X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 ma związek z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń? Naukowcy wyjaśniają

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 10:08
Szczepionki przeciwko COVID-19 wiążą się z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń, które w dużym stopniu odpowiadają za tak szybkie rozprzestrzenienie się pandemii po całym świecie - ustali naukowcy z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis (USA).
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze "Journal of the American Medical Association". 

Czytaj także:
szczyt społeczny porto PAP 1200.jpg
"Szczepionki powinny być dobrem wspólnym". Mateusz Morawiecki na szczycie UE

Badanie jest jednym z pierwszych, które wykazało związek pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19 a mniejszą liczbą bezobjawowych infekcji. Kiedy pierwsza ze szczepionek - wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech - została dopuszczona do użytku, stwierdzono, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu potwierdzonemu laboratoryjnie COVID-19 oraz, że jej dwie dawki skutecznie zmniejszają objawy choroby, hospitalizację i ryzyko zgonu. Jednak związek z bezobjawowymi zakażeniami był niejasny.

- Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2 - mówi dr Diego Hijano, główny autor publikacji.

Czytaj także:

Zmniejszenie ryzyka

W badaniu wzięło udział 5 217 pracowników szpitala St. Jude, którzy zgodnie z wytycznymi stanowymi mieli prawo do szczepień w pierwszej kolejności. W okresie od grudnia 2020 do marca 2021 zaszczepiono ponad 58 proc. z nich (większość otrzymała obie dawki).

Czytaj także:
1200_szczepienie_PAP.png
Minister zdrowia: nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Okazało się, że ogólnie szczepienie zmniejszyło ryzyko bezobjawowego i objawowego zakażenia SARS-CoV-2 o 79 proc. (w porównaniu do niezaszczepionych pracowników szpitala). Analiza samych infekcji bezobjawowych wykazała zaś, że szczepienie zmniejszyło ich ryzyko o 72 proc.

Ochrona przed zakażeniem była jeszcze większa u uczestników, którzy przyjęli obie dawki preparatu. Tydzień lub dłużej po otrzymaniu drugiej dawki zaszczepieni pracownicy byli o 96 proc. mniej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2 niż pracownicy niezaszczepieni. Kiedy naukowcy wzięli pod lupę same bezobjawowe infekcje, okazało się, że pełny cykl szczepienia zmniejszył ich ryzyko o 90 proc.

Przypadki bezobjawowe

Jeśli chodzi o szczegóły, to w trakcie badania 236 z 5217 objętych analizą pracowników uzyskało wynik pozytywny testu na SARS-CoV-2. Było wśród nich 185 niezaszczepionych osób i 51 osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Czytaj także:
Sutkowski.jpg
"Jesteśmy chronieni szczepionkami i przechorowaniem". Dr Sutkowski o indyjskiej mutacji koronawirusa

Prawie połowa pozytywnych przypadków, czyli 108, nie zgłaszała żadnych objawów choroby. Przypadki bezobjawowe obejmowały 20 pracowników, którzy otrzymali jedną dawkę preparatu oraz 3, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu siedmiu dni od przyjęcia drugiej dawki.

- Otrzymane wyniki przypominają nam o jeszcze jednej ważnej kwestii: że w populacji jest wiele ukrytych przypadków COVID-19. Dlatego tak trudno pokonać tego wirusa - podsumowuje dr Tang.

jbt

Czytaj także

Wariant koronawirusa z RPA a szczepionka Pfizera. Znamy najnowsze wyniki badań dot. skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:39
Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w czwartek zaktualizowane dane ze swoich badań klinicznych nad skutecznością szczepionki przeciw COVID-19. Badania dotyczą skuteczności szczepionki w momencie pojawienia się mutacji południowoafrykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia młodzieży coraz bliżej. EMA rozpoczęła ocenę preparatu Comirnaty

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:45
Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę szczepionek dla młodzieży od 12 do 15 lat produkcji BioNTech i Pfizer. Konsorcjum złożyło w ubiegłym tygodniu wniosek o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie preparatów, które obecnie są dostępne dla osób powyżej 16 roku życia.
rozwiń zwiń