X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpańscy prawnicy bronią krzyży. Rządząca radykalna lewica chce ich zburzyć setki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 07:45
- Hiszpania zamienia się w kraj, gdzie prześladuje się wiarę i rodzinę - wskazała Polonia Castellanos, przewodnicząca Stowarzyszenia Prawników Chrześcijańskich (AEAC). Powiedziała, że na terenie całej Hiszpanii lokalne rządy lewicowe usiłują wyburzyć setki krzyży znajdujących się w przestrzeni publicznej. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sspiehs3/pixabay.com/CC0

Jak podkreśla prawniczka katolickie krzyże znajdują się w niebezpieczeństwie na terenie całego kraju, chociaż Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał ich obecność w przestrzeni publicznej za zgodne z prawem w państwie bezwyznaniowym, jakim konstytucyjnie jest Hiszpania.

- (Prześladowcy-red.) twierdzą, że krzyże są symbolem frankizmu, ale przecież nie burzą budynków ani wielkich zbiorników wodnych wybudowanych w tamtych czasach, i nie niszczą symboli komunistycznych, chociaż komuniści są odpowiedzialni za śmierć tysięcy Hiszpanów, którzy zginęli tylko dlatego, że byli katolikami - stwierdziła.

- W rzeczywistości oskarżenia o frankizm to pretekst, jedynym prawdziwym powodem wyburzania krzyży jest patologiczna nienawiść - oświadczyła Castellanos.

Krzyże "pozostałością frankizmu"

krzyż free 1200.jpg
Hiszpania: lewicowa burmistrz nakazała usunięcie krzyża. Ma być "symbolem reżimu"

Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich wytoczyło kilkadziesiąt procesów w obronie krzyży i w wielu przypadkach wygrało. Ostatnio sąd administracyjny w regionie Kastylii - La Mancha uznał, że w miejscowości Villarobledo może pozostać stojący w parku krzyż z napisem: "Illarobledo swoim męczennikom". W tym przypadku gmina została pozwana za krzyż przez radykalnie lewicowe stowarzyszenie tzw. pamięci historycznej "Ranz Orosas", które także wezwało do opracowania katalogu "pozostałości frankizmu" w regionie, z zamiarem ich usunięcia. AEAC broniło krzyża argumentując, że nie jest pozostałością frankizmu, tylko symbolem chrześcijańskim, wolnym od ideologii politycznej, w związku z czym nie łamie żadnego prawa. Proces w tej sprawie trwał wiele lat i krzyż udało się ocalić.

- Rządząca radykalna lewica, w ciężkim kryzysie gospodarczym kraju, przeznacza duże środki na burzenie krzyży - powiedziała Castellanos.

Czytaj także:

Prawnicy bronią krzyża

papiez-1200-pap.jpg
Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

AEAC rozpoczęła akcję skierowaną do wszystkich obywateli Hiszpanii, pod hasłem: "broń swojego krzyża" (#defiendetucruz). - Wszyscy, którzy dowiedzą się, że krzyż w ich miejscowości znalazł się w niebezpieczeństwie, mogą skontaktować się z nami, abyśmy wszczęli działania prawne - poinformowała Castellanos. - Katolicy powinni zadbać o to, aby respektowano ich prawo do wiary i dziedzictwa kulturowego - dodała. Obecnie organizacja procesuje się o krzyże w Callosa (Alicante), El Casar w prowincji Caceres, Celanova w Galicji, Aguilar de la Frontera (Kordoba) i wiele innych.

- Niestety, jest coraz gorzej. Kiedy rządziła prawica, nie powstrzymywała ataków na krzyże ze strony radykalnej lewicy, a obecny rząd koalicyjny socjalistycznej PSOE i radykalnie lewicowej Podemos, w którego strukturach znajdują się komuniści, jeszcze bardziej pogorszył sytuację. Obecnie jesteśmy w sytuacji dramatycznej, gdyż wielu sędziów nie chce egzekwować prawa albo stosuje je nierówno, pozwalając na prześladowania katolików - powiedziała.

Czytaj także:

AEAC poinformowała, że obecnie prowadzi ponad 100 procesów sądowych w różnych obszarach, w tym dotyczących wysiedlania z kościołów, ataków i profanacji symboli religijnych, obrony życia do jego naturalnego końca, indoktrynacji dzieci wbrew woli ich rodziców.

Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich jest organizacją pozarządową, utworzona w 2008 r., która broni wartości chrześcijańskich w przestrzeni prawnej. Celem organizacji jest obrona wolności religijnej, życia, rodziny i wszystkich obywateli, których prawa i wolności zostały naruszone z powodu wiary - czytamy na stronach internetowych organizacji.

st

Czytaj także

Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 06:50
Sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) oraz biskup pomocniczy w Valladolid, Luis Arguello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek, gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z głoszeniem Ewangelii związane są prześladowanie i krzyż". Papież odprawił Mszę Krzyżma

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:14
Papież Franciszek w bazylice watykańskiej odprawił Mszę Krzyżma Świętego. Powiedział zgromadzonym duchownym, że głosząc Ewangelię, nie głoszą samych siebie, lecz Jezusa Chrystusa, któremu służą.
rozwiń zwiń