Sankcje wobec Rosji za działania destabilizujące. UE i NATO poparły decyzję USA

2021-04-15, 16:49

Sankcje wobec Rosji za działania destabilizujące. UE i NATO poparły decyzję USA
Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Rosję. Foto: shutterstock/maradon 333

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego poparli decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie nałożenia na Rosję sankcji za agresywne, wrogie i destabilizacyjne działania. Chodzi między innymi o ingerencję w wybory prezydenckie i ataki hakerskie. 

Oprócz wyrzucenia 10 rosyjskich dyplomatów amerykańska administracja nałożyła sankcje na 32 firmy, ponadto departament stanu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego banku centralnego.

- Rosja nadal postępuje według wzorca destabilizujących zachowań. Wszyscy sojusznicy w NATO solidaryzują się z USA - napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Rada Północnoatlantycka w opublikowanym oświadczeniu napisała między innymi o agresji na Ukrainie, podważaniu suwerenności oraz integralności terytorialnej Gruzji, łamaniu międzynarodowego prawa, ingerencji w wybory, szerzeniu kampanii dezinformacji i cyberprzestępstwach.

Powiązany Artykuł

Charles Michel 1200.jpg
"Jednoznaczne poparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy". Deklaracja szefa Rady Europejskiej

Rada północnoatlantycka wzywa do przestrzegania zobowiązań

- Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania destabilizujących działań i przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań - podkreśliła Rada Północnoatlantycka. Oświadczenie szefa unijnej dyplomacji koncentruje się przede wszystkim na potępieniu ataków hakerskich. Josep Borrell napisał, że to Rosja stała za atakiem na oprogramowanie informatyczne SolarWinds, z którego korzystały firmy, instytucje i rządy na całym świecie, włączając w to unijne kraje.


Posłuchaj

Unia i NATO poparły decyzje USA ws. sankcji na Rosję za agresywne, wrogie i destabilizacyjne działania. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

- Podzielamy obawy naszych partnerów dotyczące rosnącej liczby złośliwych działań w cyberprzestrzeni - dodał szef unijnej dyplomacji. Podkreślił, że Wspólnota będzie badać przypadki ataków hakerskich i złośliwego oprogramowania, oraz kontynuować współpracę międzynarodową, by im zapobiegać i zniechęcać do nich.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej