X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Londynie rozpoczęła się V edycja Polish Heritage Days. Przygotowano ponad 70 wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:18
W Wielkiej Brytanii zainaugurowano w sobotę V edycję Dni Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Days, PHD), których celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju.
Polish Heritage Days
Polish Heritage DaysFoto: twitter.com/Burnley Police

Symbolicznym początkiem tegorocznych PHD było otwarcie wystawy poświęconej stuleciu istnienia polskiej ambasady w budynku przy Portland Place 47 w Londynie. Otwarcia dokonali ambasador Arkady Rzegocki oraz zdalnie Edward, książę Kentu, kuzyn brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Czytaj także:
shutterstock flaga Polski 1200.jpg
Dzień Polonii. Spotkanie z Polakami w Kazachstanie

Jak podkreślił ambasador, jest bardzo niewiele przedstawicielstw dyplomatycznych w Londynie, które mają siedzibę w tym samym miejscu przez tak długi czas, jest to też najstarszy budynek, w jakim mieści się jakakolwiek polska ambasada na świecie.

- Od stu lat ten budynek jest bardzo mocno związany z polską historią, z polsko-brytyjskimi relacjami, bo tutaj mieliśmy polskich dyplomatów przed wojną, tutaj były przygotowywane sojusze polsko-brytyjskie, tutaj mieliśmy przez pewien czas polski rząd na uchodźstwie, to tu były przechowywane Skarby Wawelskie, to wreszcie stąd informowano świat o Holokauście - mówił Rzegocki. Wystawę, która jest umieszczona na ogrodzeniu ambasady, będzie można oglądać do końca roku.

Czytaj także:
shutterstock_polonia 1200.jpg
"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Czytaj także: Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Kilkadziesiąt wydarzeń

W ramach tegorocznej edycji PHD zaplanowanych jest ponad 70 różnych wydarzeń - wystaw, wykładów, koncertów, biegów i innych akcji promujących polską kulturę. Wprawdzie z powodu pandemii koronawirusa większość z nich odbędzie się w formie zdalnej, ale ich liczba jest dwukrotnie większa niż była w 2020 roku, gdy całe PHD musiały zostać przeniesione do internetu.

Czytaj także:
1200.jpg
Polonia przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City uczciła pamięć ofiar sowieckiej zbrodni

Do pandemii nawiązuje też temat przewodni obecnej edycji, jakim jest promowanie wartości wspólnotowych oraz potencjału pomocowego Polonii i Polaków w Wielkiej Brytanii, co uwidoczniło się podczas ostatnich miesięcy zmagania się z COVID-19.


Większość z tych wydarzeń odbędzie się w ten weekend, który również w Wielkiej Brytanii jest przedłużony z racji wolnego od pracy poniedziałku, choć niektóre zaplanowane są także na kolejne dni maja. Jak mówił ambasador Rzegocki, skumulowanie tych wydarzeń w jednym okresie powoduje, że są one bardziej widoczne i z roku na rok w coraz większym stopniu włączają się w nie lokalne władze, np. wywieszając na budynkach polskie flagi, czy interesują się nimi miejscowe media.

Czytaj także:
95712932_2849718468488284_3270869637469831168_n (1).jpg
Nauczycielka z jedynej polskiej szkoły w Chile: Polonia tu jest stosunkowo mała

- Zbierając wszystkie imprez pod jedną nazwą Polish Heritage Days staramy się spowodować, by ten początek maja w Wielkiej Brytanii był biało-czerwony i dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu polonijnych organizacji, brytyjskich organizacji i przyjaciół Polski i Polaków faktycznie tak jest - mówił ambasador.

Czytaj także: Polak z pochodzenia Curtis Sliwa startuje w wyborach na burmistrza Nowego Jorku

Czytaj także:
EzOL5xnVUAgM4zG (1).jpg
W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego

Czytaj także: "Aby oddać hołd naszym rodakom". Polonia uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polish Heritage Days 

Polish Heritage Days to inicjatywa ambasady RP w Londynie. Ma ona na celu świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

Oficjalnym znakiem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię.

Czytaj także:
uczelnia studenci korytarz Shutterstock 1200.jpg
Promocja języka i kultury polskiej za granicą. To zadanie realizują polskie służby dyplomatyczne we współpracy z NAWA

jbt

Czytaj także

"Głęboko tego żałujemy". Brytyjska policja o przerwaniu nabożeństwa w polskim kościele

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 15:50
Londyńska policja metropolitalna wyraziła w niedzielę ubolewanie z powodu przerwania nabożeństwa wielkopiątkowego w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Są prawdziwymi ambasadorami". Szef MEiN podziękował polskim nauczycielom za granicą

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 19:52
"Przedstawiciele polskich środowisk naukowych i oświatowych są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy" - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
rozwiń zwiń