X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minął czas dany Netanjahu na sformowanie rządu. W Izraelu będą kolejne wybory?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 00:30
O północy z wtorku na środę upłynęło 28 dni danych dotychczasowemu premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu na sformowanie nowego rządu. Jego polityczna przyszłość jest niepewna. Oczekuje się, że prezydent Riwlin powierzy misję innemu politykowi.
Plakaty przed wyborami do izraelskiego Knesetu 23 marca br.
Plakaty przed wyborami do izraelskiego Knesetu 23 marca br.Foto: Shutterstock.com/ Roman Yanushevsky

W Izraelu podkreśla się że Benjaminowi Netanjahu, przywódcy prawicowego bloku Likud, znów nie udało się przełamać impasu politycznego trwającego w Izraelu już od ponad 2 lat. Co więcej pojawiła się perspektywa zepchnięcia Likudu do opozycji, po raz pierwszy od 12 lat.

Tapuah 1200 pap.jpg
Napięcia na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zginęła Palestynka, ranni trzej Izraelczycy

Kto będzie premierem?

Po upłynięciu 28 dni od marcowych wyborów parlamentarnych, które nie przyniosły żadnemu z ugrupowań zdecydowanego zwycięstwa, oczekuje się, że prezydent Reuwen Riwlin powierzy misję utworzenia rządu któremuś z konkurentów Netanjahu.

Zdaniem Reutera będzie to najprawdopodobniej 57-letni Jair Lapid, przywódca centrowej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość), która zajęła drugie miejsce, za Likudem, w wyborach z 23 marca.

Riwlin może również zwrócić się do Knesetu (parlamentu) o wyznaczenie własnego kandydata na premiera. W takim przypadku Kneset miałby na to 21 dni.

Czytaj również:

Piąte wybory?

Jeżeli wszystkie te próby zawiodą, Izrael stanie przed perspektywą kolejnych wyborów parlamentarnych, już piątych w okresie ostatnich 2 lat.

71-letni Netanjahu sprawuje urząd premiera od 2009 r. Wcześniej był premierem przez 3 lata w latach 90. ub. wieku. Udało mu się utrzymać władzę, mimo czterech kolejnych wyborów, które nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy. Obecnie toczy się przeciwko niemu proces w związku z zarzutami korupcyjnymi, do których się nie przyznaje.

Netanjahu próbował sformować koalicję złożoną, poza Likudem, z niektórych jego prawicowych rywali, a także z ugrupować centrowych i lewicowych. Próbował też uzyskać przychylność partii reprezentujących arabską ludność Izraela, nie wykluczając nawet ich wpływu na kształt gabinetu.

jmo

Czytaj także

Izraelczycy wybiorą nowy parlament. To już czwarte głosowanie w ciągu ostatnich dwóch lat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 05:17
Nigdy w historii nie zdarzyło się, by wybory były organizowane tak często. Izraelski parlament od lat cieszy się opinią jednego z najbardziej rozdrobnionych na świecie. W liczącym 120 miejsc Knesecie zasiadają zazwyczaj przedstawiciele kilkunastu partii. Zwycięzca wyborów zawsze musi tworzyć koalicje z mniejszymi ugrupowaniami, bo w ostatnich latach nie zdarzyło się, by jakakolwiek partia zdobyła większość miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Izraelu. Netanjahu mówi o "wielkim zwycięstwie prawicy", niejednoznaczne wyniki exit polls

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 01:00
Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił nieoficjalne wyniki wtorkowych wyborów parlamentarnych jako "wielkie zwycięstwo prawicy". W zamieszczonym we wtorek wieczorem na Facebooku wpisie Netanjahu podkreślił, że "zwycięstwo zostało odniesione pod moim kierownictwem".
rozwiń zwiń