Chimera człowieka i małpy? Katoliccy etycy i naukowcy alarmują: to poważne zagrożenie

2021-04-21, 12:00

Chimera człowieka i małpy? Katoliccy etycy i naukowcy alarmują: to poważne zagrożenie
Zdj. ilustracyjne . Foto: Shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

O poważnych zastrzeżeniach natury etycznej i ryzyku stworzenia niepełnosprawnego człowieka mówią katoliccy etycy i naukowcy, którzy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami powoływania do życia "embrionów chimer", będących w części małpą z rodziny makakowatych, a w części człowiekiem.

W naukowym czasopiśmie "Cell" ukazał się artykuł opisujący kontrowersyjne badania naukowców. Pobrali oni blastocystę od makaka i dodali do niej ludzkie komórki. Następnie blastocysta rozwinęła się w embrion chimeryczny, co oznacza, że posiada on części dwóch gatunków.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ covid koronawirus grafika wirus 1200 free.jpg
Nowa technologia pomoże w walce z COVID-19. Jeden test może wykryć 100 mutacji

Jak określono, celem tego eksperymentu jest potencjalne wykorzystanie takich istot do hodowli ludzkich organów, które następnie mogłyby być użyte do przeszczepów.

Eksperyment nie jest niczym nowym, gdyż już w przeszłości wykorzystano w tym celu inne zwierzęta, jednak po raz pierwszy stworzono chimerę małpio-ludzką.

Poważne zastrzeżenia etyczne

Jak podkreślił, cytowany przez portal opoka.news ks. dr Tadeusz Pacholczyk, dyrektor ds. edukacji w Krajowym Katolickim Ośrodku Bioetycznym w Filadelfii, ważne w całym eksperymencie jest podanie przez naukowców szczegółowych informacji dot. badań.

Ksiądz zaznaczył, że dopuszczalne etycznie byłoby "wszczepianie ludzkich komórek macierzystych małpom w fazie embrionalnej w celu wyhodowania ludzkich serc, nerek i innych organów w organizmie małp, głównie w celu złagodzenia poważnego niedoboru dawców do przeszczepów organów". - Jednak odwrotna sytuacja: dodanie małpich komórek macierzystych człowiekowi, wywołałaby poważne zastrzeżenia etyczne - powiedział.

Tworzenie nowego gatunku

Pacholczyk dodał, że niedopuszczalne etycznie byłoby dążenie do stworzenia jakiegoś nowego gatunku. "Procedury nie mogą obejmować replikacji głównych filarów ludzkiej tożsamości lub ludzkiego poznania u małpy, jak na przykład poprzez system ludzkiego mózgu", powiedział, dodając, że małpa nie powinna być w stanie wyprodukować ludzkich gamet. Ponadto nie mogą obejmować tworzenia, niszczenia lub wykorzystywania ludzkich embrionów", a "komórki macierzyste używane do tworzenia zwierząt chimerycznych muszą pochodzić ze źródła niebudzącego wątpliwości moralnych".

Powiązany Artykuł

genetyka badania DNA FREE_1200_660.jpg
Genomiczna mapa Polski. Badacze sprawdzą, co nas łączy

"Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystujemy zwierzęta do wielu celów - jemy je, używamy ich do produkcji odzieży, używamy do podstawowych badań naukowych - więc jeśli możemy je wykorzystać do generowania potrzebnych organów, aby ratować ludzkie życie bez przekraczania podstawowych norm etycznych, to takie podejście powinno być pomocne" – powiedział amerykański naukowiec polskiego pochodzenia.

Czytaj także: 

Ogromne niebezpieczeństwo

Zdecydowanie bardziej sceptyczne podejście ma drugi, cytowany przez portal profesor, O. Nicanor Austriaco, O.P., profesor biologii w Providence College. Jego zdaniem tworzenie chimer zwierzęco-zwierzęcych "mogłoby być uzasadnione, gdyby istniało pilne pytanie badawcze, które przyniosłoby korzyść ludzkiemu zdrowiu."

"Problematyczne jest jednak podejmowanie prób tworzenia chimer ludzko-zwierzęcych z embrionami naczelnych ze względu na niebezpieczeństwo, że moglibyśmy stworzyć niepełnosprawnego człowieka. Istnieją inne zwierzęta, takie jak świnie, które mogłyby być wykorzystane do hodowli organów nadających się do przeszczepu" - powiedział ks. Austriaco i wyznał, że jest "poważnie zaniepokojony" tego typu eksperymentami.

"Nie sądzę, aby nasze postchrześcijańskie i utylitarne społeczeństwo było zdolne go określenia granic moralnych, które powinny ograniczać badania z embrionalnymi ludźmi" - powiedział. Dodał, że eksperymenty są uważane za usprawiedliwione, jeśli mogą pomóc niektórym złagodzić ich cierpienie i ból.

opoka.news; cel.com/ as

Polecane

Wróć do strony głównej