na świecie nie ulega poprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:12
- Ma to być przekaz, że Rosjanie są gotowi do szybkiej reakcji i działania w adekwatny sposób, jak określają swoje interesy. Z wojskowego punktu widzenia jest to szeroko analizowane. Odczuwamy każdego dnia, że sytuacja bezpieczeństwa na świecie nie ulega poprawie - powiedział gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja dąży do wchłonięcia wschodniej Ukrainy". Media o dokumencie UE

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:11
"Według Unii Europejskiej Rosja usiłuje stopniowo wchłonąć część wschodniej Ukrainy, m.in. przez wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Donbasu" – przekazują w czwartek TV Dożd i agencja Bloomberg, powołując się na dokument, zaprezentowany w tym tygodniu na forum UE.
rozwiń zwiń