X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". 100. lecie KPCh z udziałem chińskich katolików

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:30
W Chinach trwają obchody 100. rocznicy powstania partii komunistycznej, która od 70 lat rządzi tym krajem. Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem "Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza biskupi i księża z kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), a także wyznawcy innych religii w tym państwie.
Komunistyczna Partia Chin
Komunistyczna Partia ChinFoto: Reuters/Forum

Pierwszy człon wspomnianego sloganu oznacza "poznanie historii partii", do czego potrzebne jest głębokie "wychowanie komunistyczne". Z tej okazji w południowo-wschodniej prowincji Fujian w dniach 12-14 kwietnia odbyło się kilka konferencji i odwiedzin miejsc ważnych dla komunistów pod hasłem "Kochaj partię, kochaj ojczyznę, kochaj socjalizm". W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 50 przedstawicieli wszystkich urzędowo uznanych religii (buddyzmu, taoizmu, islamu, katolicyzmu i protestantyzmu).

1200 (1).jpg
Wyroki skazujące dla aktywistów z Hongkongu. Sekretarz stanu USA: są motywowane politycznie

Kościół państwowy

Jak wynika z oficjalnego sprawozdania z tych spotkań, uczestniczący w nich katolicy tworzą "Kościół państwowy", który jest całkowicie poddany panującemu. "W kościele katolickim w Changtingu uroczyście wciągnięto flagę państwową. Po raz pierwszy przedstawiciele pięciu głównych religii tej prowincji przeprowadzili ceremonię podniesienia flagi w miejscu działalności religijnej" – stwierdzono w komunikacie.

Mao Zedong i Kościół

Również w Guangdongu (Kantonie - red.) w południowo-wschodnich Chinach zorganizowano ostatnio dwa seminaria pod hasłem "poznawania, dziękowania, słuchania i kroczenia za partią".

Stały Komitet Kościelny w tej prowincji omawiał temat "Kościół niezależny, samorządny i samowybieralny (chodzi o wybór i wyświęcanie biskupów - red.)", czyli zagadnienia, które od początku swego istnienia (w 1957) głosiło PSKCh, a wcześniej sam Mao Zedong. Mowa tu o zamyśle utworzenia narodowego Kościoła katolickiego, podporządkowanego partii komunistycznej.

Czytaj także:

"Bez partii komunistycznej nie byłoby Nowych Chin"

W Pekinie zaś, zorganizowano seminarium nt. historii Komunistycznej Partii Chin, któremu przewodniczyli wspólnie: Liu Yuandong – wiceprzewodniczący i sekretarz generalny Stowarzyszenia Patriotycznego oraz bp Ma Yinglin – przewodniczący Rady Biskupów, jeden z tych hierarchów, z których Franciszek zdjął ekskomunikę.

1200_Ujgurzy_shutterstock.png
Ujgurzy jak niewolnicy. Są najmowani do pracy w fabrykach w całych Chinach

Ze sprawozdania wynika, iż "biskup w swym przemówieniu podkreślił, że – jak pokazała w całej pełni historia – bez partii komunistycznej nie byłoby ani Nowych Chin, ani socjalizmu z jego cechami chińskimi, ani szczęśliwego życia dla nas wszystkich".

Oświadczył ponadto, że "wspólnota katolicka w Chinach winna odpowiedzieć czynnie na inicjatywę »kochania partii, ojczyzny i socjalizmu«, wspierać usilnie kierownictwo partii, ustrój socjalistyczny o cechach chińskich, kroczyć z całą mocą drogą patriotyzmu oraz kochać i dostosowywać się aktywnie do społeczeństwa socjalistycznego" – stwierdza sprawozdanie z seminarium.

"Pokaz wdzięczności"

W samą Wielkanoc w mieście Zhengzhou - stolicy prowincji Henan w środkowej części kraju – odbył się tzw. pokaz wdzięczności do Partii ze strony jednego z kapłanów.

Ks. Wang Yuesheng przed wejściem do zamkniętego z powodu pandemii kościoła (pomimo iż kina, restauracje, zakłady pracy, lokale rozrywkowe itp. są już od dawna otwarte) zorganizował wystawę poświęconą "chwalebnej historii założenia partii komunistycznej".

eKAI/as

Czytaj także

Prawnicy chrześcijańscy w Hiszpanii walczą z "krzyżofobią". "Coraz więcej skarg do sądów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:34
Do hiszpańskich sądów trafia coraz więcej skarg na decyzje samorządowców, którzy pod pretekstem walki z frankizmem usuwają z przestrzeni publicznej symbole religijne, głównie krzyże. Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC), które zajmuje się przekazywaniem skarg, nazwało to zjawisko "krzyżofobią". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyroki skazujące dla aktywistów z Hongkongu. Sekretarz stanu USA: są motywowane politycznie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 02:10
Władze Stanów Zjednoczonych potępiły wyroki skazujące dla działaczy demokratycznych z Hongkongu. Aktywiści zostali skazani na kary do 18 miesięcy więzienia za organizowanie i uczestnictwo w masowych protestach w roku 2019.
rozwiń zwiń