X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jeden kraj może zablokować Fundusz Odbudowy. Eurointelligence: nie ma planu "B"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:57
"Jeśli choć jedno państwo Unii Europejskiej odrzuci fundusz odbudowy i odporności (RRF), to nie będzie on mógł wejść w życie" - wskazuje w analizie brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. "Innymi słowy, UE nie przewidziała planu B" - dodaje.
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Hadrian/ Shutterstock

leyen 1200 shutterstock.jpg
Ursula von der Leyen: otrzymaliśmy z Polski Krajowy Plan Odbudowy

Potrzeba 2/3 głosów

"Niemiecki Trybunał Konstytucyjny mógł zablokować ratyfikację, ale postanowił tego nie robić. Niemcy nie będą problemem. Przynajmniej nie tym razem. Ale może nim być Finlandia. W zeszłym tygodniu tamtejsza parlamentarna komisja ds. konstytucyjnych zdecydowała, że do zatwierdzenia funduszu naprawczego wymagana będzie większość dwóch trzecich głosów Eduskunty (parlamentu - red). Oznacza to, że rząd będzie potrzebował głosów partii opozycyjnych" - relacjonują autorzy analizy we wstępie.

Czytaj także: 

Szefowa fińskiego rządu Sanna Marin, chcąc dowiedzieć się, co się stanie, jeśli jej kraj nie ratyfikuje ustawy umożliwiającej powstanie RRF, zwróciła się z tym pytaniem do departamentu prawnego Rady Europejskiej. Eurointelligence streszcza odpowiedź w następujący sposób: "Jeśli państwo członkowskie nie dokona ratyfikacji, to cała struktura upadnie, a państwo członkowskie poniesie tragiczne konsekwencje, z bezprecedensową utratą reputacji i naciskami politycznymi ze strony innych krajów włącznie".


W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 ml W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu (PAP)

"Taka groźba (...) może sprowokować to, czemu miała zapobiec: głosowanie na »nie«" - przewiduje wywiadownia, podkreślając, że "groźby z zewnątrz zazwyczaj nie są przyjmowane przychylnie w debatach krajowych, mogą one sprowokować demonstrację siły ze strony reprezentantów fińskiego narodu, powodując jedynie problem dla całej UE".

Brak planu "B"

Jak ocenia Eurointelligence, "Komisja Europejska i państwa członkowskie nie mają planu B, jeśli plan naprawy zostanie odrzucony. W zasadzie oznacza to, że (musiałyby) zacząć wszystko od nowa: nowe propozycje, nowa procedura ratyfikacji. Odrzucenie pakietu stymulacyjnego spowodowałoby również obalenie siedmioletniego porozumienia budżetowego UE".

Eurointelligence sugeruje, że fiński rząd mógłby spróbować wnieść do parlamentu inną propozycję. Wadą takiego kroku jest jednak jego wątpliwa zgodność z prawem - oceniają eksperci.


mbl

Czytaj także

Polska w Unii 17 lat później. Stały przedstawiciel przy UE: to historia sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 14:14
Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ocenił, że 17 lat naszego członkostwa we Wspólnocie okazało się sukcesem. Podkreślił, że ważne są też perspektywy i zadania, które Polska będzie mogła zrealizować dzięki integracji z Unią. Polska dokonała akcesji do UE 1 maja 2004roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy zagłosować inaczej". Bogusław Wontor o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:20
- Żaden z posłów Lewicy nie ma wątpliwości co do poparcia ratyfikacji europejskiego programu odbudowy, na podstawie którego będą zatwierdzane Krajowe Plany Odbudowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Wontor, polityk Lewicy. 
rozwiń zwiń