X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Atak hakerski w USA. W setkach stacji benzynowych zabrakło paliwa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 06:30
To efekt paniki wśród kierowców po zamknięciu rurociągu zaopatrującego w benzynę i olej napędowy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Problemy w funkcjonowaniu rurociągu wynikają z ataku hakerów.
Kolejka na jednej ze stacji benzynowych w USA
Kolejka na jednej ze stacji benzynowych w USAFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

W ubiegły piątek grupa hackerów pod nazwą DarkSide włamała się do systemu informatycznego firmy Colonial Pipeline żądając okupu. Colonial zarządza liczącą 9 tysięcy kilometrów siecią rurociągów dostarczających 45 proc. paliwa na wschodnie wybrzeże USA. By ograniczyć potencjalne skutki ataku rurociąg zamknięto. Firma obiecuje, że do końca tygodnia benzyna i olej napędowy znów zaczną płynąć.

rurociąg shutterstock_577474744 1200.jpg
USA: atak hakerski na operatora rurociągu z paliwem. Możliwe poważne konsekwencje

Cyberatak wywołał jednak obawy u kierowców, że przerwa może potrwać dłużej. We wtorek ustawili się oni w kolejkach na stacjach benzynowych, co w niektórych stanach spowodowało wzrost popytu nawet o 40 proc. W setkach stacji na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej i Północnej oraz Wirginii zabrakło paliwa. Gubernatorzy tych stanów ogłosili stan nadzwyczajny co umożliwi zniesienie części regulacji i przyspieszenie dostaw. Biały Dom polecił agencjom federalnym, aby zmobilizowały wszystkie siły w celu zminimalizowania skutków zakłóceń.

Posłuchaj
00:52 Marek Wałkuski spec.mp3 Braki paliwa na stacjach benzynowych na wschodzie USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

W poniedziałek prezydent Joe Biden powiedział, ze amerykański wywiad nie ma dowodów na to, że za cyberatakiem stoi Rosja i określił go mianem aktu kryminalnego. Dodał jednak, że pewne informacje wskazują, że hakerzy są w Rosji i że na Moskwie ciąży pewne zobowiązanie do działania.

mr

Czytaj także

Cyberataki z Rosji i Chin. Celem francuskie platformy do zdalnego nauczania

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 01:50
Francuskie platformy edukacyjne, wykorzystywane do zdalnego prowadzenia lekcji w szkołach ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, stały się w zeszłym tygodniu celem cyberataków z Rosji i Chin – podała agencja AFP, powołując się na źródła w policji.
rozwiń zwiń