X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polonia przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City uczciła pamięć ofiar sowieckiej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 00:53
Zgromadzona w niedzielę, w rocznicę zbrodni, przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City Polonia oddała hołd obywatelom II RP zamordowanym w lesie katyńskim przez NKWD . Podczas wystąpień wzywano do zachowania pamięci o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach.
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Stoimy przy pomniku, który upamiętnia potworną zbrodnię na dwudziestu dwóch tysiącach polskich oficerów, wielkich patriotach. Przywiezieni do lasu katyńskiego zostali zamordowani strzałem w tył głowy i wrzuceni do zbiorowej mogiły. Niektórzy jeszcze żyli, ale razem ze wszystkimi zostali zalani wapnem, a potem przysypano ich ziemią i ukryto zbrodnię – mówił w trakcie uroczystości przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusz Sporek.

Katyń serwis.jpg
Katyń - zobacz serwis specjalny

W swym wystąpieniu skierowanym także do młodzieży z polskich szkół dokształcających przypomniał, że potworna masakra była ukrywana przez rządy sowieckiej Rosji i socjalistycznej Polski. Jak dodał, zbrodniczą likwidację polskiej inteligencji, polskich oficerów zaplanowano jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zrealizowano ją w osiem miesięcy po wybuchu wojny.

- Kiedy odkryto, że w lesie katyńskim pogrzebanych zostało tysięce ciał, komunistyczna Rosja natychmiast oskarżyła o tę zbrodnię hitlerowskie Niemcy. Przyznała się do niej ponad 30 lat temu. Naszym obowiązkiem jest ciągle przypominać o tej zbrodni i czcić pamięć zamordowanych. Po to są pomniki, po to są wszelkie symbole ludobójstwa na obywatelach Polski – akcentował szef Komitetu.

Wyraził m.in. wdzięczność członkom Rady Miejskiej w Jersey City którzy wsparli wysiłki Polonii o zachowanie monumentu, który miał być przeniesiony z obecnego, prestiżowego miejsca przy Exchange Place. Nazwał nieżyjącego już twórcę pomnika prof. Andrzeja Pityńskiego, "najwybitniejszym, genialnym polskim artystą-rzeźbiarzem na emigracji". Scharakteryzował go jako wielkiego patriotę, którego rodzina ucierpiała z powodu sowieckiej nienawiści do Polaków.

Podziękowania dla Polonii

Konsul RP w Nowym Jorku Małgorzata Rejek-Radoń odczytała list konsula generalnego Adriana Kubickiego. Dziękował Polonii, że także w czasie pandemii pamięta o ważnych dla Polaków wydarzeniach, w tym bolesnych momentach polskiej historii jak zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska.

katyń_PAP_663.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejPośród ok. 200 zebranych, którzy uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zbrodni i twórcy pomnika, znaleźli się m.in. także weterani, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji polonijnych. Przybyła członkini Rady Miejskiej w Jersey City Mira Prinz-Arey, a także jej współpracownik Vernon Richardson. Uroczystości towarzyszył apel poległych, a także pieśni patriotyczne i religijne.

Pod monumentem złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.

Zbrodnia Katyńska – zbrodnia wojenna, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.Ofiary zbrodni są pochowane w Lesie Katyńskim, Charkowie, Bykowni pod Kijowem i w kilku miejscach na Białorusi.

dn

Czytaj także

"Monument, który dowodzi jedności". Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 01:45
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Jak podkreśliła w krótkim wystąpieniu, pomnik ten jest "wyjątkowym monumentem, który dowodzi jedności Polonii" i pamięci o zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń