X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Możliwy związek z zakrzepami, ale korzyści z zaszczepienia większe niż ryzyko". EMA nt. szczepionek Johnson & Johnson

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:44
Jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy, ale korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko. Taka jest ocena Europejskiej Agencji Leków. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: vovidzha/ Shuttrerstock

Eksperci, po kilkugodzinnej naradzie przeanalizowali doniesienia ze Stanów Zjednoczonych o stwierdzonych przypadkach zakrzepów krwi, które pojawiły się po podaniu szczepionki amerykańskiej firmy.

Czytaj także:
covid maska ulica free shutt 1200  .jpg
Jak zakończyć pandemię COVID-19? Naukowcy podają najprostsze rozwiązanie

Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek preparatów Johnson i Johnson z bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepicy przy występowaniu niskiej liczby płytek krwi. Według agencji do informacji o szczepionce należy dodać ostrzeżenie w tej sprawie, a także wymienić te przypadki jako bardzo rzadkie skutki uboczne preparatu.


Czytaj także:

Posłuchaj
00:53 11030836_1.mp3 EMA na temat Johnson i Johnson. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Korzyści stosowania 

Czytaj także:
szczepienia PAP 1200.jpg
W Polsce podano 9 milionów szczepionek przeciw COVID-19. Liczba ta stale rośnie

Szefowa Europejskiej Agencji Leków poinformowała, że eksperci będą kontynuować analizę danych dotyczących preparatów firmy Johnson i Johnson. Emer Cooke podkreślała na konferencji prasowej pozytywy wynikające z zaszczepienia.

- Podczas tego weekendu liczba zgonów na świecie w wyniku COVID-19 przekroczyła 3 miliony i każdego dnia umierają tysiące. Te szczepionki odgrywają niesłychanie ważną rolę w walce z pandemią. Kiedy preparaty są podawane dużej liczbie osób, mogą wystąpić bardzo rzadkie zdarzenia, których nie zidentyfikowano w badaniach klinicznych - mówiła szefowa Europejskiej Agencji Leków.

Czytaj także:

Przypadki zakrzepicy

Dzisiejsza analiza unijnej agencji została przeprowadzona na podstawie dostępnych danych z USA. Tam szczepionkę firmy Johnson i Johnson otrzymało 7 milionów osób, u ośmiu z nich wystąpiły nietypowe przypadki zakrzepów krwi, jedna osoba zmarła.

Wszystkie przypadki zakrzepicy wystąpiły u osób poniżej 60 roku życia w ciągu trzech tygodni po zaszczepieniu, w większości u kobiet. - Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka - stwierdza raport agencji.

Johnson i Johnson w UE

Czytaj także:
pap_koronawirus 1200.jpg
Dr Grzesiowski: indyjski wariant COVID-19 "wchodzi do gry" w Europie

W Unii jeszcze żadna szczepionka firmy Johnson i Johnson nie została podana. Pierwsze partie dotarły już do części krajów członkowskich, ale czekały one na opinię Europejskiej Agencji Leków. I teraz do rządów unijnych państw należy decyzja czy szczepić preparatami amerykańskiego koncernu, czy też nie.

Zadowolenie z opublikowanej oceny wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. „To dobra wiadomość dla kampanii szczepień w całej Unii” - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.


jbt

Czytaj także

Obowiązek szczepień a prawa człowieka. Jest orzeczenie trybunału w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:10
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że obowiązkowe szczepienia są "niezbędne w demokratycznym społeczeństwie" i nie łamią praw człowieka. Sąd w Strasburgu rozpatrywał skargę obywateli Czech, uznających obowiązek szczepień za sprzeczny z prawem do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa technologia pomoże w walce z COVID-19. Jeden test może wykryć 100 mutacji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 21:56
Grupa japońskich naukowców ogłosiła, że udało jej się opracować technologię, dzięki której przy użyciu jednego testu będzie można wykryć ponad 100 różnych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała w poniedziałek publiczna stacja NHK.
rozwiń zwiń