X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: Polska wspiera zbliżanie się Mołdawii do UE i działania Rumunii w tym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:17
- Mam nadzieję, że bardzo trudny czas pandemii dobiega już końca, przechodzi w czas, w którym należy bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą - powiedział w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Spotkanie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem
Spotkanie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Prezydentem Rumunii Klausem IohannisemFoto: twitter.com/prezydentpl

Po spotkaniu obu prezydentów odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis wymienili poruszane na nim tematy.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że trudny czas pandemii dobiega już końca i przechodzi w czas, "w którym należy w bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą".

Andrzej Duda podziękował Iohannisowi za zaproszenie do Bukaresztu oraz za zorganizowanie spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Posłuchaj
00:25 11068814_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda dziękował prezydentowi Rumunii za zorganizowanie spotkania (IAR)

Podkreślił, że szczyt B-9 odbywa się przed szczytem NATO w Brukseli. Prezydent wyraził zadowolenie, że "stało się to bardzo dobrą i sprawdzoną tradycją, że nasza część Europy mająca w ramach NATO swoje uwarunkowania, potrzeby, spojrzenie na kwestie związane z bezpieczeństwem spotyka się razem i dyskutuje przed spotkaniami całego Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, by móc jednym głosem (...) przedstawić swoje spojrzenie na naszą sytuacją, a także i przedstawić w związku z tym nasz punkt widzenia i nasze potrzeby". Jak zaznaczył, tak się stało w przededniu szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

Andrzej Duda podkreślił, że mamy dziś wysuniętą obecność NATO w naszej części Europy, obecność amerykańską w naszych krajach.

- Mamy wojska sojusznicze na naszym terytorium, które w ogromnym stopniu gwarantują nam bezpieczeństwo i możemy w sposób spokojny realizować modernizację i rozwój naszych własnych sił zbrojnych - zaznaczył.

Polska wspiera zbliżanie się Mołdawii do UE

- Relacjonowałem prezydentowi Rumunii moje ostatnie rozmowy z panią prezydent Mołdawii Marią Sandu. Ja zapraszałem na wizytę, byliśmy umówieni na wizytę z prezydent Mołdawii. Miał być to początek maja. Sytuacja wewnętrzna spowodowała, że pani prezydent tę wizytę przełożyła na czas późniejszy, ale mamy nadzieję, że będzie ona możliwa do zrealizowania jeszcze w czerwcu - powiedział prezydent.

Podkreślił też, że Polska wspiera "zbliżanie się Mołdawii w kierunku Unii Europejskiej", "aspiracje narodu mołdawskiego, wszystkich obywateli Mołdawii do tego, aby stać się częścią Unii Europejskiej, aby zbliżać się w kierunku zachodu". Zapewnił również, że Polska wspiera wszystkie działania "prowadzone przez Rumunię w tym zakresie".

Andrzej Duda poinformował też o rozmowie z Klausem Iohannisem dotyczącej współpracy gospodarczej.

- Chcielibyśmy, żeby ona się intensyfikowała - zadeklarował.

- Bardzo bym chciał, żeby pogłębiła się współpraca na różnych poziomach gospodarczych pomiędzy naszymi krajami i naszymi serwerami ekonomicznymi oraz przedsiębiorcami. Chciałbym także, żeby poprawiła się współpraca gospodarcza militarna, jeżeli chodzi o modernizację naszych Sił Zbrojnych. Są ku temu szansę - powiedział prezydent.

Współpraca z Rumunią

Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Rumunii mówił o rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej, wspomniał też o Via Carpatii.

- To ma dwa niezwykle istotne aspekty. Z jednej strony ten aspekt czysto infrastrukturalny, który ma służyć nam na co dzień w sensie gospodarczym, w sensie ludzkim, czyli turystycznym, wymiany międzyludzkiej. Elementy bardzo ważne budujące nasz potencjał ekonomiczny - zauważył.

Z drugiej strony, jak dodał, "to jest wzmocnienie również i naszego bezpieczeństwa".

- To możliwość relokacji wojsk w szybszym tempie, nie tylko drogą powietrzną, ale także drogą lodową. Nikomu nie trzeba tutaj szczegółów tłumaczyć, to jest oczywiste, że ten rozwój jest bardzo ważny - podkreślił prezydent.

Jak dodał, bardzo chciałby, żeby "rozwijała się również współpraca energetyczna pomiędzy Polską a Rumunią.

- I na płaszczyźnie politycznej, ale także - a może przede wszystkim - na płaszczyźnie gospodarczej. Mam nadzieję na to, że tutaj również w najbliższym czasie zajdą pewne polityczne zmiany, pewne polityczne działania - zaznaczył Andrzej Duda.

prezydent Rumunia free tt twitter 1200 (1).jpg
Prezydent rozpoczął wizytę w Rumunii. Weźmie udział w spotkaniu przywódców państw B-9

"Sytuacja jest bardzo trudna"

Andrzej Duda zwracał uwagę na represje, które spotykają obywateli Białorusi polskiej narodowości ze strony białoruskiego reżimu; mówił m.in. o aresztowaniu liderów polskiej mniejszości.

- Sytuacja pod tym względem jest bardzo trudna - alarmował w Bukareszcie prezydent Polski.

- Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji, żeby kraj ten stawał się krajem rzeczywiście w pełni suwerennym i niepodległym. Chcielibyśmy, aby te ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, obywateli Białorusi były realizowane - podkreślił Andrzej Duda.

- Musimy być bardzo czujni obserwując po pierwsze - sytuację, po drugie - będąc w stanie gotowości na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia z tamtej strony, ale także i na forum międzynarodowym generalnie stawać w obronie Białorusi tak, aby ta jej suwerenność pozostała - zaznaczył polski prezydent.

Dialog polsko-rumuński 

Podczas rozmów poruszono temat współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza z naciskiem na wdrożenie projektów strategicznych połączenia regionalnego

- Uzgodniliśmy kontynuację dalszej promocji projektu kolejowego Rail-2-Sea, który połączy porty w Konstancji i w Gdańsku oraz projektu drogowego Via Carpatia - dodał prezydent Rumunii.

Czytaj także:

W ramach rozmów szczególną uwagę prezydencji obu państw poświęcili obszarowi bezpieczeństwa, który stanowi ważny komponent partnerstwa strategicznego i który bardzo nabrał na znaczeniu w ostatnich latach.

- Dialog polsko-rumuński na temat obronności przynosi zdecydowane, wspólne korzyści obydwu krajom, naszemu regionowi i Sojuszowi Północnoatlantyckiemu - podkreślał Klaus Iohannis.

Jak mówił prezydent Rumunii, innym tematem rozmów były także bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i flance wschodniej NATO oraz priorytetach na tegoroczny szczyt NATO.

pad forum 1200.jpg
Prezydent autorem publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji". Wskazał główne obszary współpracy

Poszerzenie i pogłębienie partnerstwa strategicznego

Prezydent Klaus Iohannis relacjonował, że poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą odbyło się w atmosferze bardzo otwartej i przyjacielskiej.

- Rozmawialiśmy o poszerzeniu i pogłębieniu partnerstwa strategicznego rumuńsko-polskiego, które zostało zawiązane w październiku 2009 roku i odnowione w roku 2015 - mówił.

Wyraził też zadowolenie, że to partnerstwo strategiczne rozpoczęło rozwój stosunków dwustronnych w ostatnich latach.

Wspólne posiedzenie rządów

Prezydent Rumunii oświadczył ponadto, że w drugiej części tego roku ma się odbyć wspólne posiedzenie rządów naszych krajów. Ma zostać na nim uzgodniony nowy plan działań partnerstwa strategicznego na lata 2021-2025.

- Uzgodniliśmy z panem prezydentem Dudą konieczność dalszej stymulacji naszej wspólnej wymiany handlowej, która w 2020 roku pomimo pandemii osiągnęła siedem miliardów euro, jak również wspólnych inwestycji - mówił prezydent Rumunii.

bf

Czytaj także

W czerwcu szczyt UE-USA. "To okazja do odbudowania sojuszu"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 18:43
W czerwcu w Brukseli odbędzie się szczyt Unia Europejska-USA z udziałem przywódców. Poinformował o tym szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN: prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki przed szczytem NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 17:53
- W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bukareszcie. Spotkanie będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO - powiedział  szef BBN Paweł Soloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt prezydentów Bukareszteńskiej Dziewiątki. Prezydent USA zapowiedział swój udział

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 06:17
Prezydent USA Joe Biden weźmie udział w wirtualnym szczycie prezydentów Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli grupy państw położonych na wschodniej flance NATO. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda, który dziś rozpoczyna oficjalną wizytę w Rumunii.
rozwiń zwiń