X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chińskie media: resztki rakiety Długi Marsz 5B spadły do Oceanu Indyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:55
Chińskie media podały, że szczątki rakiety kosmicznej Długi Marsz, wystrzelonej pod koniec kwietnia, spadły nad ranem do Oceanu Indyjskiego. Powołując się na obliczenia chińskiego Biura Inżynierii Kosmicznej państwowa telewizja z Pekinu informuje, że fragmenty 18 tonowego wraku głównego silnika rakiety weszły w atmosferę o 2.24 czasu GMT na południowy zachód od Cejlonu.
Chińska rakieta kosmiczna Długi Marsz 5B
Chińska rakieta kosmiczna Długi Marsz 5BFoto: STRINGER / Reuters / Forum

Rakieta Długi Marsz 5B została wystrzelona 29 kwietnia z wyspy Hainan i wyniosła na orbitę moduł mieszkalny, powstającej chińskiej stacji kosmicznej. Później stracono nad nią kontrolę. Fragment ten ważył 22 tony i zbliżał się do ziemi osiągają prędkość ponad 27 tys. km/h.

1200_rakieta_Forum.png
Części chińskiej rakiety kosmicznej spadną na Ziemię. Jest komentarz szefa Pentagonu

Wytracana prędkość

Zazwyczaj pierwszy człon rakiety kosmicznej odłącza się od niej po wypaleniu paliwa niedługo po starcie i spada na ziemię. W wypadku Długiego Marszu 5B ta część odłączyła się od reszty pojazdu już po wyniesieniu go na orbitę. Dlatego jeszcze przez kilka dni krążyła wokół Ziemi, wytracając prędkość.

Czytaj także:

Do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej planowane jest jeszcze dziesięć podobnych misji. Stacja ma służyć obserwacji Księżyca i Marsa. Był to drugi lot chińskiej rakiety tego typu. Poprzedni odbył się w maju zeszłego roku. Fragmenty tamtej rakiety spadły na zabudowania na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Nikt wówczas nie ucierpiał.

IAR/dz

Czytaj także

Kosmiczny wyścig wkracza w nową fazę. Do gry wchodzą Chiny i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 14:44
Geopolityka przekroczyła ziemskie granice i staje się coraz ważniejsza w Kosmosie. Przykładem jest narastająca rywalizacja między USA, Rosją i Chinami na stacje kosmiczne. W ostatnich dniach budowę swoich stacji zapowiedzieli Chińczycy oraz Rosjanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fragment olbrzymiej rakiety kosmicznej spadnie na Ziemię. Nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:16
"Fragment olbrzymiej rakiety Długi Marsz 5B, która wyniosła niedawno na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej, może wkrótce wejść w ziemską atmosferę w sposób niekontrolowany. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie to nastąpi" - piszą media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja chce wrócić na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:14
Nowa seria misji zabierze kosmonautów z powrotem na Księżyc. Pierwsza z nich, zwana Łuna 25, ma wystartować jeszcze w październiku tego roku.  
rozwiń zwiń