X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chimera człowieka i małpy? Katoliccy etycy i naukowcy alarmują: to poważne zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:00
O poważnych zastrzeżeniach natury etycznej i ryzyku stworzenia niepełnosprawnego człowieka mówią katoliccy etycy i naukowcy, którzy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami powoływania do życia "embrionów chimer", będących w części małpą z rodziny makakowatych, a w części człowiekiem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

W naukowym czasopiśmie "Cell" ukazał się artykuł opisujący kontrowersyjne badania naukowców. Pobrali oni blastocystę od makaka i dodali do niej ludzkie komórki. Następnie blastocysta rozwinęła się w embrion chimeryczny, co oznacza, że posiada on części dwóch gatunków.

shutterstock_ covid koronawirus grafika wirus 1200 free.jpg
Nowa technologia pomoże w walce z COVID-19. Jeden test może wykryć 100 mutacji

Jak określono, celem tego eksperymentu jest potencjalne wykorzystanie takich istot do hodowli ludzkich organów, które następnie mogłyby być użyte do przeszczepów.

Eksperyment nie jest niczym nowym, gdyż już w przeszłości wykorzystano w tym celu inne zwierzęta, jednak po raz pierwszy stworzono chimerę małpio-ludzką.

Poważne zastrzeżenia etyczne

Jak podkreślił, cytowany przez portal opoka.news ks. dr Tadeusz Pacholczyk, dyrektor ds. edukacji w Krajowym Katolickim Ośrodku Bioetycznym w Filadelfii, ważne w całym eksperymencie jest podanie przez naukowców szczegółowych informacji dot. badań.

Ksiądz zaznaczył, że dopuszczalne etycznie byłoby "wszczepianie ludzkich komórek macierzystych małpom w fazie embrionalnej w celu wyhodowania ludzkich serc, nerek i innych organów w organizmie małp, głównie w celu złagodzenia poważnego niedoboru dawców do przeszczepów organów". - Jednak odwrotna sytuacja: dodanie małpich komórek macierzystych człowiekowi, wywołałaby poważne zastrzeżenia etyczne - powiedział.

Tworzenie nowego gatunku

Pacholczyk dodał, że niedopuszczalne etycznie byłoby dążenie do stworzenia jakiegoś nowego gatunku. "Procedury nie mogą obejmować replikacji głównych filarów ludzkiej tożsamości lub ludzkiego poznania u małpy, jak na przykład poprzez system ludzkiego mózgu", powiedział, dodając, że małpa nie powinna być w stanie wyprodukować ludzkich gamet. Ponadto nie mogą obejmować tworzenia, niszczenia lub wykorzystywania ludzkich embrionów", a "komórki macierzyste używane do tworzenia zwierząt chimerycznych muszą pochodzić ze źródła niebudzącego wątpliwości moralnych".

genetyka badania DNA FREE_1200_660.jpg
Genomiczna mapa Polski. Badacze sprawdzą, co nas łączy

"Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystujemy zwierzęta do wielu celów - jemy je, używamy ich do produkcji odzieży, używamy do podstawowych badań naukowych - więc jeśli możemy je wykorzystać do generowania potrzebnych organów, aby ratować ludzkie życie bez przekraczania podstawowych norm etycznych, to takie podejście powinno być pomocne" – powiedział amerykański naukowiec polskiego pochodzenia.

Czytaj także: 

Ogromne niebezpieczeństwo

Zdecydowanie bardziej sceptyczne podejście ma drugi, cytowany przez portal profesor, O. Nicanor Austriaco, O.P., profesor biologii w Providence College. Jego zdaniem tworzenie chimer zwierzęco-zwierzęcych "mogłoby być uzasadnione, gdyby istniało pilne pytanie badawcze, które przyniosłoby korzyść ludzkiemu zdrowiu."

"Problematyczne jest jednak podejmowanie prób tworzenia chimer ludzko-zwierzęcych z embrionami naczelnych ze względu na niebezpieczeństwo, że moglibyśmy stworzyć niepełnosprawnego człowieka. Istnieją inne zwierzęta, takie jak świnie, które mogłyby być wykorzystane do hodowli organów nadających się do przeszczepu" - powiedział ks. Austriaco i wyznał, że jest "poważnie zaniepokojony" tego typu eksperymentami.

"Nie sądzę, aby nasze postchrześcijańskie i utylitarne społeczeństwo było zdolne go określenia granic moralnych, które powinny ograniczać badania z embrionalnymi ludźmi" - powiedział. Dodał, że eksperymenty są uważane za usprawiedliwione, jeśli mogą pomóc niektórym złagodzić ich cierpienie i ból.

opoka.news; cel.com/ as

Czytaj także

Prawnicy chrześcijańscy w Hiszpanii walczą z "krzyżofobią". "Coraz więcej skarg do sądów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:34
Do hiszpańskich sądów trafia coraz więcej skarg na decyzje samorządowców, którzy pod pretekstem walki z frankizmem usuwają z przestrzeni publicznej symbole religijne, głównie krzyże. Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC), które zajmuje się przekazywaniem skarg, nazwało to zjawisko "krzyżofobią". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". 100. lecie KPCh z udziałem chińskich katolików

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:30
W Chinach trwają obchody 100. rocznicy powstania partii komunistycznej, która od 70 lat rządzi tym krajem. Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem "Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza biskupi i księża z kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), a także wyznawcy innych religii w tym państwie.
rozwiń zwiń