X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjski ślad ws. eksplozji na Morawach. Prezydent Czech oczekuje "dokładnego zbadania sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:41
Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział, że do sprawy wybuchów w składzie amunicji we Vrbieticach należy do podejść bez histerii i spekulacji. Czeski kontrwywiad łączy eksplozje sprzed siedmiu lat z działaniami rosyjskiego wywiadu wojskowego.
Milosz Zeman
Milosz ZemanFoto: AN/TASS
Posłuchaj
00:52 Stobba Zeman IAR.mp3 Prezydent Czech odniósł się do sprawy wybuchów w magazynie amunicji. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Prezydent Czech podkreślił w swoim wystąpieniu, że żadne suwerenne państwo nie może pozwolić, aby obcy agenci przeprowadzali na jego terytorium atak terrorystyczny. Zaznaczył jednak, że na tym etapie nie można wykluczyć żadnej wersji wydarzeń. - Śledczy pracują z dwiema wersjami. Pierwsza mówi, że doszło do eksplozji, bo niewłaściwie obchodzono się z materiałami wybuchowymi. Druga wersja mówi o akcji obcego wywiadu - powiedział Milosz Zeman.

Polityk zaznaczył, że oczekuje dokładnego zbadania sprawy.

Czechy flaga free 1200.jpg
Dr Lukáš Vomlela: możemy być świadkami eskalacji w relacjach czesko-rosyjskich

"Nie ma dowodów"

Prezydent wskazał, że nie ma dowodów na obecność rosyjskich agentów w składzie amunicji, a czeski kontrwywiad przez sześć lat w swoich rocznych sprawozdaniach nie wspominał o sprawie wybuchu. - Nie wynika z tego jednak, że podejrzenia o ich zaangażowaniu są nieprawdziwe - stwierdził Zeman w wystąpieniu telewizyjnym.

Dodał, że jeśli potwierdzi się wersja mówiąca o zamachu, Rosjanie powinni zapłacić na przykład wykluczeniem Rosatomu z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej w Dukovanach.

Posłuchaj
00:19 Zeman IAR.mp3 Milosz Zeman: śledczy pracują nad dwiema wersjami. Pierwsza mówi, że doszło do eksplozji, bo niewłaściwie obchodzono się z materiałami wybuchowymi. Druga wersja mówi o działaniach obcego wywiadu (IAR)

Czytaj również:

Prorosyjski prezydent

Milosz Zeman nie skomentował wydarzeń, które nastąpiły w ciągu minionego tygodnia: wydalenia 18 pracowników z ambasady Rosji w Pradze i 20 czeskich dyplomatów z Moskwy. Nie odniósł się także do wyrównania liczby dyplomatów w obu placówkach: do 7 pracowników dyplomatycznych, 25 pracowników administracyjnych oraz 19 lokalnych pracowników.

Wystąpienie Milosza Zemana skrytykowała część komentatorów. Według nich prezydent osłabił pozycję Czech, które otrzymały wcześniej wsparcie państw Unii Europejskiej i NATO. Opozycyjni politycy wskazują, że wyrażając swoje wątpliwości Milosz Zeman dał pole do działania kremlowskiej propagandzie.

Milosz Zeman uchodzi za najbardziej prorosyjskiego najwyższego przedstawiciela czeskiego państwa. Wspiera udział rosyjskiego Rosatomu w budowie nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach oraz stosowanie rosyjskiej szczepionki firmy Sputnik V, nawet bez zgody Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Krytykuje także działalność BIS (Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa), szczególnie raporty dotyczące zagrożenia ze strony wywiadów i agentur wpływu Rosji oraz Chin. Od pięciu lat sprzeciwia się nominacji generalskiej dla szefa BIS Michala Koudelki. Rząd zamierza złożyć kolejny wniosek o awans dla szefa cywilnego wywiadu, ale prezydent w niedzielę po raz kolejny zapowiedział jego odrzucenie.

jmo

Czytaj także

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". NATO solidarne z Czechami ws. ataku GRU na skład amunicji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:02
- Sojusznicy w NATO solidaryzują się z Czechami w sprawie ataku rosyjskich służb na skład amunicji na Morawach w 2014 roku - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg. Dziś minister spraw zagranicznych Czech poinformował ambasadorów państw członkowskich Sojuszu o udziale agentów wywiadu wojskowego GRU w ataku na Morawach 7 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawa napięć na granicy z Ukrainą zaczęła się wymykać". Prof. Reginia-Zacharski o wycofaniu się wojsk rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:54
- Sprawa z perspektywy rosyjskiej zaczęła się, na polu dyplomatycznym, wymykać — tak na antenie Polskiego Radia 24 skomentował sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej gość "Tematu Dnia" prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń