X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czarne dziury niczym francuskie pieski. "Jedzą" wedle własnego uznania

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:19
Każda duża galaktyka posiada przynajmniej jedną supermasywną czarną dziurę. Naukowcy zajmujący się katalogowaniem ich zachowań zwrócili uwagę, że każdy taki obiekt zachowuje się w nieco inny sposób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vchal

Portal pulskosmosu.pl wskazuje, że przegląd aktywnych jąder galaktycznych (AGN) znajdujących się w wycinku nieba znanym jako GOODS-North w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy pozwolił porównać ze sobą znajdujące się w nich supermasywne czarne dziury. Użyto do tego sieci radioteleskopów.

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Badacze ustalili, że nie ma jednego schematu, według którego postępują wszystkie czarne dziury. Jedne pożerają ogromne ilości gazu i pyłu w swoim otoczeniu, inne raczej ograniczają się do stabilnego pochłaniania umiarkowanych ilości materii, a jeszcze inne, mimo znajdowania się w centrum swojej galaktyki, potrafią "głodzić się".

Nie ma jednej zależności

Zwrócono również uwagę, że nie ma jednej zależności wiążącej aktywność czarnej dziury z procesami gwiazdotwórczymi odbywającymi się w jej otoczeniu. Zdarza się, że pochłanianie dużej ilości gazu przez czarną dziurę wywołuje wzrost aktywności gwiazdotwórczej w jej otoczeniu. Wtedy młode gwiazdy przyćmiewają blaskiem czarnego sąsiada, przez co ciężko go dostrzec.

W innych przypadkach obserwuje się aktywność czarnej dziury i brak aktywności gwiazdotwórczej. Taki brak zależności dotyczy również tego, czy aktywnie pochłaniająca gaz czarna dziura emituje tzw. dżety radiowe, czy też nie.


pulskosmosu.pl, TVP Info

Czytaj także

Polski przemysł kosmiczny. Udział krajowych firm w rynku jest niewielki, ale szybko rośnie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:35
O tym, jak się rozwija i jakie ma perspektywy polski przemysł kosmiczny, mówiła w radiowej Jedynce Aleksandra Kukała, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń