X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemieckie "wycieczki" po szczepionkę do Moskwy. "Kreml nie mógł sobie życzyć lepszej reklamy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:43
Gdy w Moskwie wylądowali niemieccy turyści szczepionkowi, na lotnisku czekały ekipy telewizyjne, w tym rosyjska telewizja państwowa. W wiadomościach "z rozkoszą informowano o Niemcach", którzy "tak bardzo chcieli się zaszczepić Sputnikiem V", że wyjątkowo pozwolono im przekroczyć "zamkniętą granicę", pisze we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Szczepionka Sputnik V
Szczepionka Sputnik VFoto: Ascannio / Shutterstock.com

"Wielka uwaga poświęcona szczepiącym się turystom była nieproporcjonalna do ich liczby: norweski touroperator World Visitor przywiózł w weekend do Moskwy zaledwie 50 Niemców" - informuje FAZ.

szczepionka_pap_1200 (20).jpg
Wszyscy Amerykanie mogą się zaszczepić. Niektóre punkty nie wymagają nawet rejestracji

Mimo to "Kreml nie mógł sobie życzyć lepszej reklamy dla szczepionki przeciwko koronawirusowi, w końcu wielu Rosjan uważa niemiecki system opieki zdrowotnej za wzorcowy, a przed pandemią ci, których było na to stać, chętnie jeździli do niemieckich klinik na leczenie" - zauważa FAZ.

Czytaj także:

Nie wiadomo, w jaki sposób agencji World Visitor udało się zostać pierwszym dostawcą, który uzyskał pozwolenie na wjazd dla turystów, chcących się zaszczepić. Firma nie odpowiedziała na pytanie gazety w tej sprawie. Współwłaściciel World Visitor Albert Sigl od tygodni reklamował "wycieczki" do Moskwy na swoim kanale YouTube "Der Billigflieger", konsekwentnie błędnie nazywając szczepionkę Sputnik V - V oznacza Victory - "Sputnikiem 5".

Według Sigla, agencja "kupiła 60 miejsc do szczepień" dziennie poprzez swoich rosyjskich partnerów, co oznacza, że 60 Niemców i innych Europejczyków chętnych do szczepień może być teraz przywożonych do Moskwy każdego dnia. Nie wiadomo jednak, czy znajdzie się wystarczająca liczba zainteresowanych, zwłaszcza że Sputnik V nie został jeszcze zatwierdzony w UE, a podróże są kosztowne i czasochłonne.

Różne warianty

Agencja oferuje różne warianty: za 399 euro zapewnia tylko niezbędne zaproszenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub prywatnej kliniki i wizyty lekarskie, wszystko inne trzeba zorganizować samemu, nawet szczepienia są dodatkowo płatne po około 200 euro za sztukę.

  Ponieważ Sputnik V, który jest szczepionką wektorową podobną do szczepionki firmy AstraZeneca, jest podawany w dwóch dawkach w odstępach trzytygodniowych, turyści muszą albo pozostać w Rosji przez trzy tygodnie, albo przejść w Niemczech kwarantannę po krótkich wycieczkach do Rosji. W internecie World Visitor nadal reklamuje więc połączenie szczepień w Moskwie z wakacjami na plaży w Turcji - chociaż Rosja ostatnio znacznie ograniczyła ruch lotniczy z Turcją, oficjalnie z powodu złej sytuacji pandemicznej, w rzeczywistości prawdopodobnie z powodu poparcia Ankary dla Kijowa w konflikcie ukraińskim.

  Koszt: co najmniej 1.999 euro

  Kto zarezerwuje z World Visitor tylko dwie krótkie podróże szczepień do Moskwy, musi zapłacić za nie łącznie z przelotem i zakwaterowaniem co najmniej 1.999 euro. Od 2.999 euro kosztuje trwająca trzy tygodnie "podróż zdrowotna" z zakwaterowaniem w hotelu kuracyjnym. Jednocześnie biuro podróży wyraźnie zachęca turystów do odbycia wycieczek po Rosji pomiędzy tymi dwoma terminami szczepień, ponieważ producent Sputnika twierdzi, że po pierwszym szczepieniu "skuteczność wynosi już ponad 61 procent".

  Do połowy marca w Rosji wyprodukowano nieco ponad 20 mln dawek Sputnika V, do początku kwietnia wyeksportowano ok. 7 mln dawek - wynika z badań dziennikarzy zajmujących się analizą danych - pisze FAZ.

  Czytaj także

  Nowa odmiana szczepionki Moderny skuteczna przeciwko wariantom koronawirusa z RPA i Brazylii

  Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:22
  Eksperymenty na myszach wykazały, że opracowana niedawno nowa odmiana szczepionki firmy Moderna jest skuteczna w zwalczaniu wariantów koronawirusa wykrytych w RPA i Brazylii. Wkrótce rozpoczną się testy na ludziach.
  rozwiń zwiń