X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nadzwyczajne okoliczności". Biały Dom za zniesieniem praw patentowych na szczepionki na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 19:19
Rząd Stanów Zjednoczonych poparł propozycję zniesienia praw patentowych dotyczących szczepionek na koronawirusa. Celem tego posunięcia miałoby być przyspieszenie produkcji szczepionek w walce z pandemią COVID-19 na świecie, szczególnie w biedniejszych krajach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Propozycję zniesienia praw patentowych i ochrony własności intelektualnej na szczepionki na COVID-19 zgłosiły w Światowej Organizacji Handlu Republika Południowej Afryki oraz Indie, gdzie w ostatnich tygodniach nasiliła się pandemia koronawirusa. Biały Dom, który początkowo wstrzymywał z decyzją, ostatecznie poparł tę propozycję.

- Mamy do czynienia z globalnym kryzysem zdrowotnym. Nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-19 wymagają nadzwyczajnych działań - oświadczyła pełnomocniczka rządu USA do spraw handlu Katherine Tai. Podkreśliła, że rząd USA jest zdecydowanym zwolennikiem ochrony własności intelektualnej ale w tym przypadku opowiada się za tym bezprecedensowym krokiem w celu zakończenia pandemii.


Posłuchaj
00:52 Marek Wałkuski.mp3 Biały Dom poparł zniesienie praw patentowych na szczepionki na COVID-19. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Przeciw są amerykańskie firmy farmaceutyczne

Zniesieniu praw patentowych w odniesieniu do szczepionek na COVID-19 sprzeciwia się amerykański przemysł farmaceutyczny twierdząc, że decyzja taka uderzy w koncerny i instytuty badawcze, które zdecydowały się podjąć ryzyko i zainwestować w innowację.

Przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Produkcji Farmaceutycznej Stephen Ubl ostrzegł, że zniesienie praw patentowych uderzy w amerykańskie przywództwo w dziedzinie innowacji biomedycznych.

nt

Czytaj także

Fatalna sytuacja epidemiczna w Indiach. USA chcą dodatkowej pomocy dla kraju

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 09:37
- Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone masowym wzrostem liczby przypadków zakażenia COVID-19 w Indiach i będą starać się o dodatkowe wsparcie dla indyjskiego rządu i pracowników służby zdrowia - przekazała w sobotę agencji Reutera rzeczniczka Białego Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed 4 lipca 70 proc. Amerykanów będzie zaszczepionych na COVID-19? Joe Biden ma nowy cel

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 01:08
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyznaczył nowy cel w walce z pandemią koronawirusa - zaszczepienie przeciwko COVID-19 przynajmniej jedną dawką 70 proc. dorosłej populacji. Ma to nastąpić jeszcze przed 4 lipca - Świętem Niepodległości w USA. Prezydent zapowiedział zachęty i ułatwienia w dostępie do szczepionki oraz możliwość objęcia nimi dzieci powyżej 12. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba zgonów w związku z COVID-19 na świecie przekroczyła 3 mln. W Indiach kolejny rekord zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:32
Indie kolejny raz odnotowały najwyższą liczbę zgonów i zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Władze przyznają, że wykryty w ich kraju nowy wariant patogenu może być odpowiedzialny za szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. Na świecie tymczasem trwają starania, aby produkować więcej szczepionek.
rozwiń zwiń