X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

200. rocznica śmierci Napoleona. Uroczystościom sprzeciwia się lewica

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 01:40
We Francji odbędą się dziś obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. W paryskich uroczystościach weźmie udział prezydent Republiki Emmanuel Macron. Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent "upamiętni, ale nie odda hołdu" cesarzowi Francji, ponieważ jego zdaniem jest to postać kontrowersyjna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Matthew Leigh

W Paryżu główne obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona odbędą się w Instytucie Francji - najważniejszej instytucji naukowej w kraju, założonej w okresie Rewolucji Francuskiej.

forum-Stéphanie Monfermé 1200.jpg
Dżihadysta zamordował francuską policjantkę. Macron odda jej hołd podczas pogrzebu
Posłuchaj
00:57 Napoleo IAR.mp3 Obchody 200. rocznicy śmierci Napoleona. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Obchody z udziałem prezydenta

Uczestnicy uroczystości wysłuchają wystąpienia historyków specjalizujących się w epoce Napoleońskiej. Następnie przemówienie wygłosi prezydent Macron. Polityk uda się później do kościoła Inwalidów, gdzie złoży kwiaty przy sarkofagu z prochami Napoleona. Będą mu towarzyszyć minister obrony narodowej Florence Parly, szef sztabu francuskiego wojska generał François Lecointre oraz potomek cesarza Jean-Christophe Napoleon Bonaparte - uznawany za głowę rodu Bonaparte.

Uroczystości związane z rocznicą śmierci Napoleona odbędą się także na Korsyce oraz w kilku francuskich miastach. Na wyspie świętej Heleny zorganizowano czytanie tekstów generałów, którzy towarzyszyli cesarzowi w ostatnich chwilach. Obchody zakończą się minutą ciszy o 17:49 - godzinie śmierci Napoleona.

Organizowaniu obchodów sprzeciwiła się francuska lewica i ruchy antyrasistowskie. Twierdzą one, ze Napoleon wspierał niewolnictwo w koloniach. Biuro prezydenta poinformowało, że Emmanuel Macron poruszy kwestię handlu niewolnikami w swoim przemówieniu. Dodano, że polityk nie ma zamiaru "zaprzeczać błędom czy przepraszać" za dzieło Napoleona.

Czytaj również:

jmo

Czytaj także

Francuscy uczniowie podstawówek wrócili do szkół. Prezydent Macron w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:47
Po trzytygodniowej przerwie we Francji do klas wrócili w poniedziałek uczniowie podstawówek. Otwarto również przedszkola i żłobki. Epidemiolodzy krytykują decyzję władz, ale prezydent Francji Emmanuel Macron przekonuje, że nauka stacjonarna niweluje nierówności społeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia wszystkich dorosłych we Francji później niż w Polsce. Emmanuel Macron podał datę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 20:16
- We Francji szczepienia będą dostępne dla wszystkich osób dorosłych od 15 czerwca - poinformował prezydent Emmanuel Macron. To później niż w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami polskiego rządu do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia otrzyma e-skierowanie na szczepienie. Obecnie we Francji szczepionkę mogą przyjmować osoby powyżej 55. roku życia.
rozwiń zwiń