X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Podwaliny europejskiego ładu". Prezydent o Konstytucji 3 maja dla węgierskiego dziennika

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 11:26
Prezydent Andrzej Duda napisał w 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja w węgierskim dzienniku "Magyar Hirlap", że kierowała się ona zasadami do dziś traktowanymi jako podwaliny europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Mateusz Marek

Prezydent przypomniał, że Konstytucja z 3 maja 1791 roku - pierwsza w Europie i druga w świecie nowoczesna ustawa zasadnicza - to "epokowe dzieło prawodawcze", które miało wymiar historycznego przełomu.

tt prezydent 1200.png
"Wspaniały wzorzec uniwersalnych wartości". Prezydent Andrzej Duda o Konstytucji 3 Maja

- Jej dziedzictwo, zawarta w niej myśl ustrojowa oraz wolnościowe, demokratyczne przesłanie to ogromnie ważna część dorobku europejskiego. Dlatego przypadająca w tym roku 230. rocznica ustanowienia tej konstytucji powinna być inspirującym świętem dla całej współczesnej Europy - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, "wielkie akty ustrojowe często bywają efektem przesilenia politycznego czy kulturowego, owocem wnikliwego namysłu nad jasnymi i ciemnymi stronami dotychczasowego biegu dziejów". Jednak sztuka w tym - dodał - "aby mądrze naprawiać, a nie totalnie burzyć, kierując się myśleniem utopijnym, oderwanym od realiów historii".

"Nowego porządku nie da się arbitralnie zadekretować na papierze"

- Nowego porządku nie da się arbitralnie zadekretować na papierze; musi być on wyprowadzony z autentycznych ludzkich doświadczeń, tęsknot i dążeń - ocenił polski prezydent.

Wyraził przekonanie, że Konstytucja 3 Maja była "dobrze dobranym lekiem na kryzys, który dotknął ówczesną Rzeczpospolitą".

1200_Pałac_PAP.png
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaplanowano szereg uroczystości

Podkreślił, że dziedzictwo Konstytucji 3 maja jest nieodłączną częścią "najwspanialszego europejskiego dorobku". - Nieprzypadkowo podczas obchodów 50. rocznicy Traktatów Rzymskich Konstytucja 3 maja została przywołana jako "jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej" - wskazał Andrzej Duda

Ideowe założenia konstytucji jako inspiracja

Zdaniem polskiego prezydenta także obecnie można wspólnie czerpać z ideowych założeń i dziedzictwa konstytucji, "również - dodał - zastanawiając się nad dalszym kształtem integracji europejskiej oraz nad ewentualną przyszłą nowelizacją traktatów europejskich".

Polski prezydent podkreślił, że stale inspirująca powinna być zawarta w Konstytucji 3 Maja zasada: "Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu". - Deficyt demokracji, niedoskonałe artykułowanie obywatelskiego przedstawicielstwa w kierowaniu decyzjami Unii Europejskiej - to jedno z naszych najważniejszych wspólnych wyzwań - zaznaczył.

Ustawa z 1791 roku "kierowała się zasadami, które do dzisiaj niezmiennie traktujemy jako podwaliny europejskiej cywilizacji i europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności. To wskazania aksjologicznej busoli, których nigdy nie możemy utracić z pola widzenia" - napisał prezydent.

Czytaj także:

- To wielkie święto dla Polaków i Litwinów, dla wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które stworzyły dorobek dawnej Rzeczypospolitej; to także nasze wspólne, europejskie święto. Niech będzie inspiracją do budowania jeszcze lepszej, zintegrowanej Europy - zaapelował.

Tekst ukazał się w miesięczniku opinii "Wszystko co najważniejsze" oraz w tytułach prasowych na całym świecie w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polską Agencją Prasową.

nt 

Czytaj także

Litewscy politycy doceniają znaczenie Konstytucji 3 maja. "Dowód odpowiedzialności ówczesnych elit"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 19:44
Litewski Sejm przyjął rezolucję o upamiętnieniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Opowiedziało się za nią 103 litewskich parlamentarzystów, nikt się nie wstrzymał i nikt nie zagłosował przeciwko. Taką samą uchwałę przyjął niedawno polski parlament.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze relacje stale się umacniają". Antony Blinken złożył Polsce gratulacje z okazji 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 08:43
Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał Polakom gratulacje z okazji święta Konstytucji 3 maja. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił bliską współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych w wielu obszarach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była podobna do siły polskich powstań". Minister kultury o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:30
"Siła Konstytucji 3 maja była podobna do siły polskich powstań, które były powstaniami przegranymi, ale w efekcie doprowadziły do tego, że Polska przetrwała i odzyskała niepodległość" - napisał w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń