X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sytuacja polityczna nie jest bezpieczna". Szczerski o relacjach rosyjsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 14:26
- W każdej chwili możemy mieć do czynienia z kolejnym konfliktem rosyjsko-ukraińskim - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Ocenił, że "my mamy silne gwarancje sojusznicze, armie sojusznicze w Polsce, więc jesteśmy bezpieczni, ale sytuacja polityczna nie jest bezpieczna".
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

- Sytuacja rzeczywiście jest bardzo napięta - skomentował Szczerski w TVP Info, odpowiadając na pytanie, czy "wojna w tej części świata wisi na włosku". Według niego, Rosja "próbuje zatrzymać proces otwarcia NATO dla Ukrainy" i "używa wojska do celów politycznych, do wywarcia presji i nacisku na Ukrainę".

wojsko Ukraina FORUM 1200.jpg
Mobilizacja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Były zastępca wywiadu NATO: Putin testuje Bidena

Jego zdaniem, "to bardzo łatwo może się wymknąć się spod kontroli". - Krąg dopuszczalnego tolerowania tej sytuacji przez Ukrainę maleje, i w każdej chwili możemy mieć do czynienia z rzeczą bardzo dla nas niedobrą, dla świata niedobrą, jaką jest kolejny konflikt rosyjsko-ukraiński - stwierdził Szczerski.

"My dbamy o polskie bezpieczeństwo"

Dopytywany o stan bezpieczeństwa w środkowej Europie w sytuacji, gdy 18 rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych w sobotę z Czech, a trzech w czwartek z Polski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapewnił, że "my dbamy o polskie bezpieczeństwo. To, co robimy, to wyłącznie jest kwestia odbudowania polskiego bezpieczeństwa. Mamy silne gwarancje sojusznicze, mamy armie sojusznicze na terenie Polski, więc (...) jesteśmy bezpieczni, natomiast sytuacja polityczna nie jest bezpieczna".

Spotkanie Zełenskiego z Macronem

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz ocenił, że sytuacja wokół Ukrainy "bardzo mocno absorbuje" Sojusz Północnoatlantycki. - My jesteśmy obecni na wschodzie, Amerykanie są obecni na wschodzie. (...) Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, nasze również kontyngenty wojskowe, czy to Rumunia, czy Łotwa, jednoznacznie wskazują, że wzmocnienie tych wschodnich rubieży Europy jest niezbędne - zaznaczył. Skurkiewicz wyraził nadzieję, że ostatnie spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel "jednoznacznie dadzą do zrozumienia administracji moskiewskiej, że Ukraina ma oparcie" w państwach UE i w USA.

Czytaj także:

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL) i poseł Zbigniew Konwiński (KO) zostali zapytani, czy opozycja i rząd będą mówić jednym głosem w przypadku ewentualnego konfliktu za naszą wschodnią granicą.

- W kwestiach bezpieczeństwa absolutnie powinniśmy mówić jednym głosem - podkreślił Konwiński. Przypomniał przy tym wspólne stanowisko Sejmu w sprawie aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. - Teraz widzimy, że coś dzieje się znowu przy przy granicy rosyjsko-ukraińskiej i rzeczywiście potrzeba wspólnych działań, nie tylko wewnątrz naszego kraju, ale w ramach Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego - oświadczył polityk Platformy Obywatelskiej.

rosja wojsko 1200 shutterstock.jpg
"Kluczowe jest przeciwstawianie się agresywnym działaniom Rosji". Wiceszef MSZ o sytuacji na Ukrainie

"Haniebne działania prezydenta Łukaszenki"

Zgorzelski podkreślił, że "są takie przestrzenie w życiu publicznym i politycznym, gdzie trzeba mówić jednym głosem". - I z pewnością polityka międzynarodowa, na poziomie układania wektorów polityki międzynarodowej, czy to w komisji sejmowej, czy nawet w parlamencie, jest tym obszarem, gdzie można się różnić. Ale później, kiedy te wektory zostały już wyznaczone, to oczywiście musimy realizować wspólne cele i założenia naszego kraju - powiedział polityk PSL. Wicemarszałek Sejmu zwrócił też uwagę na "haniebne działania prezydenta Łukaszenki wymierzone w Polaków". - Powinniśmy odpowiadać tutaj bardzo bardzo mocno i to się dzieje -  zaznaczył Zgorzelski.

Szczerski odniósł się także do informacji podawanych przez prezydenta Białorusi o planowanych rzekomo zamachach na jego życie. - Jeśli ktoś, panie Aleksandrze Łukaszenka, panu takie rzeczy mówi, to znaczy, że pana okłamuje. Polska nie bierze udziału w żadnych tego typu działaniach. Proszę to usłyszeć raz i wiedzieć, że ktokolwiek panu taką narrację podsuwa, to pana okłamuje - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej.

itom

Czytaj także

Szef MSZ Litwy: sytuacja na Ukrainie poważniejsza niż w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:03
Sytuacja na Ukrainie wygląda na poważniejszą niż w 2014 roku - powiedział dziś minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Szefowie dyplomacji państw bałtyckich przebywali wczoraj z wizytą w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest sygnał, że Unia powinna się tym zająć". Beata Płomecka o nałożeniu sankcji na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:30
- Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji, poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń