X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mobilizacja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Były zastępca wywiadu NATO: Putin testuje Bidena

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:43
- Eskalując konflikt na Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin testuje nowego amerykańskiego przywódcę Joe Bidena - ocenia były zastępca wywiadu NATO gen. Jarosław Stróżyk.
Funkcjonariusze sił zbrojnych Ukrainy
Funkcjonariusze sił zbrojnych Ukrainy Foto: SERHIY TAKHMAZOV/FORUM

- Prezydent Putin jest mistrzem wykorzystywania konfliktów zamrożonych. Być może stwierdził, że po siedmiu latach wypada lekko odmrozić konflikt z Ukrainą. Zawsze jest to "dobry" przekaz na rosyjski rynek wewnętrzny, pokazujący jak bardzo gospodarz Kremla dba o bezpieczeństwo i interesy Rosji w regionie. Z drugiej strony jest to pewien rodzaj testu wobec nowego przywódcy USA Joe Bidena, a także spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego - analizuje zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO w latach 2010-2013.

epa09139538.jpg
Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

Gen. Jarosław Stróżyk nie wyklucza, że na wschodzie Ukrainy może dojść do "działań kinetycznych" niektórych rosyjskich oddziałów batalionowych.

Czytaj także:

- Władimir Putin sprowadził tam około 30 grup batalionowych, czyli 30-40 tys. żołnierzy. Jest możliwe, że w jakimś ograniczonym stopniu oddziały te zostaną użyte, zwłaszcza pododdziały specjalne. Pełnoskalowy konflikt na tym etapie jest jednak mało prawdopodobny. Wszystko bowiem wskazuje na to, że prezydent Rosji chce lekko podgrzać ten konflikt, tak aby po raz kolejny dać do zrozumienia, że Ukraina jest państwem niestabilnym, niezasługującym na atencję Unii Europejskiej i tym bardziej NATO - wnioskuje polski generał rezerwy, obecnie wiceprezes Fundacji Stratpoints i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Władimir Putin dąży do wymuszenia spotkania z prezydentem Bidenem"

Pytany o konkretne potencjalne wydarzenie, które pozwoliłoby Rosji odtrąbić zwycięstwo i wystudzić konflikt Stróżyk odpowiada krótko - W przekazie wewnętrznym Władimir Putin zawsze odniesie zwycięstwo - mówi i dodaje, że Kreml dąży do wymuszenia spotkania z prezydentem Bidenem.

rosja wojsko 1200 shutterstock.jpg
"Kluczowe jest przeciwstawianie się agresywnym działaniom Rosji". Wiceszef MSZ o sytuacji na Ukrainie

- Dzięki temu Moskwa mogłaby mówić o wciąż rosnącej roli Rosji na arenie międzynarodowej i że świat z Rosją się liczy. Oraz że Rosja jest gotowa do obrony swoich rodaków wszędzie na świecie - na Ukrainie, Litwie czy w Estonii - przewiduje.

Dopytywany, czy reakcja Sojuszu Północnoatlantyckiego jest w tej sytuacji adekwatna, były wiceszef natowskiego wywiadu, mówi, że jak na realia Paktu - tak. Zwraca przy tym uwagę na zapowiedź wspólnych ćwiczeń wojskowych z Ukrainą.

Czytaj także

Propozycja spotkania przywódców USA i Rosji. Dr hab. Legucka: ma to być test działań USA w naszym regionie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 17:07
- Eskalacja, którą obserwujemy od jakiegoś czasu na granicy rosyjsko-ukraińskiej ma za zadanie, z perspektywy Rosji, poruszyć Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone. Ma to być test dla nowej administracji USA w odniesieniu do tego regionu - powiedziała o obecnej sytuacji w Europie Wschodniej dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Donbasie. Piotr Cywiński: UE stoi z boku i nie chce konfliktu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 11:04
- Miejmy nadzieję, że w stosunkach Moskwa-Waszyngton mamy tylko do czynienia z napinaniem mięśni. UE stoi z boku i widać, że nie chce konfliktu z Rosją. Chce rozwiązania tego problemu, ale nie ma pomysłu, jak to zrobić - powiedział o sytuacji związanej z gromadzeniem się rosyjskich wojsk wokół Ukrainy Piotr Cywiński, publicysta "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:34
- W wyniku amerykańskich sankcji Rosja de facto nie będzie powiększać swojego zadłużenia. Nie będzie mogła sprzedawać obligacji na rynku międzynarodowym i nie będzie mogła pożyczać setek milionów dolarów, co w normalnych okolicznościach mogłaby robić. Ta możliwość została odcięta – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anders Aslund z think tanku "Atlantic Council". Analityk dodał, że "marchewką" dla Władimira Putina jest obietnica szczytu dwustronnego – jeśli będzie się dobrze zachowywał. – Taka obietnica nic nie kosztuje – mówi ekspert.
rozwiń zwiń