X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szesnasty dzień demonstracji antyrządowych w Kolumbii. Widmo interwencji wojska

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 05:00
W czwartek, w 16. dniu demonstracji antyrządowych w Kolumbii, które nie słabną mimo iż prezydent Ivan Duque wycofał się z zamiaru radykalnego podniesienia podatków, nastąpiła druga dymisja w jego rządzie.
Protest w Kolumbii
Protest w KolumbiiFoto: Shutterstock/Sebastian Delgado

Po autorze projektu podwyżki, ministrze gospodarki Alberto Carasquilli, ustąpiła ze stanowiska szefowa MSZ minister Claudia Blum.

Podała się do dymisji na dzień przed jej planowanym odlotem do Europy, gdzie miała – według jej zapowiedzi - "dementować wobec rządów państw UE fałszywe opinie na temat ostatnich wydarzeń w Kolumbii".

Jak pisał w czwartek ukazujący się w Bogocie dziennik "El Tiempo", dotychczasowa szefowa dyplomacji zamierzała "przeprowadzić ofensywę informacyjną aby zmienić negatywny obraz Kolumbii jako kraju tolerującego gwałcenie praw człowieka".

Planowana podróż miała służyć – jak zapowiadała była minister – udowodnieniu, że "Kolumbia jest państwem prawa". Przed planowana podróżą oświadczyła: "Wbrew zarzutom wysuwanym wobec kolumbijskiego rządu przez Komisję ONZ ds. Praw Człowieka oraz Organizację Państw Amerykańskich nie uciekamy się do nadmiernych interwencji sił policyjnych przeciwko demonstrantom".

Szesnastego dnia ogólnonarodowego strajku prezydent Duque spotkał się po raz pierwszy od jego rozpoczęcia z delegacją młodzieży studenckiej, która masowo uczestniczy w demonstracjach protestacyjnych. "Byłoby niesprawiedliwością twierdzić –powiedział - że każdy kto pokojowo bierze udział w demonstracji ulicznej jest wandalem lub terrorystą, ale równie niesprawiedliwe byłoby potępianie wszystkich funkcjonariuszy sił porządku publicznego".

Prezydent obiecał, że począwszy od drugiego semestru roku akademickiego studenci z najuboższych rodzin zostaną zwolnieni z czesnego. To jedno z żądań studiującej młodzieży.

colombia 1200 pap.jpg
Antyrządowe demonstracje w Kolumbii. "Protesty przybierają coraz bardziej agresywny charakter"

"Każdy dzień, to miliardy i miliardy straconych dolarów"

Według danych kolumbijskich organizacji pozarządowych nie zdementowanych przez administrację prezydencką, w ciągu pierwszych dwunastu dni demonstracji, które objęły całą Kolumbię zginęło z rąk policji 41 ich uczestników.

Gremia właścicieli przedsiębiorstw kolumbijskich przedstawiły w środę rodzaj raportu nt. strat gospodarczych jakie ponieśli w toku najdłuższego strajku ogólnokrajowego w historii Kolumbii i blokad transportu jakie mu towarzyszą. "Każdy dzień, to miliardy i miliardy straconych dolarów" – napisali w raporcie jego autorzy.

Wskutek szalejącej pandemii COVID-19, w kraju w którym brak już nie tylko szczepionek , ale wielu najprostszych leków i zwykłego tlenu medycznego – przed aptekami stoją długie kolejki ludzi aby go zdobyć dla chorych członków rodziny. Tak opisywał w czwartek sytuację w Kolumbii wpływowy dziennik "El Espectador".

"Młodzież bez środków do życia i bez przyszłości zaczęła rzucać kamieniami w policję. Demonstrują wygłodzeni ludzie skłonni do rabunków, kupcy zbrojący się, aby bronić swej własności i szaleńcy, którzy sądzą, że rewolucji dokonuje się przez podpalanie komisariatów policji" – czytamy w dzienniku.

"Tymczasem" – ostrzega gazeta - "w Kolumbii istnieje jedyna zorganizowana siła zdolna do przejęcia i opanowania ośrodków władzy, a jest nią wojsko".

ks

Czytaj także

Planujemy wakacje!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:00
Pandemia COVID-19 uzmysłowiła nam, że niczego nie możemy być pewni. Część z nas, mimo obowiązujących obostrzeń planuje już wakacje i z nadzieją patrzy w przyszłość. Czy jednak rezerwacja noclegu na wakacyjny odpoczynek w obecnej sytuacji ma sens?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurtka z poduszką powietrzną i rękawice będą obowiązkowe?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 11:00
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem kurtka z poduszką powietrzną oraz rękawice ochronne staną się (obok kasku) obowiązkowym wyposażeniem podczas jazdy na motocyklu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe systemy bezpieczeństwa obowiązkowe od 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 05:00
Unia Europejska realizując plan „Vision Zero” chce położyć kres śmiertelnym wypadkom we wszystkich krajach wspólnoty. Cel ten ma zostać osiągnięty już w 2050 roku, a wdrożenie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy jest jedną z metod jego osiągnięcia.
rozwiń zwiń