Apel Polski przyniósł skutek. PE interweniuje ws. broni chemicznej zatopionej na Bałtyku

2021-04-27, 12:47

Apel Polski przyniósł skutek. PE interweniuje ws. broni chemicznej zatopionej na Bałtyku
Morze Bałtyckie. Foto: shutterstock.com

Europosłowie przyjęli rezolucję wzywającą Unię Europejską do działania, by oczyścić Morze Bałtyckie z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej.

Dokument, którego pomysłodawcami byli deputowani Kosma Złotowski i Anna Fotyga, poparło 660 europosłów, przy 8 głosach sprzeciwu i 25 wstrzymujących się.

- Parlament Europejski, przyjmując tę rezolucję, potwierdził, że problem broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku ma wymiar międzynarodowy i może zostać rozwiązany tylko dzięki współpracy rządów krajowych, Unii Europejskiej i NATO - skomentował europoseł Kosma Złotowski.

Podkreślił, że potrzebne jest finansowe wsparcie i badania nad technologiami bezpiecznego usuwania i utylizacji szkodliwych substancji z dna morskiego.

Europoseł dodał, że przez długi czas Polska czy kraje bałtyckie były zmuszone same szukać rozwiązań, mimo że zanieczyszczenie Bałtyku było efektem decyzji politycznych aliantów i działań wojsk okupujących nasz region.

- To właśnie Rosja i Niemcy ponoszą największą odpowiedzialność za obecny stan rzeczy i to od tych rządów oczekujemy większego zaangażowania. Morze Bałtyckie ma ogromny potencjał ekonomiczny, który nie może być w pełni wykorzystany bez oczyszczenia dna z amunicji, wraków pełnych paliwa czy zbiorników z bronią chemiczną - podkreślił Kosma Złotowski.

Czytaj także:

Zadowolenie z przyjęcia rezolucji wyraziła też europoseł Anna Fotyga. - Rezolucja zawiera wszystkie postulaty, o które zabiegaliśmy. Wiem, że Komisja Europejska, w której od dłuższego czasu interweniujemy, przygotowuje studium mające kompleksowo odpowiedzieć na nasze apele, w tym zmapować zatopioną broń chemiczną, skoordynować działania i procedury reagowania, wypracować najlepsze metody usuwania niewybuchów - powiedziała Anna Fotyga.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej