X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Może wywołać ciężkie przeziębienie u zaszczepionych. Kolejne kontrowersje wokół Sputnika V

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 15:17
Brazylia wstrzymała zatwierdzenie rosyjskiej szczepionki Sputnik V - donosi "Deutsche Welle". Wirus zawarty w szczepionce nie jest nieaktywny, co może doprowadzić do poważnego przeziębienia u szczepionych. Rosja zaprzecza doniesieniom i twierdzi, że "przeciwnicy Sputnika V boją się jego sukcesu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/diy13

Badania brazylijskiej Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowia (Anvisa) dowiodły, że wirus obecny w szczepionce - "adenowirus 5" - nie jest nieaktywny. Oznacza to, że może się namnażać, a w konsekwencji wywołać ciężkie przeziębienie u osób zaszczepionych.

Cezary GMyz.jpg
"Powinniśmy być ostrożni". Cezary Gmyz o szczepionce Sputnik V

Amerykańska wirusolog dr Angela Rasmussen ostrzega na Twitterze, że podanie szczepionki może być niebezpieczne dla osób o słabym układzie odpornościowym. "Jeśli wirus przeziębienia użyty jako nośnik nie został inaktywowany, to pacjent praktycznie bezpośrednio wstrzykuje sobie patogen i zachoruje" – pisze badaczka z Center for Global Health Science and Security na Uniwersytecie Georgetown.

Problemy ze Sputnikiem V na Słowacji

W marcu tego roku zastrzeżenia do Sputnika V zgłosiła Słowacja. Państwowy Instytut Kontroli Leków SUKL po przeprowadzeniu kontroli stwierdził, że 200 tys. dostarczonych dawek różniło się od szczepionki, jaką stosowano w innych krajach lub którą opisano w czasopiśmie branżowym "The Lancet". - Te szczepionki mają tylko wspólną nazwę – mówili słowaccy kontrolerzy.

Czytaj także:

Sytuacja ta doprowadziła do ostrego sporu między Rosją a Słowacją. Słowacki minister zdrowia podał się do dymisji, a Rosja wycofała dostarczone szczepionki.

Rosja zdecydowanie zaprzecza

Producenci Sputnika V zaprzeczają doniesieniom z Brazylii. - Przeciwnicy Sputnika V z wielkich koncernów farmaceutycznych boją się sukcesu, nie mogą znaleźć żadnych słabych stron i są zmuszeni do wymyślania fejków, które łatwo obalić – można przeczytać na Twitterze.

Sputnik V został zatwierdzony w 60 krajach na świecie. Szczepionka jest cały czas badana przez Europejską Agencję Leków (EMA).

dw.com/kp

Czytaj także

Sputnik V trafi do Brazylii. Pandemia w tym kraju wkroczyła w najostrzejszą fazę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 03:05
Zakup, a następnie uruchomienie w Brazylii produkcji szczepionki Sputnik V - były to główne tematy rozmowy telefonicznej prezydentów Brazylii i Rosji Jaira Bolsonaro i Władimira Putina. Obaj przywódcy rozmawiali także o wymianie handlowej między obydwoma krajami oraz o współpracy w zakresie przemysłów obronnych, nauki i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacja: Instytut Kontroli Leków nie wydał zgody na stosowanie Sputnika V

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:49
Państwowy Instytut Kontroli Leków w Słowacji nie wydał zgody na stosowanie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsza partia 200 tysięcy z zamówionych 2 milionów dawek preparatu dotarła do kraju na początku marca.
rozwiń zwiń