X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Premier: wspólnota doświadczeń to filar relacji Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:52
Najbardziej poczytny litewski portal Delfi publikuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Szef rządu przypomina w nim, że polsko-litewska droga do nowoczesności prowadziła przez bezkrwawą reformę systemu władzy.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przypomina, że Konstytucja 3 maja i towarzysząca jej ustawa o Zaręczeniu Wzajemnym Obojga Narodów były w tamtych czasach światowym fenomenem. Jednak dokumenty te nie odwróciły losów Rzeczpospolitej. Szef rządu zaznacza, że lekcje płynące z tamtej epoki mają charakter uniwersalny. Jedną z nich jest nowoczesność. "Musimy umieć wykorzystywać czasy pokoju do tego, by wzmacniać instytucje państwa, gospodarkę i społeczeństwo" - czytamy w tekście.

pałac prezydencki free pixabay 1200 .jpg
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Światowi przywódcy przysyłają gratulacje

Premier zwraca uwagę na to, że oba państwa w dalszym ciągu dzieli dystans w stosunku do najbardziej rozwiniętych gospodarek Europy. "Dlatego środki płynące z unijnego Funduszu Odbudowy są naszą racją stanu. Polska przygotowała kompleksowy program rozwojowy - Polski Nowy Ład" - pisze Mateusz Morawiecki i dodaje, że jest to scenariusz na pełne i dynamiczne wejście polskiej gospodarki w postpandemiczny świat odbudowy.

Polsko-litewska "wspólnota doświadczeń"

Z kolei warunkiem rozwoju państwa jest "synteza państwowej suwerenności i europejskiej wspólnotowości". Szef rządu pisze, że tę formułę można zawrzeć w dwóch polskich powiedzeniach: "nic o nas bez nas" oraz "wolni z wolnymi, równi z równymi".

"Wspólnota doświadczeń to jeden z filarów relacji Polski i Litwy również dziś. Wiemy jaką cenę płaci cała Europa, gdy lekceważy zagrożenia płynące ze Wschodu" - zwraca uwagę polski premier. Mateusz Morawiecki przypomina o wspólnych, polsko-litewskich projektach infrastrukturalnych i o bezpieczeństwie w regionie. "Te projekty nie są realizowane za cenę suwerenności, ale właśnie w imię jej umocnienia i obrony" - czytamy w artykule.

Posłuchaj
00:49 11053042_1.mp3 M. Morawiecki: polsko-litewska droga do nowoczesności. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Premier o polskiej mniejszości na Litwie

Jak dodaje, dziedzictwo Konstytucji 3 maja i współczesny stan obustronnych relacji pokazują, że jest znacznie więcej źródeł braterstwa niż przeciwności rodzących wrogość.

Jednak zwraca też uwagę na kwestie, które nie zostały uregulowane. "Ustawy o szkolnictwie, o mniejszościach narodowych czy o pisowni nazwisk to nadal nierozstrzygnięte postulaty Polaków mieszkających na Litwie" - pisze premier i zaznacza, że wsparcie mniejszości narodowych powinno stanowić "istotny aspekt naszego dialogu".

kp